fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Bonus wakacyjny – 7 pułapek, na które trzeba uważać!

bonus wakacyjny dla opiekunki - zdjęcie 1

Aktualnie, bonus wakacyjny oferują niemal wszystkie agencje. Sezon wakacyjny to okres, w którym agencje pracy często mają problem z rekrutacją nowych pracowników chętnych na wyjazd do Niemiec. Z tego powodu starają się skusić opiekunki różnego rodzaju bonusami wakacyjnymi, które wydają się bardzo atrakcyjne pod względem finansowym.

Chciałabyś wyjechać do pracy w opiece właśnie w okresie wakacyjnym i liczysz na dodatkowy przypływ gotówki za przepracowane miesiące letnie? Sprawdzamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie dać się oszukać i faktycznie otrzymać zasłużoną premię wakacyjną.

Bonus wakacyjny – 7 pułapek

Jak mówi przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Podobnie jest w przypadku bonusów wakacyjnych oferowanych przez agencje pracy. Dlatego przed wyjazdem do Niemiec warto zapoznać się z umową oraz warunkami otrzymania wakacyjnej premii. Poniżej przedstawiamy 7 najpopularniejszych pułapek, przez które otrzymany rzeczywisty bonus wakacyjny może różnić się od tego oczekiwanego.

1. Dni kalendarzowe czy dni robocze

Często warunkiem otrzymania bonusu wakacyjnego jest przepracowanie określonej ilości dni. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy mowa o dniach roboczych, czy o kalendarzowych. Co prawda wiemy, że praca w opiece nigdy się nie kończy, ale jeśli opiekunce przysługuje dzień wolny (np. w niedzielę, gdy podopiecznym zajmują się bliscy), to po dodaniu wolnych niedziel z dwóch miesięcy, przepracowany okres skraca się o tydzień, co może mieć wpływ na wysokość premii.

2. Termin obowiązywania bonusu wakacyjnego

Zwracaj uwagę na to, w jakim okresie obowiązują bonusy wakacyjne. Czasami jeden bądź dwa dni różnicy mogą zaważyć o wypłacie zasłużonej premii. Przykładowo, jeśli bonusy wakacyjne przyznawane są za pracę w terminie od 1.07 do 31.08, to wracając do domu 30.08, Twoje wynagrodzenie może być niższe nawet o 100 euro!

3. Praca ciągiem czy z przerwą?

Trzeba pamiętać, że najczęściej bonusy są przyznawane za pracę bez przerwy. W praktyce nawet jednodniowy wyjazd na przykład do syna w sąsiednim landzie może oznaczać, że bonus się nie należy. Warto dlatego szukać takich ofert, których praca nie musi być nieprzerwana. W takim przypadku można zdecydować się na jedno dłuższe zlecenie lub kilka krótszych, a w każdym przypadku premia nam się należy.

bonus wakacyjny dla opiekunki - zdjęcie 2

4. Znajomość języka niemieckiego

Niestety często jest on kryterium przyznania wyższego lub niższego bonusu. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że niektóre agencje zaniżają oceny, by uniknąć wypłaty wyższego bonusu. Co jeśli jesteś przekonana, że znasz język niemiecki, a agencja stwierdza, że Twoje umiejętności nie są wystarczające? Radzimy wtedy szczególnie upewnić się, że w rzeczywistości otrzymasz premię zgodną z oczekiwaniami i ustaleniami.

5. Termin podjęcia współpracy i zakończenia współpracy

Często agencję uzależniają otrzymanie bonusu od terminu podpisania umowy, nawet jeśli wyjazd do Niemiec ma się odbyć dopiero za kilka tygodni. Gdy podpiszesz umowę za późno, może się okazać, że bonus Ci się nie należy. Co więcej, agencje nie praktykują wypłaty tylko części bonusu wakacyjnego, za przepracowanie okresu krótszego, niż ten, który wynika z regulaminu. Jeśli wrócisz do domu chociaż 1 dzień wcześniej, niż data określona w umowie, może okazać się, że nie otrzymasz swojej premii.

6. Bonusy nie łączą się

Często zdarza się, że agencje oferują kilka różnych premii i bonusów, którymi zachęcają w swoich reklamach, ale ostatecznie opiekunka może skorzystać tylko z jednego z nich. Jeśli wyjechałaś do pracy w okresie letnim, a dodatkowo poleciłaś agencji inną opiekunkę, to zapewne otrzymasz tylko jeden z tych bonusów.

7. Bonus wakacyjny, a niewywiązanie się z umowy

Pamiętajmy, że w umowie z agencją konieczne są do spełnienia różne obowiązki po stronie opiekunki. Ich niespełnienie automatycznie spowoduje nie przyznanie bonusu. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi zapisami w umowie i być wyczulonym na takie zapisy, na które opiekunka nie ma wpływu, a które mogą anulować bonus wakacyjny. Przykładem takiej sytuacji może być decyzja rodziny o przeniesieniu podopiecznego do domu opieki. Opiekunka nie ma na to wpływu, a może skutkować to szybszym powrotem do domu i niewypłaceniem premii przez agencję.

Niezależnie od tego z jaką agencją podejmiecie współpracę, pamiętajcie że najważniejsza jest umowa. Przeczytajcie ją dokładnie, a jeśli macie jakieś pytania lub watpliwości, skontaktujcie się z koordynatorem przed jej podpisaniem, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i rozczarowania.

 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze