fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Podróż autokarem do Niemiec – jak się do niej przygotować?

podróż autokarem do Niemiec - zdjęcie 2

To twoje pierwsza praca opiekunki w Niemczech? Jak się przygotować  na podróż autokarem do Niemiec, która może potrwać dobre 13 godzin? Przychodzimy z pomocą i mamy dla Was kilka wskazówek! 
Pamiętacie Forresta Gumpa? Tom Hanks zagrał tę rolę po mistrzowsku. Jedno powiedzenie zapadło mi w pamięci i pozwólcie, że teraz je przytoczę: życie jest jak pudełko czekoladek i nigdy nie wiadomo co ci się trafi. Tak jak w życiu, tak i w podróży nie na wszystko mamy wpływ. Awarie autokarów zdarzają się od czasu do czasu, podobnie jak stłuczki, bądź inne wypadki które w okresie wakacyjnym mogą spowodować wielokilometrowe korki i kilkugodzinne opóźnienie. Jest wiele niespodzianek, które mogą przyprawić Cię o zawrót głowy, zanim dotrzesz na sztelę! O ile nie mamy wpływu na wszystko, o tyle do wielu sytuacji możemy się przygotować.

Zobacz też: Co zabrać ze sobą na pierwszy wyjazd?

Gdzie szukać aktualnych informacji na temat podróży autokarem do Niemiec?

Z uwagi na stan pandemii zasady przemieszczania się po europejskich krajach ulegają dynamicznym zmianom. Pamiętajmy, że Niemcy są krajem federacyjnym. Oprócz zasad i przepisów ogólnoniemieckich mogą obowiązywać dodatkowe przepisy dotyczące wjazdu, związane z wyjazdem do konkretnych landów. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić dokładnie jakie zasady kwarantanny lub przejazdu obowiązują konkretnie w miejscu, w którym będziemy pracować.

Aktualne informacje na temat wymogów dotyczących kwarantanny i testów dla podróżnych, unijnego certyfikatu cyfrowego COVID znajdziemy na stronach takich jak:
  • https://reopen.europa.eu/pl – Platforma Re-open EU pozwala na śledzenie informacji na obowiązujących ograniczeń, obowiązujących w krajach Unii Europejskiej w tym dotyczących kwarantanny i unijnego certyfikatu COVID-19.
  • https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych informacje znajdujące się na oficjalnej rządowej RP witrynie gov.pl dotyczące sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach i zasady wyjazdu do każdego kraju UE i na świecie.

 

Podróż autokarem do Niemiec a COVID-19

W związku pandemią na pokładzie autokarów obowiązują dodatkowe obostrzenia i stosowane są odpowiednie środki ostrożności.

  • Mniejsza liczba dostępnych miejsc w autokarach. Z uwagi na to, że na przewoźników narzucono wymogi dotyczące zachowania dystansu, w wielu liniach autokarowych liczba miejsc dostępnych w sprzedaży została ograniczona. Warto zakupić bilet do Niemiec odpowiednio wcześniej.
  • Obowiązek noszenia maseczki. Zazwyczaj obowiązuje w trakcie oprawy i przy wejściu do pojazdu. Po zajęciu miejsca maseczkę można zdjąć.
  • Płyn do dezynfekcji rąk dostępny na pokładzie.
  • Dezynfekcja autobusów po każdej podróży.
  • Regularna wymiana filtra klimatyzacyjnego.
  • Częsta wentylacja autokarów.
  • Bezdotykowa odprawa.

Podróż autokarem do Niemiec – nasze wskazówki

Najważniejsze rzeczy pod ręką

Już pakując torby do bagażnika warto pamiętać, że będziemy mieli do nich dostęp dopiero, gdy dotrzemy do celu podróży. Dlatego tak ważna jest zawartość naszego bagażu podręcznego. Koniecznie miejmy przy sobie portfel, dokumenty osobiste oraz telefon. Należy również zapakować prowiant oraz napoje, a także niezbędne leki, w tym na chorobę lokomocyjną.

Przede wszystkim komfort

Wiele osób przesypia znaczną część podróży. W ten sposób czas mija zdecydowanie szybciej, a podróż upływa przyjemniej. Warto zaopatrzyć się w wygodną poduszkę zakładaną na kark, która zamortyzuje nieprzyjemne wstrząsy podczas jazdy oraz koc – aby nie zmarznąć, zwłaszcza gdy podróżujemy nocą.

Uwaga na klimatyzację!

Z ciepłem i zimnem przy lepiej lub gorzej działającej klimatyzacji możemy sobie poradzić zdejmując lub ubierając część garderoby, ale suche powietrze to spore utrapienie. Faktem jest, że klimatyzatory wysuszają powietrze, co nie wpływa obojętnie na nasz organizm. Pozbawione wilgoci powietrze działa negatywnie na naszą skórę. Może być przyczyną jej odwodnienia, a w konsekwencji łuszczenia się naskórka, wyprysków i innych zmian skórnych. Powietrze o określonych parametrach może także podrażniać śluzówkę gardła, a przez to ułatwiać wystąpienie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Dlatego też podróżując klimatyzowanym autokarem, zwłaszcza w upalne lato warto regularnie nawilżać gardło, najlepiej wodą z dodatkiem miodu lub soku z cytryny. Suche otoczenie może również podrażniać spojówki i prowadzić do mniejszej częstotliwości mrugania. To z kolei może zaowocować zespołem “suchego oka”, który odczuwamy jako suche, piekące oczy oraz obrzęk powiek. Możemy sobie pomóc aplikując nawilżające krople do oczu.

Zobacz też: Co zabrać do autokaru? Lista przydatnych rzeczy w długiej podróży

Lekkostrawne jedzenie

Podczas wielogodzinnej podróży najlepiej jeść lekkie posiłki oraz pić niegazowaną wodę. Nie warto ryzykować jedząc rzeczy, których nie znamy i nie możemy przewidzieć reakcji naszego organizmu. Wybierajmy zatem lekkostrawne, zdrowe przekąski, po których nie będziemy czuć się ciężko i nieprzyjemnie. Z uwagi na innych pasażerów warto zrezygnować z jedzenia, które posiada specyficzny, intensywny zapach. Unikajmy również z alkoholu.

Toalety na stacjach benzynowych. Źródło infekcji.

Cóż, zarówno w Polsce jak i u naszych zachodnich sąsiadów jest pod tym względem całkiem dobrze. To znaczy stacje są dobrze wyposażone również w rozwiązania sanitarne, ale miejmy świadomość że przez toalety przewijają się tysiące podróżujących. Dlatego warto zaopatrzyć się w higieniczne nakładki sedesowe. Opakowanie z 10 sztukami kosztuje raptem kilka złotych, a może nam zaoszczędzić wiele nieprzyjemności związanych ze zdrowiem.

podróż autokarem do Niemiec - zdjęcie 1

Sposób na nudę w podróży autokarem

Podróż trwająca kilkanaście godzin to wyzwanie dla każdego. Niektórzy radzą sobie z tym i po prostu zasypiają, ale co zrobić gdy nie potrafimy zmrużyć oka? Wiele osób mówi, że w takich sytuacjach uzbrajają się w dobrą książkę, której nie mają czasu przeczytać będąc w domu. Pomysł dobry, ale ja radzę wszystkim, by wybrali audiobooki.

Po pierwsze, nie trzeba targać ze sobą ciężarów, a niestety niektóre książki ważą, oj ważą!  Audiobooków są tysiące i można ściągnąć je na telefon, który przecież mamy z reguły przy sobie. Polecam miejsca, gdzie można je zakupić albo nabyć bezpłatnie w promocji: storytel.com, virtualo.pl, empik.com, czy chociażby gandalf.com.pl. W to letnie popołudnie mogę polecić paniom audiobook pod tytułem Tatarka Renaty Kosin. To piękna historia o mocy przyjaźni i różnych odcieniach miłości, rozgrywającą się na Podlasiu w otoczeniu malowniczego dworku w podlaskich Bujanach i w pobliżu rzeki Biebrzy. Z pewnością przy takiej lekturze podróż autokarem nie będzie się dłużyć!

 

Choroba lokomocyjna w autokarze – przyczyny

Neurolog Dean Burnett w ciekawy sposób wyjaśnił, dlaczego niektórym z nas robi się niedobrze, gdy zaczynają czytać podczas jazdy. Jak się okazuje, ta choroba lokomocyjna bierze się z faktu, że mózg sądzi, iż organizm został otruty! Winne za nasze samopoczucie jest znajdujące się w mózgu wzgórze, które interpretuje wszystkie sygnały wysyłane przez ciało. Gdy człowiek jest w ruchu, to zazwyczaj i jego mięśnie są w ruchu, oczy obserwują przebyty dystans, a ucho wewnętrzne zachowuje balans równowagi. Organizm wie, czy poruszamy się szybko, wolno, czy też znajdujemy się do góry nogami. Jednak w autokarze lub samochodzie wszystko się miesza. Oczy widzą mijany dystans, ale mięśnie nie pracują, z kolei uszy czują, że są w ruchu, a w rezultacie tego wszystkiego wzgórze dostaje wykluczające się sygnały. Mózg zdaje sobie sprawę z faktu, że taka niedorzeczność może być spowodowana jedynie dwiema rzeczami: neurotoksynami lub trucizną. Sądzi więc, że organizm został otruty, dlatego też dąży do tego, by trucizny się pozbyć.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze