O czym przeczytasz w tym artykule?
Scrabble to znakomity sposób na rozrywkę i to zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekunki. Dlaczego warto zainteresować się tą grą? Jej zasady nie są skomplikowane, a ponieważ grać mogą w nią nawet dzieci, nie będzie zbyt trudna także dla osoby w podeszłym wieku, z nieco mniejszą sprawnością umysłową.
Wzbogaca słownictwo
Gra w Scrabble to najprostszy sposób na wzbogacenie swojego słownictwa. Dotyczy to nie tylko seniora, ale przede wszystkim opiekunki. Jeżeli poziom twojego języka niemieckiego jeszcze nie jest perfekcyjny, warto wykorzystać możliwości tej słownej gry. Chociaż czasami powstają w niej słowa raczej nieprzydatne w codziennym życiu, być może nauczysz się (albo przypomnisz sobie) także te popularne. Do tego poćwiczysz prawidłową pisownię słów, co także jest ważnym doświadczeniem. Żeby wygrać w Scrabble, musisz także nieco kombinować, by zgarnąć słowa z największym bonusem punktowym. Taka gimnastyka jest bardzo ważna!
Taktyka i strategia
Gra w Scrabble, chociaż polega po prostu na tworzeniu słów, nie pomija elementu strategii. Dzięki temu naprawdę angażuje, trzeba na przykład sporo kombinować, żeby otrzymać premię. W ten sposób idealnie zabija czas, wprowadza element współzawodnictwa i dobrej zabawy. To ciekawa alternatywa na przykład dla bezrefleksyjnego oglądania telewizji i kolejny pomysł na wspólne zajęcia.
Poprawia koncentrację
Dla seniora, zwłaszcza w początkowym stadium demencji, istotne jest znalezienie sposobów na poprawę jego koncentracji i pamięci. Scrabble to typowa gra, w której dzięki skupieniu można najwięcej osiągnąć. To doskonały trening pamięci. W trakcie rozgrywki musisz się skoncentrować tylko na niej. Wraz z doświadczeniem osiągać będziecie coraz lepsze wyniki. Co za tym idzie, sama rozgrywka dawać będzie coraz więcej satysfakcji.
Interakcja
Jeżeli twój podopieczny jest osobą raczej zamkniętą w sobie, wspólne granie może przełamać tę barierę. Nad planszą możecie zacząć lepiej się dogadywać i stworzyć nić porozumienia. To okazja, żeby ze sobą porozmawiać i dowiedzieć się nieco więcej o swoim podopiecznym.
Warsztaty terapii zajęciowej
Gra w Scrabble to nie tylko zabawa, rozrywka dla mózgu, ale także okazja do wykonywania ćwiczeń fizycznych z zakresu małej motoryki. To szczególnie istotne, jeżeli twój podopieczny to na przykład osoba po udarze albo z chorobami reumatycznymi. Układanie drobnych kostek to dobra okazja do ćwiczenia palców i dłoni, przede wszystkim precyzji ruchów. Jeżeli inne ćwiczenia wykonuje on niechętnie, być może skorzysta z takiej formy delikatnej rehabilitacji.
Scrabble to gra, która gimnastykuje umysł. Idealnie więc pokazuje fakt, że dbanie o kondycję psychiczną wcale nie musi być nudne. Tym bardziej, że na partyjkę rozrywki znajdziecie czas wśród codziennych obowiązków. Jako opiekunka osoby starszej możesz ją wprowadzić do wspólnego harmonogramu. Jeżeli osoba, którą się opiekujesz, ma bardziej zaawansowaną postać demencji albo choroby Alzheimera, możecie spróbować grać w Scrabble w wersji dla dzieci. Jej zasady są prostsze, a możliwe do stworzenia słowa – mniej skomplikowane. Początkowe sukcesy z pewnością zachęcą seniora do większego zaangażowania i dodadzą mu radości na co dzień.