O czym przeczytasz w tym artykule?
Czas wolny opiekunki osoby starszej jest niekiedy bardzo reglamentowany. Jak odpocząć i spędzić ciekawe popołudnie lub wieczór?
Jak wygląda czas wolny Opiekunki? W tym przypadku teoria i praktyka bardzo się od siebie różnią. Czasami hasło “opiekunka 24h “ krewni podopiecznego biorą zbyt dosłownie. Wg niemieckiego prawa Opiekunka powinna mieć 1 cały dzień wolny lub dwa razy po 1/2 dnia. W ciągu dnia opiekunka powinna mieć zagwarantowane co najmniej 2 godziny przerwy — przy czym nie zawsze jest to równoznaczne z wyjściem z domu. W wielu przypadkach rodzina seniora stara się jednak tak zorganizować zastępstwa/opiekę, aby Opiekunka mogła odpocząć. Jak wykorzystać ten czas? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.
1. Spacery, rower i nordic walking
Jeśli mamy tylko i wyłącznie 2 godziny dziennie dla siebie, najlepiej wyjść z domu i iść na spacer lub przejażdżkę rowerową. Doskonałym pomysłem jest zabrać ze sobą na sztelę kije do nordic walking. Spacer z kijami w Niemczech jest bardzo popularną aktywnością wśród osób w każdym wieku. W Niemczech istnieje duży wybór dobrze oznakowanych tras do nordic walking i parków. Wychodząc z kijami i słuchawkami na uszach, na pewno nie będziesz jedyna „na trasie”. Nordic walking daje nie tylko relaks, ale również korzyści zwrotne dla całego ciała.
2. Siłownia plenerowa (Outdoor, fitness studio, outdoor fitness gym)
W trakcie spaceru można od razu zaplanować sobie pobyt na siłowni plenerowej. Tego typu siłownie “pod chmurką” znaleźć można w mniejszych i większych miastach niemieckich oraz na terenach podmiejskich i wiejskich. Zlokalizowane są zazwyczaj w parkach, przy placach zabaw czy szkolnych boiskach. Ćwiczenia na siłowni (np. jazda na rowerku czy wiosłowanie) mogą być znakomitą receptą na odreagowanie od codziennych problemów a przy okazji sposobem na wzmocnienie ciała.
3. Poznawanie kultury i zabytków
Niemcy to kraj bardzo zróżnicowany historycznie i kulturowo, co przekłada się na bogactwo zabytków i urokliwych miejsc, które warto zobaczyć. Nawet jeśli nie mieszkacie w mieście, ale w małej miejscowości z pewnością w pobliżu znajduje się jakieś miejsce warte odwiedzenia — stary kościół czy malownicza starówka, po której można pospacerować.
4. Wypad do kina.
To jest opcja dla Opiekunek, które płynnie posługują się językiem niemieckim. Filmy w Niemczech – bez znaczenia czy oglądamy je w telewizji czy w kinie – zawsze są dubbingowane. A to oznacza, że mamy małą szansę na to, że trafimy w kinie na film z napisami. Bez wątpienia taki pobyt w kinie będzie przyjemną odskocznią i rozrywką.
5. Spotkanie na kawie i ciastku z inną Opiekunką.
Jak wynika z danych, w Niemczech może opracować od 200 do 500 tys. Polek. A to oznacza, że jest duża szansa, że w twojej okolicy znajduje się koleżanka z Polski, z którą można wyjść lub zaprosić na kawę. Tradycyjnie najlepszym momentem na tego typu zaproszenie jest niedzielne popołudnie – między czternastą a piętnastą. W tym czasie Niemcy mają spotkania w gronie rodziny czy znajomych przy kawie i domowym cieście. Świeże pieczywo i ciasteczka możesz kupić w niedzielę przed południem. Piekarnie i ciastkarnie są czynne od godziny 7 do 10.30.
6. Shopping, wyprzedaże i Flohmarkt.
Jeśli masz czas wolny w inny dzień niż niedziela (w Niemczech w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte), to możesz zrelaksować się na wyprzedażach czy wpadając na tradycyjny Flohmarkt. W sezonie świątecznym warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy. Często zdarza się, że wyprzedaże naszych sąsiadów są znacznie atrakcyjniejsze niż te w Polsce. Obniżka do 80% nie jest tutaj rzadkością. Jeśli lubicie starocie i antyki, warto odwiedzić niemiecki „pchli targ”. Tego typu targi odbywają się w miastach, jak i w mniejszych miejscowości i czasami można na nich kupić wyjątkowe i urokliwe pamiątki.
7. Filmy na laptopie, książki i… szydełkowanie.
A co robić, gdy nasz czas wolny spędzamy w domu? Zawsze możemy relaksować się przy dobrym filmie czy książce. Na każdej szteli powinien być internet, jeśli tylko mamy laptopa możemy obejrzeć online polskie seriale. Dobrym sposobem na odreagowanie są też robótki ręczne — dzierganie i szydełkowanie podobno bardzo odpręża.