fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jarmarki świąteczne, które warto odwiedzić w Niemczech.

Jarmark bozonarodzeniowy w NIemczech, wieczór, stragany i karuzela

Jarmark bożonarodzeniowy to prawdopodobnie jedna z najprzyjemniejszych atrakcji, jakie czekają nas w okresie przedświątecznym w Niemczech. Jarmarki odbywają się praktycznie w każdym większym mieście i miasteczku. Na jakie warto się wybrać?

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych (z jęz. niem. Weihnachtsmarkt) narodziła się w Niemczech w XIV wieku i ma ponad 600 lat. Jarmark świąteczny to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić w wolnym czasie. Na jarmarku poczujemy w pełni świąteczną atmosferę. Skosztujemy lokalnych przysmaków (Lebkuchen, Stollen i inne wypieki), ucieszyć podniebienie grzanym winem, poznamy lokalne zwyczaje, a przede wszystkim spędzimy cudownie ten przedświąteczny czas.

W zależności od lokalnej tradycji jarmarki bożonarodzeniowe w miastach nazywane są również Christkindlesmarkt, Christkindlmarkt, Nikolausmarkt, Advent market lub Glühweinmarkt. Zaprezentujemy wam najciekawsze wg nas jarmarki, które warto odwiedzić, gdy tylko będziemy mieć trochę wolnego czasu od obowiązków na szteli.

Zobacz też: Wolny czas na szteli – jak go spędzić?

1. Christkindlesmarkt w Norymberdze.

Jeśli przebywamy na szteli w Norymberdze lub jej okolicach musimy koniecznie przyjść na jarmark Dzieciątka Jezus — jeden z najpiękniejszych i najstarszych w Niemczech. Warto skosztować słynnych norymberskich pierników i norymberskich pieczonych kiełbasek. Atrakcją jarmarku jest… wielki gar ponczu (również można próbować). Oprócz tego organizowanych jest wiele imprez towarzyszących jak koncerty adwentowe i bożonarodzeniowe czy przedstawienie jasełkowe w kościele św. Idziego.

Gdzie: Nürnberger Christkindlesmarkt, Hauptmarkt, 90022 Nürnberg.
Kiedy: 29. listopada – 24. grudnia 2019, w godzinach 10-21 (Wigilia – 10-14).

2. Stuttgarter Weihnachtsmarkt.

Jarmark w Stuttgarcie to również jedna z najstarszych imprez w Niemczech. Jak podają źródła, pierwszy tego typu targ przed świętami odbył się tutaj w 1692 roku. Dachy stoisk bożonarodzeniowych w Stuttgarcie są pięknie ozdobione aniołami i figurkami świątecznymi. Jedną z najbardziej charakterystycznych pamiątek są dziadki do orzechów we wszystkich kolorach i kształtach. Jarmarkowi towarzyszy koncert świąteczny przed Starym Pałacem w Stuttgarcie

Gdzie: Stuttgarter Weihnachtsmarkt, od Nowego Pałacu i Królewca nad Karls- i Schillerplatz ze Starym Pałacem i kościołem kolegialnym aż po rynek
Kiedy: 27 listopada – 23 grudnia 2019, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-21, w piątki i soboty w godzinach 10-22, w niedziele w godzinach 11-21.

3. Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie.

Ci, znajdują się  na południu Niemiec w okresie przedświątecznym, powinni odwiedzić targ bożonarodzeniowy we Frankfurcie nad Menem w zabytkowym centrum miasta. Jarmark we Frankfurcie na Menem ma bardzo romantyczną atmosferę. Jej nieodzownym elementem jest… karuzela. Jeśli odwiedzicie ten jarmark, nie zapomnijcie skosztować lokalnego wypieku-  „Bethmännchen”.

Gdzie: Weihnachtsmarkt Frankfurt, Römerberg, 60329 Frankfurt,
Kiedy: 25. listopada – 22. grudnia 2019, od poniedziałku do soboty od 10 do 21, w niedziele od 11 do 21.

4. Münchner Christkindlmarkt.

Christkindlmarkt, zajmujący powierzchnię około 20 000 metrów kwadratowych, odbywa się w centrum Monachium do 24 grudnia. Jego początki sięgają XIV wieku. Organizatorzy jarmarku dużą wagę przykładają do tradycji, z tego powodu na tym jarmarku znajduje się wiele stoisk z rękodziełem.
Największą atrakcją jarmarku jest wysoka (30 metrów) choinka stojąca przed ratuszem.

Gdzie: Münchner Christkindlmarkt, Marienplatz, 80331 München.
Kiedy: 27. listopada – 24. grudnia 2019, od poniedziałku do soboty – 10-21, w niedziele – 10-20 (Wigilia godziny 10 – 14).

5. Striezelmarkt Drezno.

Jarmark w Dreźnie to najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech. Jego nazwa Striezelmarkt, pochodzi od tradycyjnych słodkości – strucli drezdeńskich, czyli ciasta drożdżowego z dodatkiem rodzynek i migdałów. Znakiem rozpoznawczym imprezy jest też ozdoba świąteczna Pflaumentoffel – kominiarz wykonany z suszonych śliwek. W trakcie jarmarku organizowanych będzie wiele warsztatów rzemieślniczych i rękodzielniczych stanie również wielka…piramida pełna atrakcji dla dzieci.

Gdzie: Striezelmarkt Dresden, Altmarkt, 01067 Dresden,
Kiedy: 27. listopada – 24 grudnia 2019, codziennie w godzinach 10-21, 27.listopada od 16 do 21 (Wigilia w godzinach 10-14).


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne

7 najpopularniejszych przysmaków bożonarodzeniowych w Niemczech (przepisy)

Spędzasz  Święta Bożego Narodzenia na szteli? Sprawdź, jakie dania znajdą się na wigilijnym i świątecznym stole w Niemczech.  Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Jarmarki świąteczne, które warto odwiedzić w Niemczech.Premie świąteczno-noworoczne 2020 dla Opiekunek - raportNiemiecki dla Opiekunki | Lekcja 60: Das Wetter an Weihnachten. Pogoda na świętachNiemiecki dla Opiekunki | Lekcja 59: Weihnachten – […]

czytaj dalej
Komentarze