O czym przeczytasz w tym artykule?
Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, ale dzięki właściwej aktywizacji można ułatwić chorym funkcjonowanie w społeczeństwie. Specjaliści zgodnie przyznają, że jednym z istotnych aspektów terapii oprócz rozwiązań farmakologicznych, jest trening intelektualna fizyczna i społeczna. Jak ćwiczyć pamięć i funkcje poznawcze z chorym na Alzheimera?
Ćwiczenia w chorobie Alzheimera
Alzheimer to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, która objawia się między innymi zaburzeniami koncentracji, utratą pamięci postępującym zanikiem zdolności intelektualnych. Konsekwencją tych ubytków są pogarszające się umiejętności w rozumieniu i wysławianiu się, a także zmiany w zachowaniu i osobowości pacjenta. Najlepszym sposobem na utrzymanie dużej sprawności intelektualnej i polepszenie pamięci są regularne ćwiczenia pacjentem. Dobra wiadomość jest taka, że do aktywizacji podopiecznego, nie musimy dysponować specjalnymi zestawami, książkami czy zadaniami. Wiele ćwiczeń ma formę zabawy i możemy wprowadzać je przy codziennej aktywności np. graniu w Scrabble czy rozwiązywaniu krzyżówek lub po prostu czytaniu gazety. Aktywizować podopiecznych możemy w trakcie codziennych obowiązków, które będą pobudzać poszczególne półkule mózgowe.
Przykłady:
- aktywizujące funkcje językowe (np. regularnie rozmawiaj z podopiecznym na codzienne tematy, w trakcie ubierania poproś go np. o nazywanie części garderoby.),
- trening kategoryzowania i segregowania przedmiotów (np. segregowanie garderoby według rodzajów, układanie rzeczy w szufladach i na półkach itp.),
- zadania wymagające kojarzenia ze sobą, parowania (np. układanie butów na półce),
- czynności pobudzające wszystkie zmysły (np. podczas gotowania podawaj różne produkty i poproś go o określenie ich smaku, zapachu, tekstury itp.).
Gry planszowe i trening umysłu
- Rozwiązywanie krzyżówek. Dobrym pomysłem jest wspólne rozwiązywanie krzyżówek. Należy dopasować je do możliwości intelektualnych podopiecznego. Opiekunka może czytać hasło krzyżówki, a zadaniem podopiecznego jest jego odgadnięcie.
- Scrabble. To jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która pozwoli na rozwijanie i utrwalanie zdolności językowych. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule:Scrabble – sposób na naukę języka i aktywizacja podopiecznego
- Gry karciane. Jeżeli twój podopieczny lubi grać w karty, warto to wykorzystać na trening pamięci. Wspólnie możesz zagrać w remika, 1000, a nawet pokera.
- Szachy i warcaby. Szachy to jedna z gier, która wymaga skupienia i realizacji pewnej taktyki i strategii. Warcaby to gra o prostych regułach i sprawdzi się w pracy z chorym na Alzheimera.
- Puzzle. Nie ma znaczenia czy jest to układanka składająca się z 20, 50, czy 500 puzzli. Ułożenie ich razem jest dobrym ćwiczeniem dla mózgu.
- Gry wideo online i inne gry cyfrowe. Jeżeli jest taka możliwość, warto wykorzystać zdobycze współczesnej techniki. Strona internetowa czy aplikacja na telefon z aktywizującymi grami i zadaniami będzie świetnym pomysłem.
Albumy rodzinne i pudełko pamięci
Choroby Alzheimera w pierwszej kolejności degradacji ulega pamięć krótkotrwała. W miarę postępu choroby pacjenci mają trudności z zapamiętywaniem bliskich i przyjaciół. Z tego powodu dobrym pomysłem na ćwiczenia pamięci będzie przeglądanie albumów rodzinnych. Warto skłonić podopiecznego do opowiadania o członkach rodziny, nazywania ich po imieniu. Innym pomysłem jest tworzenie pewnego rodzaju pudełka pamięci, do którego wrzucimy różnego typu przedmioty i pamiątki przywołujące ważne wydarzenia z życia. Oprócz zdjęć pudełko może zawierać domowe filmy, przedmioty, biżuterię, pamiątki z wakacji, a nawet elementy garderoby.
Terapia sztuką
Aktywności artystyczne różnego typu są doskonałym sposobem na aktywizację intelektualną i społeczną chorego. Mogą one przybierać różne formy od śpiewu, gry na instrumencie, po malarstwo fotografię, rysunek czy lepienie z plasteliny. Zmuszają one do wysiłku, koncentracji, podtrzymują sprawność grafomotoryczną, a dodatkowo działają relaksacyjne i uspokajające dla chorego.
Materiały do ćwiczeń do pobrania
Poniżej przygotowaliśmy dla was kilka rodzajów materiałów do aktywizacji chorego na Alzheimera. Można je pobrać tutaj=> Alzheimer – Ćwiczenia aktywizujące do pobrania