fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Bonus świąteczny – 9 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę.

Opieka nad osobą starszą w sezonie świąteczno-noworocznym to dla wielu możliwość zdobycia dodatkowych funduszy. Agencje za pracę w święta oferują opiekunkom atrakcyjne bonusy i premie. Jak wybrać korzystną dla siebie ofertę i nie wpaść w pułapkę? Prezentujemy 9 zagadnień,  które koniecznie trzeba sprawdzić, wyjaśnić i zweryfikować zanim odpiszemy umowę na pracę w dni świąteczne. 

Świąteczna premia — słowa, które brzmią wyjątkowo zachęcająco dla wielu Opiekunek. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby dostać bonus czy premię nie wystarczy tylko pojechać do pracy w okresie świątecznym. Każda agencja przy naborze Opiekunek kieruje się własnymi zasadami przyznawania bonusów,  dlatego zanim skusimy się na atrakcyjną i wysoką premię, zajrzyjmy do regulaminu, dokładnie przepytajmy przedstawiciela agencji i przeczytajmy umowę.

Zobacz też: Pytania o premię świąteczną, które musisz zadać przedstawicielowi agencji (ściągawka do pobrania)

Oto kilka elementów, na które warto zwracać przy analizie oferty agencji.

1. Czy jest regulamin promocji?

Zasady przyznawania premii i bonusów powinny być zawsze ujęte w formie pisemnej, w dokumencie takim jak regulamin. Agencja, której zależy na transparentnej współpracy z opiekunką, powinna taki dokument przedłożyć przed podpisaniem umowy. Regulamin powinien w wyczerpujący sposób wyjaśniać kryteria przyznawania bonusu świątecznego i ewentualnie rozwiewać wszelkiego typu wątpliwości. Niestety nie wszystkie agencje pracy decydują się na stworzenie tego typu regulamin, o co znacznie podważa ich wiarygodność i zniechęca do korzystania z tego typu form promocji. Premie i bonusy, które są oferowane tylko przez telefon ustnie (potocznie „na gębę”) czy publikowane na stronie internetowej w formie grafik bez podania szczegółów powinny skłonić nas do zadawania konkretnych pytań.

2. Czy premie można ze sobą łączyć?

Premia świąteczna nie jest jedyną premią, która może być oferowane przez Agencje pośrednictwa pracy. Firmy zatrudniające opiekunki bardzo często umożliwiają również zarobienie dodatkowych pieniędzy np. za polecenie Agencji innym opiekunkom/pielęgniarką, przedłużenie współpracy z agencją i podpisanie nowej umowy, a także nieprzerwaną pracę przez np. 3 kolejne miesiące. Warto upewnić się, że skorzystanie z premii świątecznej nie będzie kolidowało z pozostałymi premiami. Należy zapytać przedstawiciele agencji lub sprawdzić w regulaminie czy jakieś premie się wykluczają i czy można je ze sobą łączyć.

3. Długość pobytu a wysokość bonusu

W zdecydowanej większości przypadków wysokość bonusu uzależniona jest od długości pobytu Opiekunki na szteli. Im dłużej będziesz pracować na przełomie roku, tym więcej premii dostaniesz. Jak wynika z naszego raportu Premie świąteczno-noworoczne 2019 dla Opiekunek – ranking, średnia długość wymaganego pobytu wynosi w 2019 roku 42 dni. Decydując się na pracę w dni świąteczne, miej świadomość, że zostaniesz na szteli znacznie dłużej niż między 24.12.2019 a 1.01.2020r. Zanim podpiszesz umowę dowiedz się dokładnie, ile dni musisz przepracować nieprzerwanie, aby móc cieszyć się z dodatkowego wynagrodzenia.

4. Netto czy brutto?

Dość często zdarza się, że agencje nie podają czy dodatkowe wynagrodzenie jest w kwocie brutto czy netto,  a to przecież ma ogromne znaczenie. Warto upewnić się, czy oferowana kwota jest przed czy po opodatkowaniu. To istotne, bo finalnie może okazać się, że bonus wypłacany „na rękę” będzie zdecydowanie niższy od tego, jaki obiecywano na stronie internetowej.

5. Jakie dni świąteczne są objęte bonusem?

Wiele agencji oferuje również Opiekunkom dodatkowy bonus za pracę w konkretne dni świąteczne. W przypadku przełomu roku jest to zazwyczaj 24-25 grudnia oraz 1 stycznia i 6 stycznia. Za pracę w każdy z tych dni można otrzymać 50, 60, a nawet 90 euro dodatkowo. Przy czym tutaj też warto przeczytać uważnie umowę dotyczącą długości pobytu ( patrz 1 punkt). Zazwyczaj warunkiem otrzymania tych bonusow jest  przepracowanie ciągiem minimum 30 dni.

6. Czy są limity w bonusach?

W niektórych przypadkach kwota, jaka jest oferowana, ma pewien limit. A to oznacza, że agencja podaje maksymalną wysokość bonusu, który możesz uzyskać. Poza podaną kwotę bonus nie będzie już wypłacany. Na przykład na podstawie długości pobytu i spełnionych warunków umowy wychodzi Ci 340 euro, ale Agencja zastrzegła wysokość maksymalnego bonusu do 300 euro. Warto sprawdzić to w umowie.

7. Termin rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Trzeba zwrócić uwagę na wymagane daty rozpoczęcia i zakończenia wykonywanej pracy. Niektóre agencje zaznaczają, że premie wypłacane są jedynie Opiekunkom, które zaczną pracę np. najpóźniej 15 grudnia 2019 roku. Często jest również wymagany konkretny termin zakończenie pobytu na szteli (np. agencja podaje, że „data końcowa pobytu min. 15.01.2020 r.”). Oznacza to, że osobom, które wyjadą przed tym terminem, nie przysługuje już premia.

8. Termin wypłaty wynagrodzenia.

Ważną informacją jest również termin otrzymania wynagrodzenia z tytułu bonusów. Czasami premie wypłacane są niezależnie od wynagrodzenia. A to oznacza, że możesz dostać pieniądze później. Warto upewnić się, czy zapisy na ten temat są w umowie i czy podane są konkretne terminy  (np. wypłata w terminie 14 dni od zakończenia umowy).

9. Bonus a niewywiązanie się z umowy z przyczyn niezależnych.

Niekiedy zdarza się, że Twój pobyt na szteli zostanie skrócony z przyczyn od Ciebie niezależnych. Co wówczas z Twoim bonusem ? Czy przepada? Trzeba koniecznie sprawdzić, jak tę sytuację reguluje umowa z Agencją. Niekiedy w praktyce o przyznaniu bądź odmowie przyznania premii świątecznej decyduje sama Agencja, a to nie zawsze kończy się korzystnie dla Opiekunki.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze