fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Bezpieczna karta płatnicza – jak nie paść ofiarą złodzieja?

Bezpieczna karta płatnicza - zdjęcie 1

Złodziej może ukraść pieniądze z Twojej karty, gdy siedzisz w autobusie lub w kawiarni. Brzmi niewiarygodnie?  Niestety, to wcale nie jest takie trudne! Coraz częściej tego typu kradzieże mają miejsce zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dzieje się tak za sprawą nowych technologii. Z jednej strony ułatwiają one nam życie, ale z drugiej dają okazję złodziejom – robią to bez wkładania ręki do Twojej torebki!

 

Technologia RFID – na czym polega?

RFID  ułatwia życie nam, ale również złodziejom. W skrócie, jest to system identyfikacji radiowej. Składa się on z czytnika zawierającego nadajnik, odbiornik oraz dekoder i antenę. Po drugiej stronie znajduje się obiekt, który również powinien być wyposażony specjalny układ elektroniczny i antenę. Niestety, złodzieje wyposażeni w odpowiednie przenośne urządzenia typu POS, czyli bezdotykowe – zbliżeniowe skanery kart płatniczych są w stanie dokonać kradzieży z wielu niezabezpieczonych kart płatniczych.

Złodziej „wbija” kwotę poniżej 50 PLN lub poniżej 30 Euro (takie transakcje nie są wymagane potwierdzeniem kodem PIN) i szuka (lokalizuje) najbliższej karty płatniczej. W ten sposób dokonuje kradzieży. Uważajcie zwłaszcza w tłumie – w autobusie, metrze, bądź w dużych skupiskach ludzi i w miejscach użyteczności publicznej takich jak centra handlowe.

Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które udaremnią kradzież pieniędzy z naszej zbliżeniowej karty płatniczej.

 

Bezpieczna karta płatnicza – 3 sposoby na ochronę pieniędzy

1.Owiń kartę folią aluminiową. To najprostszy sposób, który zakłóca fale radiowe i chroni Twoje pieniądze. 

2. Noś kilka kart w portfelu. To wystarczy, aby wszystkie były bezpieczne. Nawet jeżeli jest w nim karta miejska, skanery nie mają szans.

3. Kup pokrowiec bądź portfel na karty z blokadą fal. W sklepach, bądź w internecie za parę złotych możesz kupić pokrowiec na kartę blokujący fale RFID lub odpowiedno zabezpieczony portfel. Pokrowce wyposażone są w folie aluminiowe i w ten sposób uniemożliwiają zeskanowanie kart płatniczych z technologią RFID. 


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze