fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Sztela pułapka – jak zrezygnować ze zlecenia?

sztela pułapka - zdjęcie 1

Warunki na szteli nie odpowiadają temu, co zawierał opis zlecenia? To bez wątpienia sztela pułapka… Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to nie musisz się martwić. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób całkowicie wyeliminować ryzyko trafienia na sztelę pułapkę, a także co zrobić, gdy chcesz zrezygnować ze zlecenia, bez zerwania umowy i poniesienia kar z nią związanych.

Prędzej czy później w swojej karierze Opiekunki zdarzy się sytuacja, w której miejsce pracy nie będzie w pełni odpowiadało warunkom, jakie zawarte były w ogłoszeniu. Oczywiście, z pewnymi niedogodnościami, takimi jak braki w wyposażeniu, bądź szybkość działania internetu, można się pogodzić. Znacznie gorzej jest, gdy te nieścisłości dotyczą samego stanu podopiecznego. Senior miał być mobilny, ale większość czasu spędza w łóżku; komunikatywny i sympatyczny okazał się chorym z zaawansowanym Alzheimerem; a seniorka, która miała przesypiać całe noce, urządza wycieczki po mieszkaniu. W takiej sytuacji praca staje się bardzo wymagająca, a po dłuższym czasie przeradza się w koszmar, z którego niestety bardzo trudno się wyplątać. W swoich kręgu opiekunki nazywają takie miejscami pracy je sztellami pułapkami.

Dlaczego Opiekunka trafia na sztelę pułapkę?

Niestety, możemy na nią trafić na każdym etapie naszej kariery zawodowej. Bez względu na to, czy aplikujemy przez agencję pośrednictwa pracy,  przez pocztę panelową, czy też trafiamy na ogłoszenie z internetu. Powód takiego stanu rzeczy zawsze jest jeden — brak dostatecznej ilości informacji od agencji lub rodziny. Bardzo często rodziny zatajają część informacji na temat seniora z obawy, że trudniej im będzie znaleźć kogoś do opieki, a opiekunka będzie żądać wyższego wynagrodzenia niż to, które zostało zaproponowane w ofercie pierwotnej. Opiekunka, która została skuszona atrakcyjnym (pozornie) ogłoszeniem, decyduje się na podjęcie pracy. Po przyjeździe okazuje się, że warunki diametralnie różnią się od zapewnień agencji i rodziny.  Błędne informacje w tym zakresie mogą spowodować, że będzie chciała wrócić do domu od razu po przyjeździe do Niemiec. Takie sytuacje nie wpływają pozytywnie na opinię na temat miejsca pracy. Opiekunka czuje się oszukana, ponieważ warunki pracy  nie są zgodne z tymi, na które się umawiała.

Na szczęście, w miarę prosty sposób można zminimalizować ryzyko trafienia na sztelę pułapkę.

Oto kilka porad, które należy wykorzystać przy poszukiwaniu pracy: 

1. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie.

W pierwszej kolejności dokładnie i uważnie przeczytaj ogłoszenie.  Zapoznaj się z warunkami i wymaganiami potencjalnego pracodawcy. Czasami już po zakresie obowiązków jesteś w stanie zorientować się, czy oferta jest bezpieczna i czy warto kontaktować się bezpośrednio z rodziną. Wypisz szczególnie te informacje, których brakuje w ogłoszeniu — o to będziesz musiał dopytać  podczas bezpośredniego kontaktu z rodziną.

2. Skontaktuj się bezpośrednio z rodziną.

Zanim zdecydujesz się na przyjazd, powinnaś zebrać pakiet najważniejszych informacji na temat podopiecznego, a najlepszym źródłem informacji jest rodzina seniora. Jeśli decydujesz się na wyjazd do pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy lub odpowiadasz na ogłoszenia rodzin publikowane na przypadkowych grupach czy portalach ogłoszeniowych, praktycznie nie masz takiej możliwości. Zdecydowanie lepszym sposobem jest wykorzystanie specjalnej platformy, która udostępnia narzędzia pozwalające na szybki i bezpośredni kontakt z osobami wystawiającymi ogłoszenie o pracę. Jeśli rodzina zaakceptuje twoją kandydaturę, masz możliwość zadania dodatkowych pytań przy rozmowie telefonicznej, a także za pośrednictwem komunikatora.

Taką możliwość oferuje  utile.care. Na platformie funkcjonuje dedykowany czat dla Opiekunki, za pomocą którego może komunikować z rodziną (np. wideo rozmowa za pośrednictwem komunikatora typu WhatsApp/Messenger/Skype). W ten sposób Opiekunka może zobaczyć bezpośrednio, jak wyglądają warunki czy też zobaczyć samego podopiecznego.

3. Zadaj odpowiednie pytania

Czy sam kontakt wystarczy? Ważne są również konkretne pytania, jakie będziesz zadawać rodzinie podopiecznego. Zestaw pytań zależy od Twoich oczekiwań i preferencji dotyczących oczekiwanej pracy. Nie bój się zadawać szczegółowych pytań, ponieważ mogą one mieć istotne znaczenie i wpływać na zakres Twoich obowiązków. Pytania powinny dotyczyć przede wszystkim:

  • stanu zdrowia podopiecznego,
  • warunków mieszkalnych (np. czy w pokoju jest dostęp do mediów, Wi-Fi, osobna łazienka itp.),
  • szczegółowego zakresu obowiązków,
  • czasu pracy i czasu wolnego,
  • zasad wynagradzania ewentualnych premii lub dodatków za ponadprogramowe obowiązki.

Pełen zestaw szczegółowych pytań w języku polskim i ich tłumaczenie na język niemiecki znajdziesz pod tym linkiem:

Sztela pułapka – 3 kroki do rozwiązania problemu a agencją

Na forach w internecie możesz przeczytać wiele historii, w których opisane są liczne problemy. Wiele Opiekunek zwraca uwagę na kary jakie grożą za zerwanie umowy. To oczywiście podnosi ciśnienie i człowiek zaczyna panikować. Unikaj tego, skup swoją uwagę na warunkach, jakie zostały Ci przedstawione i odnieś je do tego, co zastałaś na miejscu. Spisz wszystko starając się zachować maksymalny obiektywizm i przygotuj się na rozmowę z pracownikiem Agencji.

1.Kontakt z pracownikiem Agencji

Gdy po przyjeździe na sztelę okaże się, że zamiast przestronnego pokoju masz do dyspozycji małą klitkę bez okna, a senior zamiast na spacery chodzi 3 razy dziennie do ubikacji – przy czym nie zrobi tego bez Twojej pomocy, bo mobilny to był, ale 3 lata temu…. Dodatkowo rodzina wymaga, byś pielęgnowała raz w tygodniu wielki ogród, po tym jak wymyjesz wszystkie okna – zadzwoń do Agencji! Wszystkie odstępstwa od opisanych w umowie, to wystarczający powód żeby Agencja podjęła niezwłocznie działania, by Cię chronić.

Zobacz też: Co zrobić, gdy Agencja nie zapłaciła Opiekunce?

2. Kontakt  Agencji  z rodziną

Agencja podpisuje umowę zarówno z Tobą jak i z rodziną seniora. Zakres obowiązków pracy oraz warunki na szteli powinny być spójne w obu dokumentach. Obowiązkiem Agencji jest wyjaśnić wszystkie nieścisłości. Ważne, żebyś jasno i szczegółowo opisała sytuację i wszystkie odstępstwa. Nie bój się mówić. To Twoje prawo i powinnaś z niego skorzystać.

3. Sytuacja poprawiła się, lub…

Często interwencja Agencji rozwiązuje problem i rodzina ma świadomość, że nie jesteś sama. Wsparcie Agencji sprawia, że okazują Ci wymagany szacunek. W końcu nie jesteś niewolnicą, lecz przyjechałaś do pracy. Niestety, niekiedy po okresie uspokojenia sytuacja znowu ulega pogorszeniu. Pojawiają się pretensje, małe złośliwości, brak współpracy, a Ty nie sypiasz po nocy. Nawet jeśli obowiązuje Cię 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, nie trać ani chwili i dzwoń do Agencji. Poinformuj, że sytuacja na szteli jest nie do zaakceptowania i oczekujesz na zmianę miejsca pracy lub powrót do domu. W takim przypadku ponowna interwencja Agencji może zmienić długotrwale nastawienie rodziny, ale wymaga to Twojej zgody. Zaufanie zostało już nadszarpnięte. Pamiętaj, w pracy należy Ci się szacunek, a decyzja czy zostać na miejscu, czy zmienić sztelę jest po Twojej stronie.

Bez kary umownej

W przypadku gdy zgłaszałaś niezgodności szteli z przedstawionym wcześniej warunkami, jesteś skłonna poczekać tydzień lub dwa na nowe miejsce pracy lub zmienniczkę i byłaś w kontakcie z Agencją oraz rodziną, kara umowna Ci nie grozi. 


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze