fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Depresja seniora

syndrom stresu opiekuna - zdjęcie 2

Depresja to bardzo częsty i bardzo poważny problem wśród osób po 65 roku życia. Niestety, jest często bagatelizowana i tłumaczona jako obniżenie nastroju na skutek choroby oraz zmniejszenia sprawności fizycznej. Tymczasem seniorowi dotkniętemu depresją można pomóc i może to zrobić również jego opiekunka.

Przyczyny depresji

Depresja w starszym wieku to zazwyczaj następstwo dużych zmian życiowych: koniec pracy zawodowej, samotność, odejście małżonka albo przyjaciół, niepogodzenie się z przemijaniem. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze choroba i ograniczenia fizyczne, to niestety depresja może się objawić jako choroba duszy i ciała. Schorzenia takie jak: niewydolność serca, cukrzyca, różnego rodzaju nowotwory, a także choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona i nie tylko, niestety mogą sprawiać, że senior jest na nią bardziej narażony. Dlatego konieczne jest bieżące obserwowanie jego formy fizycznej i umysłowej oraz stałe przekazywanie tych obserwacji.

Jak możesz pomóc podopiecznemu z depresją?

Cierpliwość i życzliwość to kluczowe pojęcia w podejściu do starszej osoby zmagającej się z depresją. W takich stanach bardzo liczy się czyjaś obecność i zainteresowanie. Jako opiekunka staraj się jak najwięcej rozmawiać ze swoim podopiecznym, aby nie miał on poczucia samotności i porzucenia. Staraj się również przywoływać wspomnienia, ale oczywiście te pozytywne. Jak najczęściej nawiązuj do tego, co senior lubi i sprawia mu przyjemność. Może to być na przykład ogrodnictwo albo zwierzęta domowe. Dobrym pomysłem jest także pytanie takiej osoby o radę, na przykład nawiązując do tego, czym zajmowała się zawodowo. To także tworzy poczucie bycia potrzebnym.
Staraj się nigdy nie okazywać, że starsza osoba jest ciężarem, nie podkreślaj jej fizycznych ułomności. Wyręczaj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dbaj o to, by jak najwięcej czynności samoobsługowych twój podopieczny mógł wykonywać samodzielnie. Staraj się szukać jakichś obowiązków, w których może ci pomóc, nawet jeżeli jest to tylko obranie marchewki. W ten sposób wzmocnisz poczucie seniora, że jest nadal potrzebny. Dobrym pomysłem jest także zbudowanie stałego rytmu dobowego – łatwiej się w nim odnaleźć.

Brak nudy = odciąganie myśli

Bardzo ważne dla starszej osoby jest znalezienie sobie jakiegoś zajęcia. Dobrym pomysłem jest poszukanie lokalnego domu seniora i zaproponowanie podopiecznemu uczestnictwo w jakichś zajęciach, na przykład malarskich, garncarskich etc. Jeżeli nie jest to możliwe, staraj się takie „warsztaty terapii zajęciowej” prowadzić w domu. Rozwiązujcie wspólnie krzyżówki, czytajcie gazety, róbcie świąteczne ozdoby. Cokolwiek, co odciągnie myśli seniora od tych nieprzyjemnych. Starajcie się jak najczęściej wychodzić z domu, o ile jest to możliwe. Nawet krótki spacer ma terapeutyczną moc. Może to być nawet wyjście do ogrodu. Staraj się również swojego podopiecznego zachęcać do kontaktów ze znajomymi i sąsiadami, jeżeli ma oczywiście na to ochotę. Aktywność fizyczna zawsze dodaje energii i nastraja trochę bardziej pozytywnie.

Prawidłowa dieta

Depresja to choroba także ciała. Duży wpływ na jej rozwój ma codzienna dieta. Jako opiekunka masz na nią gigantyczny wpływ. Staraj się przygotowywać niewielkie posiłki, ale częściej. Przy gotowaniu nie stosuj cukru, soli i nadmiaru tłuszczu. Przestaw się na dania lekkostrawne, przygotowywane sezonowo. Bardzo ważne jest bogactwo jak najbardziej zróżnicowanych warzyw i owoców.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niebezpieczne objawy obniżenia nastroju u swojego podopiecznego, koniecznie poinformuj o tym rodzinę albo lekarza. Depresja może wymagać także wsparcia farmakologicznego, które obecnie jest coraz mniej obciążające i coraz bardziej skuteczne. W przypadku jej ciężkiego przebiegu lekarstwa są wręcz niezbędne. Pamiętaj, że pojawia się ona nawet u co czwartej osoby w podeszłym wieku i nierzadko prowadzi do prób samobójczych. W celu pomocy starszej osobie konieczne jest współdziałanie jej całego środowiska.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze