fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Detoks organizmu po 50! Sprawdzone wskazówki

detoks po 50 - zdjęcie 1

Dlaczego mężczyźni mają lepiej po 50 niż kobiety? Od razu muszę uprzedzić panów pracujących w opiece, ten wpis będzie dla pań! No dobrze, jeśli zależy wam na waszych ukochanych – zapraszam do lektury 🙂 Mam znajome koleżanki, które mówią wprost: mężczyźni mają lepiej. Ale jak, o co chodzi? No po 50-tce! Sama zbliżam się do tej magicznej liczby i nie ukrywam, że temat mnie na tyle zaintrygował, że postanowiłam go trochę zgłębić. Biorąc pod uwagę, że wśród Opiekunek wiele jest pań, które wkroczyły już w szóstą dekadę, podejmuję wyzwanie i zamierzam udowodnić, że wcale tak nie jest, by mężczyźni mieli lepiej, a jeśli któraś z pań naprawdę tak uważa, to postaram się by zmieniła zdanie.

Gdzie jest napisane, że panowie mają lepiej?

Okazuje się, że jest coś na rzeczy. W 2017 roku GFK Polonia przeprowadziła badanie: “Aktywność życiowa Polaków po 50.” dla jednego z producentów żywności. Gdy w badaniu zapytano pięćdziesięciolatków, czy czują się młodziej niż wskazuje na to ich wiek, ponad połowa mężczyzn odpowiedziała twierdząco, podczas gdy pod tym samym stwierdzeniem podpisało się tylko 45 proc. kobiet. Panowie mają również większą motywację i lepiej radzą sobie z drobnymi pokusami. Aż 65 proc. mężczyzn uznało, że sami są w stanie wystarczająco zmotywować się do podjęcia nowych wyzwań. U pań poziom automotywacji jest niższy – 54 proc.

detoks po 50 - zdjęcie 2

Zobacz też: Cukrzyca – nie daj się jej zabić!

Szlachetne zdrowie

Pozwólcie, że skupię się teraz na zdrowiu, w myśl powiedzenia: w zdrowym ciele zdrowy duch. Chciałabym tym samym zapoczątkować cykl artykułów, które pomogą Opiekunkom zadbać o to, co najważniejsze, zwłaszcza w dojrzałym wieku – czyli zadbać o zdrowie. Śmiem twierdzić, że dbając o ten najcenniejszy skarb zwiększamy swoje szanse na godną jesień życia i póki mamy siły, by jeszcze opiekować się drugim człowiekiem zawodowo, zadbajmy również o siebie, gdy jeszcze nie jest za późno. Bo któż lepiej zadba o nas jak nie my same drogie Panie.

Detoks 52-latki, tragiczny w skutkach

Weźmy dla przykładu oczyszczanie organizmu, potocznie znane jako detoks. Wokół detoksu narosło wiele mitów i niektóre historie przyprawiają o zawrót głowy. Przykładem jest ta o Brytyjce Dawn Page (52 lata), która podjęła się bardzo ostatnio modnego oczyszczania organizmu opartego głównie na wypijaniu bardzo dużych ilości wody. Mamy lato, więc metoda wydaje się jak najbardziej na czasie. Okazuje się, że zbyt duże ilości wypijanych płynów mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Powodują zaburzenie równowagi takich elektrolitów jak sód, potas, chlor, które zostają zbyt mocno rozrzedzone. Na skutek tego serce, komórki nerwowe oraz mięśnie, których prawidłowa praca zależy od dostarczania odpowiednich ilości tych minerałów, przestają normalnie funkcjonować. Jeśli za bardzo rozcieńczysz te substancje we krwi, organizm nie ma zasobów koniecznych do pracy. Zamiast opiekować się seniorem możesz wylądować na pogotowiu! Zbyt duża ilość płynów może doprowadzić do hiperwolemii, czyli zwiększenia objętości krwi, i hiponatremii – rozcieńczenia elektrolitów, co paraliżuje funkcje organizmu i w konsekwencji człowiek umiera – tłumaczy prof. Roger Clemens, farmakolog i toksykolog, dyrektor School of Pharmacy na University of Southern California.

detoks po 50 - zdjęcie 3

 

Detoks po 50 – wskazówki

Jeśli chcesz oczyścić organizm z toksyn, przygotuj się do tego

Nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani i nie zaczynajmy terapii oczyszczania organizmu w sposób gwałtowny. Przygotowanie organizmu to podstawa. Udajmy się do lekarza, który powinien nam zlecić wykonanie odpowiednich badań. Dzięki temu wykluczymy potencjalne choroby będące przeciwwskazaniem do podejmowania detoksu oraz zapobiec możliwym skutkom ubocznym odtruwania organizmu.

Zaplanuj jak chcesz oczyścić organizm

Detoks to wcale nie taka prosta sprawa, łatwo się w tym pogubić. Internet aż kipi od rozwiązań: tych mądrych i tych… głupich. Czym oczyścić organizm? Czy lepsza będzie herbatka oczyszczająca, czy może jakieś ziółka? Czy głodówka oczyszczająca to to samo co detoks? Czym różni się oczyszczanie jelit od oczyszczania wątroby? A to tylko przykłady. Nie zgadujmy, nie podejmujmy ryzyka, bo możemy wybrać nieodpowiednie dla nas suplementy czy tabletki oczyszczające organizm. Lepiej zainwestujmy w poradę u specjalisty, który posiada potwierdzone kompetencje w zakresie odżywiania, zamiast cudownych doświadczeń przeprowadzonych “na własnym przykładzie”.

 

Oczyszczanie, a nie wyniszczanie.

Drobna różnica? Nie dla Twojego organizmu! Niektóre diety oczyszczające zmuszają do ograniczeń i eliminacji wielu produktów. Często opierając się na monotonnym stosowaniu tylko niektórych grup produktów spożywczych, np. samych warzyw i owoców. Takie diety oczyszczające prowadzą niestety do powstawania niedoborów białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Dlatego umiejętne odtruwanie organizmu nie powinno polegać na drastycznych ograniczeniach – bo to nigdy nie kończy się dobrze i prowadzi do niedożywienia i stopniowego wyniszczenia organizmu. W efekcie po okresie głodu zwykle rzucamy się na jedzenie, co znamy jako efekt jojo.

Ważny jest ruch

Oczyszczanie organizmu dobrze wspomóc aktywnością fizyczną. Przy czym bardzo ważne jest dopasowanie obu czynności. Nie chcemy przecież obciążyć zbytnio organizmu, który poddany będzie wysiłkowi już w ramach samej diety. Dlatego ważne jest, byśmy podczas detoksu byli pod opieką specjalisty od żywienia.

W czasie oczyszczania organizmu płyny są ważne, ale nie w nadmiarze

Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Tak jest z dostarczaniem organizmowi wody. Przewodnienie, czyli zatrucie wodne zwane hiponatremią, to stan niedostatecznego stężenia sodu w surowicy krwi. Nie jest to częsty przypadek, ale warto pamiętać o tym, by nie przekraczać znacząco zalecanej dziennej dawki płynów. W zależności od ilości ruchu, masy ciała czy właśnie diety – najczęściej waha się ona od 1,5 do 3 litrów na dzień.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Komentarze