fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Stan zdrowia podopiecznego – oczekiwania kontra rzeczywistość

stan zdrowia podopiecznego - zdjęcie 1

Praca w opiece to praca z drugim człowiekiem. Z pewnością chcesz wiedzieć, jaki jest stan zdrowia podopiecznego zanim zdecydujesz się podjąć opiekę. Co jeśli opis podopiecznego nijak się ma do ogłoszenia o pracę? Nie chodzi nawet o celowe ukrycie pewnych informacji, które mogłyby zniechęcić Opiekunkę. W  Agencjach niekiedy wiedza o podopiecznym nie jest aktualizowana rzetelnie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak chronić się na wypadek opisów niezgodnych ze stanem zdrowia seniora. Nagły powrót do domu, zerwanie kontraktu, ryzyko nie wypłacenia wynagrodzenia ? Takie sytuacje niestety zdarzają się i powodują mnóstwo stresu.

Zobacz też:

Obowiązek po stronie Agencji

Agencje są zobowiązane, by rzetelnie monitorować stan zdrowia podopiecznego. Problem w tym, że z upływem czasu stan zdrowia seniora zmienia się i niestety w zdecydowanej większości przypadków na gorsze. Teoretycznie, Agencje z pomocą swoich partnerów w Niemczech oraz rodziny seniora zobowiązane są na bieżąco monitorować zmiany. Teoretycznie…

W praktyce bywa różnie. Często zmiany są monitorowane co 6 miesięcy. Czasem to nie wystarczy, gdy choroba taka jak np. demencja przebiega na tyle dynamicznie, że już po 3 miesiącach mamy do czynienia z inną osobą pod względem zdolności ruchowych i umysłowych. Postępująca demencja może na tyle zmienić człowieka, że nie będziesz przygotowana, by wywiązać się z obowiązków jakie staną przed Tobą. Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdzaj, a nie zakładaj.

Zobacz też: Śmierć podopiecznego – co zrobić w takiej sytuacji?

Stan zdrowia podopiecznego – jak zweryfikować?

Opis stanu zdrowia podopiecznego

Od tego zacznij, ale na tym nie kończ! Każdy człowiek liczy na to, że różne przykre zdarzenia go po prostu ominą. Dzieje się tak, gdy wyruszamy w podróż, ale również, gdy planujemy opiekę nad seniorem. Warto jednak sprawdzać informacje, i to najlepiej w kilku źródłach. Pierwszym i podstawowym jest oczywiście oferta pracy, w której znajdują się informacje na temat podopiecznego.  Im bardziej dokładny opis, tym większe prawdopodobieństwo, że osoby w agencji rzetelnie wykonały swoją pracę.

Opiekunka prawdę Ci powie

Warto jednak zadać pytanie wprost: kiedy ostatnio weryfikowano stan zdrowia podopiecznego? Precyzyjnie: kiedy powstała notatka i kto ją przygotował. Czy jedynie rodzina, czy też Opiekunka, która właśnie wraca ze szteli do domu? Staraj się dotrzeć do źródła, do osoby która była w ostatnim okresie przy podopiecznym. Spróbuj skontaktować się z Opiekunką. Jeśli w rozmowie  będzie z Tobą szczera, z pewnością dowiesz się więcej, niż wynika to z opisu w dokumencie oferty.

Masz wątpliwości?

To dobrze. Dzięki nim możesz uniknąć problemów.

Wymijające odpowiedzi Opiekunki mogą świadczyć o tym, że czuje się niekomfortowo rozmawiając na ten temat. To może oznaczać na przykład, że dla świętego spokoju i pewności wypłaty ze strony Agencji, próbuje ukryć pełną prawdę. Powodów, jak to w życiu, może być wiele i nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że Ty spędzisz poza domem 6 albo więcej tygodni z osobą, której nie znasz. Wszystko, co będzie budzić Twoje obawy powinnaś jasno zakomunikować. Nie bój się o Twoich obawach powiedzieć pracownikowi Agencji. Pamiętaj, że umowa obowiązuje obie strony, a przed jej podpisaniem macie równe prawo by jej… nie podpisać.

stan zdrowia podopiecznego - zdjęcie 2

Stan zdrowia podopiecznego – informacje od rodziny?

Co jeśli Rodzina zataja przykre informacje? Podobnie jak w przypadku rozmowy z Opiekunką, która wraca ze szteli, warto zadawać pytania wprost również członkom rodziny seniora. Jeśli masz możliwość kontaktu z nimi przed podpisaniem umowy, skorzystaj z tego. To Twoje prawo, a przy okazji może przedstawić Cię jako profesjonalistkę jaką zapewne jesteś. Skoro oni mogą sprawdzać Ciebie, Ty sprawdź ich, a wtedy sama podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.

Rodzina z empatią czy z dużymi oczekiwaniami wobec Ciebie?

Jeśli syn, bądź córka podopiecznego nie będą chętnie z Tobą rozmawiać o stanie zdrowia swojego rodzica, to zły znak. Może się za tym kryć ich bezradność, albo wyrzuty sumienia, bo doskonale wiedzą w co Cię pakują. Może też świadczyć o braku empatii wobec osoby, która przyjeżdża z innego kraju, dostaje dobre pieniądze i wobec tego nie powinna zadawać trudnych pytań. Jeśli masz dobrą intucję, wychwycisz te drobne niuanse. Warto spróbować, bo jak już rozpoczniesz pracę, wycofanie się będzie trudne z uwagi na wiążącą Cię umowę z Agencją! Lepiej dmuchać na zimne.

Zobacz też:Opiekun seniorów, czyli mężczyzna w zawodzie pełnym kobiet

Informacje na forum internetowym?

Opiekunki wymieniają się informacjami na forum. Nie chcę w tym momencie oceniać, na ile jest to zgodne z prawem i wszechobecnym RODO, ale tu chodzi o Twoją przyszłość i zdrowie! Dla pewności, warto wygooglować informacje na temat Twojej przyszłej szteli. Kto wie, może chodzi o seniora, o którym huczy w internecie?  Nie chodzi o to, by dramatyzować, ale by sprawdzać. W internecie jest więcej informacji, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Ale skoro pracodawcy mogą sprawdzają Twój profil (a niektórzy naprawdę to robią), to dlaczego nie miałabyś tego zrobić i Ty!

W końcu nikt nie zaopiekuje się Tobą tak dobrze, jak Ty sama. Dlatego zrób wszystko by dopasować sobie pracę pod Twoje umiejętności i potrzeby.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze