fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Reumatyzm – jak opiekować się seniorem?

Reumatyzm jest schorzeniem stawów charakteryzującym się stanem zapalnym, któremu często towarzyszy silny ból. Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów. Typowe objawy zapalenia stawów, takie jak ból i sztywność, są zazwyczaj spowodowane zwyrodnieniowym zapaleniem stawów (osteoarthritis). Inne rodzaje zapalenia stawów to na przykład reumatoidalne zapalenie stawów i podagra.

Chociaż nie ma lekarstwa na większość form zapalenia stawów, istnieje wiele opcji zmniejszenia niedogodności nim wywoływanych. Wybór sposobu leczenia zapalenia stawów zależy od rodzaju zapalenia stawów, nasilenia objawów, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i innych czynników. Każdy rodzaj reumatyzmu jest traktowany nieco inaczej, ale istnieją pewne wspólne zabiegi poprawiające stan podopiecznych nim dotkniętych. Odpoczynek, ćwiczenia, jedzenie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i nauka właściwego sposobu korzystania, i ochrony stawów są kluczem do życia z każdym rodzajem tej choroby.

Ciepło i zimno

Niektórzy ludzie znajdują ulgę w zastosowaniu ciepła lub zimna, lub obu, kolejno. Stosuj ciepło lub zimno tylko przez 15 minut na raz. W przypadku ciepła, używaj ciepłych ręczników, gorących okładów, ciepłej kąpieli lub prysznica albo butelek z gorącą wodą przykładanych do bolących miejsc. Dla osób, które mają poranną sztywność stawów, pomocne może być użycie poduszki grzewczej przed wstaniem z łóżka. Można też wziąć ciepły prysznic zaraz po pierwszym wstaniu z łóżka.
Zimno pomaga znieczulić bolesny obszar i jest pomocne w przypadku szczególnie bolesnych i opuchniętych stawów. Stosuj okłady z lodu (sprzedawane w aptekach i supermarketach) –
albo torebki z mrożonym groszkiem lub kukurydzą, którą można dopasować do kształtu ciała.

Unikaj nadmiernego obciążania stawów

Urządzenia wspomagające mogą ułatwić wykonywanie zadań w domu. Przydatne są artykuły kuchenne, takich jak gumowe otwieracze do słoików i uchwyty, przybory do ubierania się, takie jak suwaki i przyrządy do zapinania guzików oraz urządzenia łazienkowe, takie jak drążki do wanny i poręcze. Oczywiście, jeżeli stan zdrowia twojego podopiecznego jest gorszy, wyręczaj go w wykonywaniu tych trudnych czynności.

Maści bez recepty

W przypadku łagodnego bólu stawów, maści bez recepty lub środek przeciwbólowy bez recepty może pomóc tymczasowo złagodzić ból. Zazwyczaj mają one kombinację składników z kapsaicyną, czyli składnikiem papryczek chili, który sprawia, że są one ostre. Po nałożeniu na skórę, kremy te neutralizują neuroprzekaźnik bólu zwany substancją P. To tymczasowo znieczula obszar na ból. Ulga, jaką przynoszą te maści, jest tymczasowa, a produkt musi być regularnie nakładany ponownie.

Suplementy

Glukozamina i siarczan chondroityny mogą pomóc w łagodzeniu objawów reumatyzmu. Glukozamina i chondroityna są to związki chemiczne, które występują naturalnie w organizmie, wzmacniając chrząstkę wokół stawów.

Ponadto, zaopatrz się w wapń. Stany zapalne stawów przyspieszają utratę gęstości kości, więc uzyskanie optymalnego spożycia wapnia jest konieczne. Zalecana dzienna dawka wapnia to 1200 mg dla osób dorosłych po 50. roku życia.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów leczenia zapalenia stawów. Mogą one zmniejszyć ból i zwiększyć elastyczność. Codzienne ćwiczenia, takie jak spacery czy pływanie, pomagają utrzymać stawy w ruchu, zmniejszają ból i wzmacniają mięśnie wokół stawów.

Dobrze dobrana rutyna treningowa dla osób z zapaleniem stawów obejmuje:

  • Ćwiczenia zakresu ruchu, takie jak taniec, łagodzą sztywność, utrzymują elastyczność i pomagają utrzymać ruchomość stawów.
  • Ćwiczenia wzmacniające, takie jak trening siłowy, utrzymują lub zwiększają siłę mięśni. Silne mięśnie wspierają i chronią stawy.
  • Ćwiczenia aerobowe lub wytrzymałościowe, takie jak jazda na rowerze labo po prostu spacery, poprawiają zdrowie serca i tętnic, pomagają zapobiegać przybieraniu na wadze i usprawniają ogólną pracę organizmu seniora. Ćwiczenia aerobowe mogą również zmniejszyć obrzęk niektórych stawów.

Utrata wagi

Nadwaga wywiera większy nacisk na stawy, powodując większy ból. Dlatego utrata wagi może pomóc i jest kolejnym powodem, dla którego ćwiczenia są ważne dla pacjentów z reumatyzmem.

Buty

Stopy są bardziej podatne na zapalenie stawów niż inne części ciała, ponieważ każda stopa ma aż 33 stawy, które mogą być dotknięte chorobą. Umieszczenie klinów lub wkładek w butach może zmniejszyć ból w kolanach podczas chodzenia. Kliny na spodzie lub podeszwie buta zmienią chód tak, aby zmniejszyć siły przenoszone na staw kolanowy. Odpowiednie wkładki mogą więc poprawić komfort życia chorego. Im większe wsparcie buta, tym bardziej będzie on chronił stawy i zapewniał amortyzację wstrząsów. Unikaj zakładania podopiecznemu butów typu mules lub slip-ons, które nie oferują żadnego wsparcia. Szukaj również gumowych podeszew, ponieważ zapewniają one większą amortyzację podczas chodzenia.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne

Reumatyzm – jak opiekować się seniorem?

Reumatyzm jest schorzeniem stawów charakteryzującym się stanem zapalnym, któremu często towarzyszy silny ból. Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów. Typowe objawy zapalenia stawów, takie jak ból i sztywność, są zazwyczaj spowodowane zwyrodnieniowym zapaleniem stawów (osteoarthritis). Inne rodzaje zapalenia stawów to na przykład reumatoidalne zapalenie stawów i podagra. Chociaż nie ma lekarstwa na większość form zapalenia […]

czytaj dalej
Komentarze