O czym przeczytasz w tym artykule?
Przy opiece nad osobą starszą często korzystamy ze specjalistycznego sprzętu i akcesoriów medycznych i rehabilitacyjnych. Jakie pomoce najczęściej można znaleźć na szteli?
Podopieczni to osoby bardzo schorowane, które często mają kłopoty z koordynacją ruchów, przemieszczaniem się. Często problemem staje się wejście po schodach, przejście z pokoju do jadalni, a nawet przekroczenie wysokiego progu. W wielu przypadkach to osoby przykute do łóżka, które nie są w stanie same o siebie zadbać, wymagają nieustannej pielęgnacji i pomocy przy wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Na szczęście pomocną dłoń wyciąga do nas współczesna technologia. W domach wielu seniorów znajduje się sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, a także akcesoria, które ułatwiają nam opiekę nad osobą starszą i wykonywanie codziennych obowiązków. Jakie sprzęty i akcesoria mogą ułatwić ułatwiają pracę Opiekunki?
Sprzęt pomocny w przemieszczeniu się
wózek inwalidzki, wózek elektryczny — jest niezbędny w przypadku, gdy senior nie jest w stanie o własnych siłach poruszać się lub jego aparat ruchu (kości, mięśnie) jest znacznie osłabiony. Wózek inwalidzki służy nie tylko do poruszania po domu, ale często wykorzystywany jest podczas wychodzenie na spacery. Wersję nowocześniejszą i wygodniejsza wózka jest wózek elektryczny, którym senior może porusza się sam, bez pomocy opiekunki.
laska, rollator lub balkonik – to sprzęty, które pomagają w utrzymaniu stabilnej podstawy w trakcie przemieszczania się i pełnią swego rodzaju funkcję „podpórki”. Wykorzystywane są sytuacji, gdy senior ma na tyle siły, by samodzielnie chodzić. Ułatwiają mu poruszanie się bez pomocy osoby trzeciej.
winda schodowa lub krzesło schodowe – to sprzęt, które instalowane są w przypadku, gdy w domu znajduje się dodatkowa kondygnacja. Winda lub krzesło umożliwia transportowanie podopiecznego z jednego poziomu na drugi, gdy ten nie jest w stanie samodzielnie zejść/wyjść ze schodów. Przy szerokich schodach, do ściany zazwyczaj jest montowana winda/platforma. Platformy schodowe wybiera się również wywczas, gdy potrzebujemy transportować więcej. Platformy mają zdecydowanie większy udźwig od krzeseł schodowych — średnio ok. 225-300 kg. Do węższych schodów przy barierkach mocuje się krzesło schodowe. Tego typu krzesło zazwyczaj jest w wyposażone w pasy ochronne i czujniki bezpieczeństwa.
rampa i szyny podjazdowe- dzięki nim możemy bezpiecznie z seniorem wyjechać wózkiem inwalidzkim do domu. Szyny mogą też być instalowane w domu, jeśli istnieje taka konieczność np. przy schodach.
uchwyty dla osób niepełnosprawnych – zazwyczaj montowane są w łazience, ale zainstalować je można praktycznie wszędzie tam, gdzie pojawia się taka potrzeba. Dzięki nim senior może podciągnąć się (np. przy wstawaniu z łóżka) przytrzymać się, aby nie stracić równowagi (np. pod prysznicem).
Akcesoria ułatwiające przyjmowanie leków
Najczęściej stosowane są kasetki do dawkowania leków, które posiadają specjalne przegródki umożliwiająca segregowanie i dawkowanie lekarstw. Niektóre z zaawansowanych pojemników na leki posiadają też specjalne sygnały, które informacją o tym, że zbliża się pora na przyjęcie kolejnej dawki leku.
Akcesoria ułatwiające karmienie/samodzielne spożywanie pokarmów
kubki-pojemniki, specjalne talerze z wysokim brzegiem — ułatwiają karmienie chorego w przypadku, gdy ma on problemy z przyjmowaniem pokarmów np. przy demencji czy chorobie alzheimera. Akcesoria te minimalizują ryzyko zakrztuszenia się czy załatwienia, a także ułatwiają choremu samodzielne jedzenie.
Pomoce służące utrzymaniu higieny podopiecznego.
krzesło prysznicowe – senior bardzo często ma problemy z utrzymaniem równowagi, zwłaszcza na trudnych, śliskich powierzchniach. W takiej sytuacji przydaje się stabilne krzesełko pod prysznic, na którym posadzimy podopiecznego w trakcie czynności pielęgnacyjnych, prysznica czy kąpieli.
Sprzęt ułatwiający załatwianie potrzeb fizjologicznych.
krzesła toaletowe dla seniorów – to rodzaj mobilnej toalety. Tego typu krzesło ma zazwyczaj nogi na kółkach, specjalny otwór w siedzisku i pojemnik sanitarny zlokalizowany pod siedziskiem. Senior nie musi iść do toalety, bo toaleta przyjdzie do niego.
kaczka lub butelka na mocz – pojemniki, które umożliwiają załatwianie potrzeb fizjologicznej bez konieczności opuszczania łóżka. Kaczki projektowane są przy uwzględnieniu anatomii płci – inne są dla kobiet a inne dla mężczyzn. Najczęściej używane są przez podopiecznych w nocy, a rano opróżniane przez Opiekunkę.
cewnik – stosowany jest, gdy podopieczny ma problemy z oddawaniem moczu po operacjach lub chorobach układu moczowego. To cienka rurka wprowadzona do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Zakładaniem cewnika zajmuje się pielęgniarka lub lekarz, zadaniem Opiekunki jest jedynie regularnie opróżniania i wymiana worka na mocz.
worki stomijne – to worek na zbieranie kału lub ewentualnie moczu, w przypadku gdy podopieczny ma stomię. Podobnie jak przy cewniku zadaniem Opiekunki zazwyczaj jest jedynie opróżnianie worka.