fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Uczucie zimna u osób starszych – jak sobie z nim radzić?

Uśmiechnieta Opiekunka z podopieczna w nowym miejscu pracy.

Każdy z nas reaguje inaczej na temperaturę, podczas gdy niektórzy czują się komfortowo przy 20°C, innym może być zimno. Z drugiej strony, jeśli Twój podopieczny ma cały czas lodowate ręce i nogi, warto skonsultować się z lekarzem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny uczucia zimna u seniorów i jak sobie z nim poradzić!
Ciągle uczucie zimna – co może być przyczyną?

 

Uczucie zimna u seniorów – przyczyny

Badania wykazały, że wraz z wiekiem temperatura ciała spada. Przyczyna tkwi w zaburzonej termoregulacji, czyli procesie pozwalającym organizmowi na utrzymanie odpowiedniej wewnętrznej temperatury ciała.

Zmniejszenie masy mięśniowej i ścieńczenie podskórnej tkanki tłuszczowej utrudnia utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Seniorzy są bardziej wrażliwi na niskie temperatury, ponieważ metabolizm zwalnia wraz z wiekiem. Ścieńczenie skóry jest kolejnym czynnikiem, prowadzącym do uczucia zimna u osób starszych. Warto podkreślić, że zwiększona wrażliwość na ciepło lub zimno może wskazywać na łagodną hipotermię. Niekiedy przyczyny należy upatrywać w lekach, takich jak blokery kanału wapniowego lub beta-blokerach.

Istnieje wiele powodów, dla których seniorzy odczuwają zimno, nawet w temperaturze pokojowej. Pacjenci, cierpiący na niedoczynność tarczycy lub cukrzycę, często skarżą się na uczucie zimna. Choroby tarczycy i wysoki poziom cholesterolu mogą zmniejszać przepływ krwi, w konsekwencji organizm ma problem z utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Warto wtedy wybrać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Choroby układu krążenia

Krążenie krwi odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu ciepła przez organizm. Jeśli krew nie przepływa normalnie przez ciało, Twój podopieczny może mieć zimne dłonie, ramiona, stopy i nogi. Na wspomnianą dolegliwość wpływają choroby sercowo-naczyniowe, takie jak niewydolność serca, miażdżyca tętnic obwodowych lub choroba wieńcowa. Krążenie krwi, zwłaszcza w dłoniach i stopach, może się pogorszyć, ponieważ naczynia krwionośne tracą elastyczność.

Anemia

Jeśli Twój podopieczny ciągle marznie, przyczyną może być niedokrwistość, czyli stan, w którym brakuje wystarczającej liczby czerwonych krwinek, transportujących tlen do tkanek. Badania dowodzą, że częstość występowania anemii wzrasta wraz z wiekiem. Mogą na nią wskazywać następujące objawy: zmęczenie, osłabienie, częstoskurcz zatokowy, bladość skóry, ból głowy i duszność. Niedobór witaminy B12 i żelaza może powodować niedokrwistość i ciągłe uczucie zimna. Wspomniana witamina znajduje się przede wszystkim w kurczaku, rybach i jajach. Z kolei ciemnozielone warzywa liściaste, drób, ryby, soja, ciecierzyca, wieprzowina i groch są bogate w żelazo. Pamiętaj jednak, by skonsultować się z lekarzem, aby postawił właściwą diagnozę.

Uczucie zimna – objaw chorych nerek?

Cukrzyca i nadciśnienie mogą prowadzić do chorób nerek, w związku z tym wspomniany narząd nie filtruje krwi, tak jak powinien. Niebezpieczny poziom toksyn może obniżać wewnętrzną temperaturę ciała. Choroba nerek jest również powiązana z niedokrwistością, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Wspomniane schorzenie objawia się przede wszystkim silnym bólem w części lędźwiowej, promieniującym do innych części pleców. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty i zmiany w moczu.

Jak poradzić sobie z uczuciem zimna u seniora?

  • Pamiętaj, by w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną nie wyłączać grzejnika. Chociaż może Cię kusić, by zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, postaraj się, by temperatura w pomieszczeniach nie spadała poniżej 20°C. Uszczelnij też drzwi i okna, aby ograniczyć utratę ciepła.
  • Zanim wyjdziesz na spacer z podopiecznym, upewnij się, że zjadł pełnowartościowy posiłek.
  • Ubierz seniora w zależności od pogody, najlepiej na „cebulkę”, by zapewnić komfort w każdej sytuacji. Pamiętaj, że kilka cienkich warstw sprawdzi się lepiej niż jeden, gruby sweter. Nie zapomnij założyć rękawiczek, szalika i czapki, która całkowicie zakryje głowę i uszy.
  • Po spacerze możesz przykryć seniora ciepłym, przytulnym kocem, a następnie podać mu rozgrzewającą herbatę lub kakao. Zrezygnuj z alkoholu, który obniża temperaturę ciała.

Dieta dla seniora

Niektórzy seniorzy nie mają apetytu, co może wiązać się z brakiem uzębienia, a także zaburzonym trawieniem i wchłanianiem pokarmu. W związku z tym zarówno osoby starsze, jak i opiekunowie powinni dążyć do utrzymania zdrowej, zbilansowanej diety. Kminek, złożone węglowodany, awokado, banany i papryczka chili mogą podnieść temperaturę ciała. Warto też uwzględnić w jadłospisie gorące napoje, takie jak herbata, kakao, czekolada.

Upewnij się, że senior pije przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia. W przeciwnym razie może pojawić się problem z termoregulacją organizmu. Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania narządów, tkanek i komórek. Pilnuj, by podopieczny pił regularnie wodę i inne zdrowe napoje, nawet jeśli nie odczuwa pragnienia. Warto zaznaczyć, że uczucie pragnienia zmniejsza się wraz z wiekiem.

Zapobieganie hipotermii u osoby starszej

Badania sugerują, że średnia temperatura ciała dorosłego człowieka wynosi około 36,4-37°C, a u starszych osób może być trochę niższa. Należy więc uważać, by seniorzy nie byli poddani długotrwałej ekspozycji na zimno, co może prowadzić do hipotermii.

Do wychłodzenia organizmu dochodzi, gdy organizm traci ciepło szybciej niż jest w stanie je wytworzyć, co skutkuje niebezpiecznie niską temperaturą ciała. O hipotermii mówimy wówczas, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 °C. Przypadki hipotermii u osób starszych nasilają się zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy nie zawsze udaje się odpowiednio dogrzać mieszkanie. Uczucie zimna nie jest jednak związane tylko z temperaturą na zewnątrz. Jak wynika z danych, niektórzy seniorzy wrażliwi na niskie temperatury i z wolniejszym metabolizmem mogą doświadczyć hipotermii, nawet przebywając pokoju, w którym panuje 21 °C.

W żadnym wypadku nie należy ignorować takiej sytuacji. Hipotermia u osób starszych może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia. Zbyt niska temperatura ciała może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, problemy z nerkami, uszkodzenie wątroby.

Oznaki hipotermii u osoby starszej

W większości przypadków podopieczny sam sygnalizuje, że jest mu chłodniej i należy ubrać mu dodatkową warstwę odzieży. W niektórych sytuacjach, szczególnie gdy opiekujemy się osobami w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera lub leżącymi, nie zawsze podopieczny zakomunikuje swoje potrzeby.

Hipotermia może objawiać się następującym zachowaniem i stanem:

  • Podopieczny odczuwa dreszcze (gęsia skórka), nawet gdy temperatura w pomieszczeniu jest na odpowiednim poziomie
  • Zmiana koloru skóry podopiecznego — staje się bledsza.
  • Spada częstotliwość oddechów.
  • U podopiecznego zaczynają pojawiać się niespodziewane problemy z pamięcią.
  • Osoba starsza staje się senna.
  • Pojawiają się drżenia kończyn i rąk.
  • Osoba starsza szybko się zaczyna się szybko męczyć.
  • Senior mówi wolniej niż zazwyczaj a jego mowa staje się niewyraźna.

Oznaki  zaawansowanej hipotermii:

  • Wolniejszy chód, kłopoty z chodzeniem lub niezdarność.
  • Sztywne i gwałtowne ruchy ramion lub nóg.
  • Wolne bicie serca.
  • Powolny, płytki oddech.
  • Nietrzymanie moczu w wyniku zwiększonego obciążeniem nerek spowodowanego przepływem krwi do głównych narządów.
  • Utrata przytomności.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze