Pod koniec roku 2019 Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium wydał ważny wyrok związany z warunkami przyznawania świadczeń socjalnych dla obywateli polskich pracujących legalnie na terenie Niemiec.
Zasiłek rodzinny w Niemczech – Kindergeld
Niemcy, podobnie jak Polacy, mają specjalne świadczenia rodzinne, które otrzymają wszystkie rodziny posiadające dzieci. Zasiłek wypłacany jest co miesiąc na każde dziecko a jego wysokość zależna jest od liczby dzieci w rodzinie. O Kindergeld mogą ubiegać się również Polacy – warunek jest tylko jeden – muszą legalnie pracować (dłużej niż 6 miesięcy) i płacić podatki na terenie Niemiec. Dotyczy to zarówno osób, które pracują na etat, jak i tych z własną działalnością gospodarczą. Kindergeld to dość pokaźny zastrzyk finansowy, szczególnie dla wielodzietnej rodziny.
W 2020 roku stawki świadczenia rodzinnego Kindergeld będą kształtować następująco:
- 204 euro na pierwsze i drugie dziecko
- 210 euro na trzecie dziecko
- 235 euro na każde kolejne dziecko.
O Kindergeld może ubiegać się również Opiekunka, która posiada dzieci przed 18 rokiem życia (lub do 25 lat jeżeli nadal się uczą lub studiują) i zatrudniona jest na niemieckich zasadach. Musi jedynie złożyć specjalny wniosek oraz komplet wymaganych dokumentów.
Zobacz też: 500+ na pierwsze dziecko – wszystko, co musicie wiedzieć!
Czy można pobierać jednocześnie 500+ i Kindergeld?
W przypadku kiedy jeden bądź więcej członków rodziny mieszka lub pracuje za granicą, w państwach UE (np. Niemczech), EOG lub w Szwajcarii, do wniosków o świadczenie rodzinne mają zastosowanie unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
A przepisy Unijne w tej sprawie mówią jasno — świadczenia rodzinne w pierwszej kolejności wypłacane są w państwie, w którym prowadzona jest działalność zawodowa. Następnie brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania dzieci.
Świadczenie rodzinne w całości wypłacane są jedynie w jednym kraju, drugi kraj płaci jedynie dodatek dyferencyjny (np. w przypadku gdy w pierwszym kraju zasiłek jest zbyt niski, dopłaca różnicę świadczenia). Nie można pobierać świadczeń z tego samego tytułu w obu krajach. Świadczy o tym dobitnie ostatni wyrok niemieckiego sądu w tej sprawie.
10 grudnia 2019 Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) wydał wyrok w sprawie polskiego obywatela, ojca dwóch córek. Mężczyzna został oddelegowany przez swojego pracodawcę do pracy w oddziale niemieckim firmy — pracował legalnie i mieszkał na stałe w Niemczech. W związku z tym przez pewien czas dzieci otrzymywały zarówno „Kindergeld”, jak i „500+”.
Mężczyzna zaskarżył do sądu decyzję instytucji niemieckich, które postanowiły odliczyć wysokość polskiego 500+ od Kindergeld oraz zażądały zwrotu ponad 2 tys. euro za okres, kiedy oba były wypłacane jednocześnie. Polak przegrał w sądzie, a jego skarga została odrzucona.
Jednocześnie BFH wydał ostateczną decyzję, na której podstawie świadczenie Kindergeld będzie pomniejszone o wysokość 500+. Zgodnie z nowymi zasadami rodzice, którzy żyją i pracują w Niemczech, a w Polsce pobierają świadczenie 500+, muszą je wliczyć do niemieckiego zasiłku Kindergeld. 500 + będzie potrącane z niemieckiego zasiłku na dziecko. Rodzice otrzymają tzw. różnicę w zasiłku na dziecko ze stanu niemieckiego.