fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Omamy i urojenia u osób starszych

Agresywny podopieczny - zdjęcie 2

Omamy i urojenia to konsekwencja zmian, do jakich dochodzi w mózgu na skutek przebiegu demencji. Mózg starzeje się, staje się niewydolny, a co za tym idzie, tworzy fałszywe obrazy, które senior odbiera jako prawdziwe.

Kiedy senior doświadcza tych niepokojących objawów, jego opiekun często chce pomóc mu zrozumieć, że te przekonania i doświadczenia nie są prawdziwe. Jednak logiczne podejście nie zawsze jest najlepsze w przypadku opieki nad pacjentami z demencją.

Objawy omamów i urojeń

Omamy, urojenia i paranoja to objawy choroby, a nie normalna część procesu starzenia. Chociaż mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości są bardzo różne.

  • Omamy to fałszywe doznania zmysłowe, które mogą być wizualne, słuchowe lub dotykowe. Tych spostrzeżeń nie można skorygować, mówiąc pacjentowi, że nie są prawdziwe. Przykładami mogą tu być: pacjent z demencją, który słyszy muzykę, gdy nikt nie gra.
  • Urojenia to utrwalone fałszywe przekonania, które nie są poparte rzeczywistością. Często są spowodowane wadliwą pamięcią. Przykłady obejmują oskarżanie opiekunów o kradzież i niewierność.
  • Paranoja koncentruje się wokół podejrzliwości. Osoby starsze często poprzez zachowania paranoiczne przekazują opiekunom wrogość i frustrację.

Co wywołuje omamy i urojenia?

Oprócz demencji, halucynacje mogą powodować słaby wzrok, utrata słuchu, niektóre leki i problemy fizyczne, takie jak odwodnienie i infekcje dróg moczowych (ZUM). Jeśli wykluczy się wszystkie inne czynniki, a halucynacje bliskiej osoby są uciążliwe i uporczywe, wówczas można przepisać leki przeciwpsychotyczne, aby je zmniejszyć. Jednak te leki mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów z demencją. Zaleca się najpierw wypróbowanie technik niefarmaceutycznych, takich jak zmiana sposobu komunikacji podczas tych epizodów oraz zmiana aktywności i środowiska w celu usunięcia lub ograniczenia wyzwalaczy.

Sprawdź, czy jakiekolwiek oświetlenie lub brak oświetlenia rzuca cienie, zniekształcenia lub odbicia na ściany, podłogi, a nawet meble, które mogą przyczyniać się do wizualnych halucynacji;
Posłuchaj i usuń wszelkie dźwięki, takie jak hałas z telewizora lub klimatyzacji, które mogą zostać błędnie zinterpretowane;
Zdejmij lub zakryj lustra, jeśli mogą sprawić, że ktoś pomyśli, że widzi nieznajomego.

Radzenie sobie z urojeniami u osób starszych

Urojenia u pacjentów z demencją zwykle wynikają z ich zaburzeń poznawczych. Występują, gdy senior próbuje nadać sens sytuacji, ale ich pomieszanie i problemy z pamięcią uniemożliwiają to. W końcu wypełniają dziurę w wadliwej pamięci złudzeniem, które ma dla nich sens. Na przykład, jeśli seniorka nie może znaleźć swojej torebki, może zdecydować, że jej brakuje, ponieważ ktoś ją ukradł.

  • Zrozum, że starsza osoba żyje w świecie, który nie ma dla niej sensu i prawdopodobnie się boi.
  • Nie bierz żadnych oskarżeń do siebie ani nie odpowiadaj logicznymi wyjaśnieniami. Zamiast tego uspokój tę osobę i unikaj zadawania pytań, które mogą tylko spowodować więcej zamieszania.
  • Jeśli szukają przedmiotu, powiedz im, że pomożesz im go znaleźć. To pomoże pacjentowi się uspokoić.

Jeśli chodzi o radzenie sobie z halucynacjami seniorów, nie ma prostej drogi działania.

  • Zapytaj pacjenta z demencją o to, czego doświadcza, tak jakby było to prawdziwe, abyś mógł skuteczniej rozładować sytuację. Powstrzymaj się od wyjaśniania, że ​​to, co widzi lub słyszy, tkwi w jego głowie.
  • Uspokój go, potwierdzając jego uczucia. Powiedz na przykład: „Widzę, że jesteś zdenerwowany. Byłbym zdenerwowany, gdybym też to zobaczyła”. Powiedz seniorowi, że jest przy tobie bezpieczny i zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby tak się poczuł.
  • Według Stowarzyszenia Alzheimera, pocieszający dotyk, taki jak delikatne poklepanie po plecach, może pomóc osobie zwrócić na siebie uwagę i zmniejszyć halucynacje. Możesz również zasugerować, abyście przenieśli się do innego pokoju lub poszli na spacer, aby uciec od tego, co mogło wywołać to doświadczenie.
  • Niektóre halucynacje, takie jak widzenie dzieci lub słyszenie muzyki, mogą być pocieszające. Jeśli senior uspokaja się poprzez halucynacje, opiekunowie nie muszą nic robić, aby to powstrzymać. Musisz tylko reagować na rzeczy, które są przerażające lub uciążliwe.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze