O czym przeczytasz w tym artykule?
Znajomość języka niemieckiego jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o zatrudnieniu Opiekunki. Czy można pojechać do pracy, nie znając języka? Czy to w ogóle się opłaca?
Czasami Opiekunka, pomimo doskonałych kwalifikacji i wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami starszymi, nie otrzymuje zlecenia. Powód jest prozaiczny. Brak znajomości języka niemieckiego. Z tego typu problemem boryka się wiele Pań, które decydują się rozpocząć pracę w opiece i szukają oferty umożliwiającej im pierwszy wyjazd.
Czy można pracować jako Opiekunka bez znajomości języka niemieckiego?
Zdarzają się oferty pracy dla Opiekunek, które nie znają języka niemieckiego, ale jest ich bardzo mało i są one mniej płatne. Wynika to z prostej przyczyny. Przy opiece nad osobą starszą musimy znać co najmniej 100-200 podstawowych słów i zwrotów, które niezbędne są w codziennej pielęgnacji. Jeśli tego nie potrafimy, nie jesteśmy w stanie odpowiednio opiekować się i dbać swojego podopiecznego. Wyjątek mogą stanowić osoby w ciężkim stanie, leżące, które np. nie komunikują się. Niemniej jednak nawet w takim przypadku Opiekunka musi rozmawiać z członkami rodziny lub odwiedzającą dom pielęgniarką.
Z tego powodu zarówno rodziny, jak i Agencje z nimi współpracujące wymagają, aby osoba ubiegająca się o posadę potrafiła sprawnie i komunikatywnie posługiwać się ich ojczystym językiem. W tym celu przed zatrudnieniem Opiekunki firmy przeprowadzają odpowiednie testy językowe pozwalające ocenić stopień znajomości języka przez kandydatkę.
Jakie są wady pracy bez znajomości języka niemieckiego?
- Niższa pensja. Opiekunka, które nie zna języka niemieckiego, otrzymuje zdecydowanie niższe wynagrodzenie od swojej komunikującej się po niemiecku koleżanki.
- Brak komfortu pracy. Brak możliwości porozumienia się z podopiecznym jest męczący dla wszystkich. Z jednej strony Opiekunka, która nie jest w stanie poznać oczekiwań seniora i odpowiednio zareagować, z drugiej – osoba starsza, której potrzeby nie są rozumiane i spełniane.
- Trudności w wykonywaniu podstawowych zadań. Niemiecki potrzebny jest nie tylko w rozmowie z podopiecznymi, ale również przy codziennych czynnościach np. robieniu zakupów, rozmowie telefonicznej z rodziną, kontaktem z sąsiadami itp.
- Poczucie osamotnienia i frustracji. Brak możliwość komunikacji odbija się też na kondycji psychicznej Opiekunki, która z tego powodu może czuć się na szteli, w obcym kraju jeszcze bardziej samotna.
Jak zacząć mówić po niemiecku?
Sprawne i komunikatywne porozumiewanie się w języku niemieckim jest jednym z ważnych aspektów pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jeżeli myślimy o zatrudnieniu w opiece za granicą, warto już dziś zabrać się do nauki i opanować podstawy języka, a to nie jest trudne. Pomogą w tym aplikacje do nauki języka niemieckiego lub kursy on-line niemieckiego dla Opiekunek. Początkującym polecamy zajrzeć do działu Nauka niemieckiego dla Opiekunek na naszym portalu, gdzie znajdziecie darmowe lekcje video z lektorem.
Również same agencje pracy często organizują bezpłatne kursy języka niemieckiego, pozwalające opanować niezbędne słownictwo i zasady przydatne w pracy. Przyszłe opiekunki dostają wtedy materiały językowe, które mogą być pomocne podczas wyjazdu.
Nie ulega wątpliwości, że najlepszym “kursem” języka niemieckiego jest sam pobyt za granicą i kontakt z językiem w naturalnej postaci. Wiele opiekunek wyjeżdżało do pracy, znając jedynie podstawy niemieckiego. Pobyt na szteli i rozmowy z podopiecznym, sprawił, że ich kompetencje językowe znacznie wzrosty.
Podsumowując…
Poszukiwanie ofert pracy dla Opiekunki bez znajomości języka niemieckiego nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej jest zacząć naukę obcego języka i szukać ofert dla Opiekunek, od których wymagana jest np. tylko podstawowa znajomość j.niemieckiego. Takich ofert jest znacznie więcej. Sama nauka języka w wersji podstawowej niewiele kosztuje, a w ostatecznym rozrachunku daje dużo korzyści.
Zobacz też:Jak zacząć mówić po niemiecku? Opiekunko, przełam swoją barierę!