fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

NIEMIECKI DLA OPIEKUNKI | LEKCJA 1: JAK ZACZĄĆ MÓWIĆ PO NIEMIECKU

Kiedyś miałem okazję rozmawiać z Polakiem, który wychował się w Niemczech i uczęszczał tam do szkół aż do ukończenia 18 roku życia. Ktoś by spytał: to Polak, czy Niemiec? Oczywiście jest Polakiem, ale w drugim zdaniu sam dodaje, że czuje się też Berlińczykiem. Ale nie w tym rzecz. Ten pan, który co ciekawe kilka lat spędził opiekując się seniorami, przekazał mi kilka cennych wskazówek dotyczących nauki języka niemieckiego i tego, jak zaczać mówić po niemiecku

Zobacz teżNauka niemieckiego dla Opiekunek  – praktyczne lekcje dla początkujących.

Niemcy w odróżnieniu np. od Francuzów bardzo cenią sobie sam fakt, że osoba nie będąca Niemcem próbuje komunikować się w ich języku. No tak, ktoś spyta: a Francuzi nie docenią? Otóż różnice są subtelne i mogą wynikać z obyczajów i narodowości. Oczywiście nie chcę generalizować, ale zdaniem mojego rozmówcy, Francuzi szybciej wytkną Ci błąd gramatyczny, bądź niewłaściwą wymowę danego słowa. W odróżnieniu od nich, Niemcy przeciwnie, pochwalą Cię że świetnie mówisz po niemiecku nawet jeśli nie do końca tak jest. 

Mi dużo bardziej odpowiada to drugie zachowanie, gdyż w języku nie chodzi o poprawność gramatyczną, lecz o sam fakt komunikowania się. Oczywiście fajnie jest mówić poprawną polszczyzną, albo w przypadku języka niemieckiego stosując Hochdeutsch – czyli najbardziej poprawny styl mowy, nawiązujący do języka literackiego. Jednak czy sami na co dzień mówimy tak,  jak by tego oczekiwał profesor Jan Miodek? Śmiem twierdzić, że nie i zapewne nie zdziwię Was pisząc, że z Niemcami jest dokładnie tak samo. Po prostu w języku najważniejsza jest umiejętność komunikowania się, a mówiąc potocznie dogadywania się.

Zobacz film z lektorem

Jak zacząć mówić po niemiecku? Praktyka czyni mistrza!

Najlepszą formą nauki języka oprócz czytania (czytanie wzbogaca i utrwala słownictwo) jest praktyka, czyli konwersacje. Wiele wskazuje na to, że takie podejście znajduje uznanie w nowoczesnym nauczaniu języków, gdzie bardzo popularna staje się metoda komunikacyjna. Zakłada ona, że to komunikacja jest kluczem do opanowania języka obcego. Najważniejsze, by przekazać informację, małe błędy mają drugorzędne znaczenie. Tymczasem wielu naszych rodaków, kierując się starymi doświadczeniami z czasów szkolnych kiedy najważniejsze było tłumaczenie zdań. Na przykład wymyślamy sobie piękne rozbudowane zdanie po polsku i od razu tak piękne zdanie staramy się zbudować w języku niemieckim. Niestety taka metoda prowadzi z reguły do frustracji, bo nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Prawda jest taka, że nie jesteśmy tłumaczami z języka obcego i nie mamy ani obowiązku ani potrzeby, by umieć idealnie przetłumaczyć zdania. Dziś docenia się każdą próbę porozumienia się, nie tylko tą poprawną gramatycznie.

 

Blokada językowa na przeszkodzie, by zacząć mówić w ogóle

Paradoksalnie to perfekcjoniści mają trudniej. Znam ludzi, którzy przeczytali kilka książek w języku niemiecki, znają całą masę słówek, doskonale opanowali zasady gramatyki, a mimo to trudno im rozpocząć rozmowę, gdy naprzeciwko stanie Niemiec lub Niemka. Sami przyznają, że blokuje ich świadomość, że nie wypowiedzą swoich zdań perfekcyjnie. Cóż, w tym przypadku sami narzucają sobie niepotrzebnie barierę, której nie mogą pokonać. Co można więc zrobić by sobie pomóc? Oto 5 porad, które pomogą Ci pokonać stres, który występuje podczas rozmowy w obcym języku.

Jak zacząć mówić po niemiecku?

Rozmawiaj ze sobą po niemiecku

Nawet jeśli ten sposób wyda Ci się trochę dziwny i nie wzbudzi Twego entuzjazmu, warto spojrzeć na to z innej perspektywy. Faktem jest, że w swoim towarzystwie zapewne czujesz się komfortowo i nie odczuwasz presji, której towarzyszy stres. Nikt Cię nie pogania, sama decydujesz ile czasu potrzebujesz na odpowiedź. Opowiadaj sobie o czym chcesz: o minionym dniu, o tym co zjadłaś na obiad, jaka była pogoda, czy też jaki film obejrzałaś w telewizji. Jeśli to Ci pomoże, rozmawiaj ze swoim odbiciem w lustrze. Blokada przed mówieniem wynika z tego, że nie czujesz się swobodnie, rozmawiając w danym języku. Taką swobodę możesz wypracować tylko przez jego częste używanie. Im więcej rozmawiasz, tym mniej czasu potrzebujesz na układanie w głowie odpowiedzi i dobieranie słów – to daje Ci poczucie pewności.

Uczestnicz w spotkaniach językowych

Zwłaszcza w większych miastach ta forma spotkań zyskuje na popularności, ale nie ma żadnych przeszkód by taką formę spotkań planować również w mniejszych miejscowościach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: spotkania językowe, by znaleźć w okolicy grupę osób o podobnych potrzebach językowych do Twoich. Jeśli masz konto na Facebooku, poszukaj grup skupionych wokół języka niemieckiego. Z pewnością znajdziesz  drogą osoby, które chętnie wyjdą z domu, by spotkać się przy kawie i poszprechać 🙂

Zobacz też: Aplikacje do nauki języka niemieckiego w Twoim telefonie

Prowadź wideorozmowy z użyciem platform internetowych

Takie platformy do prowadzenia rozmów jak Skype czy Messenger świetnie nadają się, by porozmawiać w obcym języku. Warto skontaktować się z koleżankami, które na przykład przebywają na szteli i odbyć regularnie spotkania z pomocą wideo. Możliwe jest również zapisanie się na kursy językowe prowadzone w ten sam sposób, dla odmiany bez konieczności wychodzenia z domu i w komfortowych warunkach.

Dzień po niemiecku prowadzony z koleżanką

Kolejna sprawdzona metoda na przełamanie bariery w mówieniu w obcym języku. Umawiasz się z osobą Ci bliską i ustalacie, że w jednym dniu w tygodniu rozmawiacie ze sobą tylko po niemiecku. Nieważne, czy jesteście w domu, czy rozmawiacie przez telefon. Zyskasz pewność i większą płynność w wypowiadanych zdaniach, nie stresując się. W końcu nie rozmawiasz z osobą obcą.

Korzystaj z dostępnych aplikacji na telefon

Telefon masz z reguły przy sobie cały czas, a w nauce języka bardzo ważna jest systematyczność. Dostępność aplikacji w Twoim telefonie oraz systemy do regularnej nauki języka jakie oferują, to dobre połączenie. Wierz mi, to działa. Obecnie dostępnych jest wiele dedykowanych aplikacji do nauki języka niemieckiego. Mają wiele zalet: wymuszają regularne przyswajanie słówek w języku niemieckim, oswajają z wymową słów, pomagają w zrozumieniu podstaw gramatyki dzięki której nauka stanie się prostsza.

jak zacząć mówić po niemiecku - zdjęcie 3

Czytaj dalej: Najlepsze aplikacje do nauki języka niemieckiego dla Opiekunek


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

 

Komentarze