fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Dwie opiekunki na jedno zlecenie – czy warto?

choroba parkinsona - zdjęcie 1

Zlecenia, w których poszukiwane są dwie opiekunki do jednej rodziny w Niemczech, coraz częściej pojawiają się w serwisach pracy czy w agencjach pośrednictwa pracy dla Opiekunek. Czy warto skorzystać z takiej oferty?

Wyjazd do pracy w Niemczech łączy się z rozłąką i kilkoma tygodniami bez bliskiego kontaktu z rodziną. Oczywiście mamy dziś telefon, internet, możliwość rozmów głosowych czy nawet konferencji wideo, ale to nie to samo co przebywanie z bliskimi codziennie — na wyciągnięcie ręki. Dla osób, które myślą o wyjeździe do Niemiec, ale ciężko radzą sobie z brakiem towarzystwa czy brakiem bliskiej osoby, dobrym rozwiązaniem może być wyjazd ze znajomą, przyjaciółką lub nawet osobą z rodziny (mężem, córką czy siostrą).

Zobacz teżWyjazd dla dwojga? Opiekunka z mężem na szteli

Ofert zawierających propozycję dla dwóch Opiekunek na jedno zlecenie pojawia się coraz więcej w serwisach ogłoszeniowych. Nadal stanowią one zdecydowaną mniejszość, ale można je znaleźć częściej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że coraz więcej pracodawców, członków rodziny ma świadomość tego, że opiekowanie się  tatą, dziadkiem, babcią czy mamą może przekraczać możliwości jednej osoby. Z tego względu decydują się na zatrudnienie dwóch opiekunek, oferując im osobne wynagrodzenie.

Zlecenie dla dwóch — czego oczekiwać?

Z perspektywy samej Opiekunki praca w parze może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Sama możliwość podzielenia obowiązków w zdecydowanej większości oznacza mniejsze obciążenie i  potencjalnie więcej czasu wolnego. Trzeba pamiętać jednak, że nie zawsze jest tak kolorowo. Zlecenia dla dwóch opiekunek zazwyczaj są bardziej wymagające i związane są z gorszym, czasami dość ciężkim stanem chorego.

Najczęściej dwie Opiekunki poszukiwane są wówczas gdy:

  • Wymaga  tego poważny stan chorego. W takim zleceniu najczęściej nasz podopieczny jest osobą leżącą, obłożnie chorą i w zaawansowanym stadium choroby. Może to być  osoba na wózku inwalidzki, która nie może się sama przemieszczać i wymaga pomocy Opiekunki w każdej czynności domowej. W takim przypadku jedna Opiekunka może nie podołać obowiązkom i rodzina decyduje się na zatrudnienie dwóch pań.
  • W gospodarstwie domowym znajduje się więcej osób. Niekiedy dwie opiekunki potrzebne są wówczas, gdy w gospodarstwie domowym jest więcej osób, którymi trzeba się opiekować lub po prostu zadbać o dom. Przykład z autentycznego ogłoszenia: w domu oprócz seniorki w stanie ciężkim jest jeszcze jej siostra i mąż, dla których dodatkowo wykonuje się prasowanie i sprzątanie domu. W inny przypadku do opieki może być np. para seniorów w ciężkim stanie, którymi nie może zająć się tylko jedna opiekunka.

W większości przypadków dodatkowym wsparciem w pracy jest przychodząca pomoc medyczna tzw. opiekunka Pflegedienst . Do niej należy wykonywanie czynności typowo medycznych — Pflegedienst  nadzoruje stan podopiecznej oraz pomaga w czynnościach pielęgnacyjnych i terapeutycznych.

Zlecenie dla dwóch Opiekunek – zalety

  • Potencjalnie mniejsze obciążenie codziennymi obowiązkami. Jeżeli trafimy na zorganizowaną i współpracującą z nami partnerkę, możemy tak zorganizować sobie czas i podzielić obowiązki, aby każda miała więcej czasu dla siebie.
  • Wsparcie drugiej osoby. Czujemy się raźniej i lepiej, gdy mamy świadomość, że jest z nami druga opiekunka, która może pomóc w sytuacji kryzysowej.
  • Pomoc w ciężki fizycznych w pracach. Gdy stan chorego jest ciężki i trzeba go np. przenosić, wówczas nieocenione jest wsparcie mężczyzny. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wyjazd z mężem lub bratem.
  • Wsparcie w komunikacji w języku niemieckim. Dobra i komunikatywna znajomość języka to podstawa przy wyjeździe do pracy do opieki w Niemczech. Jeżeli nie czujesz, że nie władasz tym językiem w dostatecznym stopniu, możesz dobrać sobie partnerkę, która wykazuje się lepszą znajomością języka obcego.
  • Towarzystwo i partner do rozmowy. W wolnym czasie mamy kogoś, z którym możemy porozmawiać i spędzić miło czas.

Zlecenie dla dwóch Opiekunek – wady

Oczywiście nie każdy lubi pracować w parze. Czasami, kiedy do pracy jadą osoby, które wcześniej się nie znały, może dojść do różnych konfliktów związanych z niedopasowanych charakterów i różnymi przyzwyczajeniami. Opiekunki mogą mieć problemy z uzgodnieniem zakresu obowiązków, dogadaniem się. Wówczas wyjazd w parze będzie prawdziwą męczarnią dla każdej ze stron. Z tego względu najlepszą opcją jest wyjazd z osobami, które znamy lub kimś z rodziny.

 

Praca dla opiekunek w tym samym mieście

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ogłoszenia oferujące dwie opiekunki na jedno zlecenie są bardzo rzadkie. Głównym powodem są przede wszystkim kwestie finansowe związane z zatrudnieniem dwóch opiekunek, którym należy wypłacić osobno wynagrodzenie. To duże obciążenie dla rodziny.
Jeżeli wyjeżdżasz pierwszy raz do pracy w opiece i będziesz czuła się bezpiecznie, gdy blisko ciebie będzie koleżanka czy znajoma, najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie zlecenia w tym samym mieście. W przypadku mniejszej miejscowości może się zdarzyć, że będziecie mieszkać i opiekować się osobami starszymi mieszającymi w niedaleko od siebie. W większym mieście zawsze możecie w czasie wolnym spotkać się na kawę, porozmawiać i wymienić doświadczeniami.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze