fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Wyjazd dla dwojga? Opiekunka z mężem na szteli

Opiekunka osoby starszej przygotowuje w kuchni śniadanie z mężem dla podopiecznego.

Wyjazd dla dwojga? Na pierwszy rzut oka brzmi to jak romantyczna propozycja z biura podróży. W rzeczywistości to oferta pracy dla pary opiekunów – małżeństwa. Czy jest to możliwe? Oczywiście że tak. Jak zdobyć takie zlecenie?

Praca Opiekunki a rozłąka z rodziną.

Jaki jest największy minus pracy Opiekunki osoby starszej? Z pewnością większość z Was odpowie, że tęsknota za rodziną, mężem, dziećmi i przyjaciółmi.

Opiekunka decydująca się na wyjazd za granicę zazwyczaj opuszcza swoich bliskich na co najmniej 6 tygodni, a czasami nawet na 3 miesiące. Zaczyna pracę w nowym miejscu, z dala od męża i dzieci, co jest dla wielu bardzo trudnym doświadczeniem.

Opiekunki różnie radzą sobie z tęsknotą i brakiem bliskości ukochanych osób. Wiele z nich szybko oswaja się z miejscem pracy i wchodzi w rytm codziennych obowiązków, co pozwala im na moment zapomnieć o rozłące. Inne mają trudności z adaptacją i przez cały czas trwania zlecania czują się źle — tęsknią. Część opiekunek już pierwszego dnia na szteli rozpoczyna odliczanie do powrotu. Niektóre zabierają ze sobą rzeczy (maskotki, zdjęcia), które kojarzą im się z domem. Większość Opiekunek kontaktuje się z bliskimi niemal codziennie — rozwój technologii i dostęp do internetu pozwala na korzystanie nie tylko z telefonów, ale również komunikatorów z opcją video – to wiele ułatwia. Wszystkie te „triki” nie zastąpią  jednak obecności bliskiej osoby.

Zobacz też: Jak szybciej oswoić się z nowym miejscem pracy?

Tym, co zostają w domu, też nie jest łatwo. Zwłaszcza mężom, na których nagle spada większości obowiązków. Trzeba zrobić sobie samemu obiad, posprzątać, uprasować i pójść na zakupy. Mężowie radzą sobie z nową sytuacją lepiej lub gorzej, ale również cierpią z powodu rozłąki.

Efektem takiego stanu rzeczy u Opiekunek  może być utrata motywacji, zniechęcenie, wypalenie zawodowe i ostateczna rezygnacja z wykonywania tego zawodu. Opiekunka w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie chce na tak długo zostawiać rodziny, dorastających dzieci, wnuków i męża. Zaczyna wybierać zlecenia dla opiekunek na krótkie terminy lub całkowicie rezygnuje. Tymczasem możliwe jest inne rozwiązanie tej sytuacji — poszukanie oferty pracy dla par.

Praca dla pary Opiekunów

Czasami na miejscu pracy pojawia się zapotrzebowanie na dwóch Opiekunów. Wynika ono:

  • ze stanu zdrowia podopiecznego, który wymaga całodobowej opieki;
  • z zakresu obowiązków Opiekunki, które znacznie wykraczają poza możliwości jednej osoby;
  • z indywidualnych preferencji i potrzeb rodzin podopiecznego.

Wówczas agencja pracy rozpoczyna poszukiwania dwóch osób, które podjęłyby się tego zlecenia.

Oferty pracy dedykowane dla par, czy pary opiekunów nie są częste, ale się zdarzają. Wiele agencji pracy dostrzegło już potrzebę wprowadzenia ich do swojego portfolio i coraz częściej sugerują Opiekunkom tego typu rozwiązanie. Tego typu oferty dotyczą zazwyczaj opieki nad seniorem lub parą seniorów, którzy wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Obejmują zakres prac, które dedykowana są zarówno dla Opiekunki (np. prowadzenie domu, posiłki, pielęgnacja chorego), jak i jej męża (czynności, do których potrzeba większej siły fizycznej np. związane z pracami wokół domu, czynności pomocnicze przy pielęgnacji, praca „złotej rączki”).

Jakie są plusy wyjazdu z bliską osobą?

Wyjazd na sztelę i praca z bliską osobą (mężem, córką) ma oczywiście wiele zalet. Oto kilka z nich:

  • Brak rozłąki. Małżeństwo nie musi decydować się na wielotygodniową rozłąkę – może pracować i być ze sobą cały czas.
  • Podział obowiązków.  Pracujące razem małżeństwo może podzielić się  lub wymieniać obowiązkami.
  • Lepsze samopoczucie i efektywność pracy.  Opiekunka, która ma przy boku bliską, wspierającą ją osobę, pracuje wydajniej.
  • Lepsze warunki dla podopiecznego. Tego typu rozwiązanie ma również lepszy wpływ na samego podopiecznego. W domu jest więcej życia, więcej ruchu i osób, z którymi można się kontaktować lub… obejrzeć serial.
  • Więcej swobody i czasu dla Opiekunów. Nie trzeba już spędzać samotnie wieczorów. Opiekunka jest bardziej mobilna. Może wyjść na zakupy i nie martwić się, że podopieczni zostają sami w domu.

Jak zdobyć zlecenie „dla dwojga”?

Jak wspominaliśmy wcześniej, tego typu zlecenia są jeszcze rzadkością, ale co pewien czas pojawiają się w ofertach agencji pracy. Przede wszystkimi każdy z małżonków musi spełniać  podstawowe kryteria naboru jakim są znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie w opiece. Potem trzeba po prostu wypatrywać okazji.

Jeśli interesuje Cię tego typu wyjazd dla par:

  • Poinformuj o tym przedstawiciela agencji, z którą współpracujesz. Gdy taka oferta się pojawi, da Ci znać.
  • Śledź sama ogłoszenia agencji pracy, w social media, witrynach lub przez komórkę w aplikacji dla Opiekunek w UTILE, w której znajdziesz najpopularniejsze zlecenia z agencji pracy.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze