fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak opiekować się podopiecznym ze stwardnieniem rozsianym?

Starsi ludzie ze stwardnieniem rozsianym (SM) cierpią na chorobę, która wiąże się z dużą niepewnością i zmianami. To może sprawić, że życie będzie trudniejsze zarówno dla nich, jak i dla tych, którzy się nimi opiekują. Oto wskazówki, które pomogą ci i podopiecznemu radzić sobie z objawami i poważnymi zmianami stylu życia.

Co to jest stwardnienie rozsiane (SM)?

SM jest chorobą autoimmunologiczną ośrodkowego układu nerwowego. Z naukowego punktu widzenia u osoby ze stwardnieniem rozsianym organizm zaczyna atakować osłonkę mielinową, specjalną błonę ochronną pokrywającą rdzeń kręgowy i zakończenia nerwowe. Osłonka mielinowa jest odpowiedzialna za pomaganie sygnałom przesyłanym tam i z powrotem między mózgiem a ciałem w szybkim i skutecznym dotarciu tam, gdzie muszą.

W miarę postępu stwardnienia rozsianego otoczka mielinowa zaczyna się rozpadać i pojawiają się problemy z sygnałami. Włókna nerwowe ulegają uszkodzeniu i obumierają, zmiany chorobowe mogą narastać w mózgu, wpływając na rdzeń kręgowy i funkcje organizmu.

Stwardnienie rozsiane może z czasem postępować powoli lub objawy mogą pojawiać się i znikać (nawroty i ustępowanie). Typowe objawy to: drżenie, trudności w połykaniu, nietrzymanie moczu, zmęczenie, problemy z koordynacją, upośledzenie wzroku. Inne objawy SM mogą obejmować swędzenie, pieczenie oraz uczucie mrowienia w rękach i nogach w wyniku ciągłego uszkodzenia nerwów. Osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą również mieć migreny i trudności z mówieniem.

6 wskazówek dotyczących opieki nad osobą z SM

Jeśli opiekujesz się osobą ze stwardnieniem rozsianym, być może będziesz musiał podjąć się różnych czynności pielęgniarskich. Mogą to być:

Monitorowanie parametrów życiowych

Śledzenie codziennych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi, temperatura, poziom bólu, poziom nasycenia tlenem i częstość oddechów, pomaga opiekunom zauważyć, że coś jest nie tak i uzyskać pomoc medyczną, jeśli osoba ze stwardnieniem rozsianym nie czuje się dobrze.

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Utrata funkcji pęcherza i jelit może być bolesna, ale przygotowanie się na to może mieć ogromne znaczenie. Rozmowa z lekarzem na temat nietrzymania moczu, znalezienie dobrze dopasowanych majtek na nietrzymanie moczu, zainwestowanie w nocną toaletę i zaopatrzenie się w materiały higieniczne, takie jak podkłady i chusteczki, pomoże każdemu łatwiej się przystosować do nowej sytuacji.

Zobacz też: Sposoby na nietrzymanie moczu u podopiecznego

Zapobieganie odleżynom

Osoba z postępującym SM, która stopniowo traci mobilność, może spędzać coraz więcej czasu w łóżku, na fotelu lub na wózku inwalidzkim. Zapobieganie odleżynom poprzez częste zmiany pozycji, dobrą higienę, zdrowe odżywianie i codzienne skanowanie ciała będzie najwyższym priorytetem dla utrzymania zdrowia i komfortu starszych osób.

Radzenie sobie z depresją

Podobnie jak w przypadku wielu chorób przewlekłych, samotność, lęk i depresja to realia zdrowia psychicznego, którymi należy się zająć. Opiekunowie mogą zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu i izolację społeczną, jakiej doświadcza ich starszy podopieczny, i w razie potrzeby uzyskać pomoc.

Pomoc w przypadku zmęczenia i osłabienia

Opiekunowie mogą pomóc starszym dorosłym w radzeniu sobie ze zmęczeniem i osłabieniem poprzez przestrzeganie codziennych rutyn, omawianie skutków ubocznych leków z lekarzami i poświęcanie czasu na codzienne ćwiczenia o niewielkim wpływie na organizm, takie jak chodzenie, joga, pływanie i inne.

Radzenie sobie z utratą mobilności

Chodzenie na fizjoterapię, wspieranie starszej osoby dorosłej w pozycji stojącej lub chodzącej oraz zmniejszanie ryzyka upadku w domu może ułatwić radzenie sobie ze zmianami fizycznymi zarówno jemu, jak i tobie.

Zobacz też: Sprzęt medyczny i akcesoria w pracy Opiekunki

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:

Podobne
Komentarze