fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Sposoby na nietrzymanie moczu u podopiecznego

Szacuje się, że nietrzymanie moczu to problem, który dotyka blisko 50% osób powyżej 70 roku życia. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak opiekować się seniorem z tą dolegliwością?

Przyczyny nietrzymania moczu u seniorów

Nietrzymanie moczu to utrata kontroli nad pęcherzem lub niekontrolowany wyciek moczu. Dochodzi do niego wówczas, gdy mięśnie pęcherza i mięśnie zwieracza nie pracują prawidłowo. Powoduje to nagłą, silną potrzebę oddania moczu, której senior nie jest w stanie kontrolować. Ucisk spowodowany śmiechem, kichaniem lub ćwiczeniami może spowodować wyciek moczu. Nietrzymanie moczu może również wystąpić, jeśli występuje problem z nerwami kontrolującymi mięśnie pęcherza i cewkę moczową. Nietrzymanie moczu może oznaczać wyciek niewielkiej ilości moczu lub uwolnienie dużej ilości moczu na raz.

Istnieje wiele powodów nietrzymania moczu. Na przykład infekcje dróg moczowych, infekcja lub podrażnienie pochwy, zaparcia. W przypadku osób starszych krótkotrwałe problemy z kontrolą pęcherza mogą powodować niektóre leki. Jednym z istotnych przyczyn pojawiania się tej dolegliwości są choroby współistniejące takie jak:

  • stwardnienie rozsiane
  • choroba Alzheimera
  • udar mózgu
  • choroba Parkinsona
  • zaparcie
  • otyłość

U kobiet nietrzymanie moczu zazwyczaj jest efektem wczesnych ciąż, porodów, menopauzy, zaniku dna miednicy, a u mężczyzn problemów z prostatą.

Nietrzymanie moczu u osób starszych może przybierać kilka postaci od sporadycznego, wysiłkowego nietrzymania moczu (np. przy kaszlu przy kichaniu) po całkowitą utratę kontroli nad wyciekiem moczu.

Jak sobie radzić z nietrzymanie moczu u seniora?

Opieka nad osobą z nietrzymaniem moczu jest łatwiejsza, jeśli sami postaramy się zminimalizować u seniora ryzyko niekontrolowanego wycieku.

Wprowadź odpowiednia dietę.

Niektóre pokarmy pogarszają nietrzymanie moczu i jelit. Ogranicz w diecie podopiecznego takie produkty jak:

  • kawa, herbata i napoje gazowane – z kofeiną i bez
  • niektóre kwaśne owoce, takie jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny i limonki oraz kwaśne soki owocowe
  • pikantne jedzenie
  • alkohol
  • czekolada
  • pomidory i produkty na bazie pomidorów – nawet keczup
  • cukier, miód i sztuczne słodziki

Aby poradzić sobie z nietrzymaniem moczu, zachęcaj starszą osobę dorosłą do picia odpowiedniej ilości płynów i minimalizuj prowokujące pokarmy i napoje.

Ustal harmonogram korzystania z łazienki.

Stwórz harmonogram odwiedzin łazienki, prosząc podopiecznego o regularne korzystanie z toalety (nawet po to, aby „spróbować”). Możesz zacząć od poproszenia ich o wyjście co 1 lub 2 godziny. Eksperymentuj, aby dopasować pory, który najlepiej pasują – a następnie trzymaj się go. Wkrótce organizm dorosłego przyzwyczai się do harmonogramu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Wybierz ubrania, które można łatwo zmienić i wyprać.

Aby zmniejszyć liczbę zmoczenia i ułatwić opiekę przy nietrzymaniu moczu, trzeba zadbać o odpowiednią garderobą. Odzież, która jest trudna do zakładania i zdejmowania, może powodować wypadki.

Zabezpiecz  meble.

Sprzątanie to duży problem w opiece chorego z nietrzymaniem moczu. Wypadki pozostawiają nieprzyjemny zapach na ubraniach starszej osoby dorosłej, a także na meblach.
Ubrania i pościel można wrzucić do pralki, ale z materacem czy fotelem nie jest już tak łatwo.
Aby uporać się z problemem i ułatwić sprzątanie, zabezpiecz meble, z których najczęściej korzysta podopieczny.
W przypadku łóżka sprawdzi się prześcieradło ochronne (podkładem lub ochraniaczem łóżka), o wysokiej chłonności. W ten sposób chronimy powierzchnie, na których siada lub leży (łóżka, krzesła, fotele itp.).

Zobacz też: Zapach w domu seniora – co zrobić, aby utrzymać świeże powietrze?

Zamów akcesoria dla seniora

Pielęgnację  chorego  z nietrzymaniem moczu ułatwi zestaw akcesoriów takich jak: specjalistyczne wkładki i podpaski, bielizna chłonna a przez wszystkie pieluchomajtki na rzepy lub wciągane majtki chłonne dla dorosłych.Rozważ też trzymanie krzesła toaletowego dla seniorów przy łóżku, jeśli toaleta jest zbyt daleko, aby dana osoba mogła bezpiecznie dotrzeć na czas.

Zobacz też: Sprzęt medyczny i akcesoria w pracy Opiekunki

Nietrzymanie moczu i choroba Alzheimera

Osoby w późniejszych stadiach choroby Alzheimera często mają problemy z nietrzymaniem moczu. Może to wynikać z tego, że nie zdają sobie sprawy, że muszą oddać mocz, zapominają o pójściu do łazienki lub nie mogą znaleźć toalety.

  • Unikaj podawania napojów, takich jak kawa z kofeiną, herbata i napoje gazowane, które mogą zwiększać oddawanie moczu. Ale nie ograniczaj wody.
  • Utrzymuj porządek w łazience, mając włączone przez cały czas światło.
  • Pamiętaj o regularnych wizytach seniora w łazience.
  • Dostarczaj bieliznę, która jest łatwa do zakładania i zdejmowania.
  • Podczas wyjazdów poza dom używaj chłonnej bielizny.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:

Podobne
Komentarze