fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak powinna ubierać się opiekunka do pracy?

Ubiór w zawodzie opiekunki jest ważnym elementem pracy. Po pierwsze strój mówi wiele o nas jako osobach – naszych preferencjach i gustach. Po drugie ma wymiar funkcjonalny – powinien pomagać a nie przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Na co warto zwrócić przy kompletowaniu garderoby na pierwszy wyjazd?

Dlaczego strój w pracy opiekunki jest ważny?

Strój jest elementem naszego wizerunku i tego, jak postrzegają nas inni. Styl ubierania wyraża naszą osobowość,  gusta i preferencje. Za pomocą stroju jesteśmy w stanie okazać szacunek dla danej osoby lub jego brak. Intuicyjnie zdajemy sobie również sprawę z tego jak ubrać się do okoliczności – inny zestaw włożymy na siebie się na rozmowę kwalifikacyjną o pracę, inny wybierając się na niedzielny obiad z rodziną a jeszcze inny,  gdy wychodzimy do lasu na grzyby.

W niektórych zawodach wymagane są określone uniformy. W służbie zdrowia zarówno lekarz i pielęgniarka mają pewien zestaw ubrań medycznych, w których wykonują codzienne obowiązki. Uniform obowiązuje również w większości zawodów użyteczności publicznej takich jak strażnik miejski, policjant czy strażak. Wiele strojów i sposobów ubierania do pracy jest podyktowana specyfiką zajęcia. Trudno wymagać od robotnika, żeby do pracy na budowie przychodził w skrojonym garniturze, a od pracownika urzędu, by  swoich petentów przyjmował w szortach i tenisówkach. Z tego powodu w niektórych zawodach obowiązuje  specyficzny zbiór zasad związanych z ubieraniem czyli tzw. dress code.  Czy w pracy opiekunki również istnieje dress code? Oczywiście nie ma nigdzie spisanych zasad związanych z tym jak powinna ubierać się opiekunka do wykonywania codziennych czynności. W przypadku opiekunki sposób ubierania w dużej mierze podyktowany jest specyfiką jej pracy, która w większości opiera się na czynnościach fizycznych.

Dress code w pracy Opiekunki

Komfortowy i funkcjonalny

Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość zadań, które wykonuje opiekunka opartych jest na pracy fizycznej. Zazwyczaj pomaga ona seniorowi w ubieraniu się i myciu, gotuje obiad i sprząta po posiłku i wykonuje wiele innych zadań związanych z obowiązkami domowymi. We wszystkich tych czynnościach ważne jest, aby strój nie krępował ruchów i umożliwiał bezproblemową pracę. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest po prostu klasyczny strój domowy. Może to być wygodny komplet dresowy, luźne spodnie czy w sukienka.

Schludny i zadbany

W pracy większość część czasu spędzamy w mieszkaniu podopiecznego. Nie oznacza to jednak,  że możemy paradować po domu w poplamionych spodniach i wyciągniętych bluzach. Zawsze musimy zwracać uwagę na to jak się prezentujemy. Dbamy o to ze względu na samego podopiecznego, który z pewnością wolałby, aby osoba która z nim przebywa wyglądała schludnie i estetycznie. Poza tym dom seniora odwiedzają też osoby z zewnątrz jak: pielęgniarka, rodzina czy sąsiedzi. W takiej sytuacji dobrze postawić na ubiór komfortowy, ale dobrze się prezentujący.

Stonowany

Dom seniora to nie wybieg, dlatego należy unikać wyzywających i ekstrawaganckich strojów. Po pierwsze dlatego, że tego typu ubiór będzie dla nas po prostu niewygodny. Po drugie, ponieważ może wywoływać pewne skrępowanie szczególnie u osób starszych, które nie są przyzwyczajone do tego typu widoków. Staramy się zatem wybierać ubiór stonowany bez głębokich wycięć dekoltów i prześwitujących bluzek. Spódnice powinny mieć długość do kolan. Na co dzień wybierajmy stroje klasyczne. Pamiętaj, że twoi podopieczni mają dość tradycyjne postrzeganie mody i mogą nie rozumieć współczesnych trendów. Ze względu na dobre samopoczucie podopiecznych  i dobre z nimi relacje,  warto zatem postawić na ponadczasowe i stonowane zestawy stylistyczne.

Dostosowany do sytuacji

Może się zdarzyć, że wybierzesz się seniorem do kościoła będziesz uczestnikiem rodzinnej uroczystości lub zostaniesz zaproszona na kawę lub herbatę z ciastkiem w niedzielne popołudnie. Z tego powodu zawsze warto w walizce mieć przygotowane jeden lub dwa zestawy bardziej odświętne, na wyjątkowe okazje. Być może trzeba będzie towarzyszyć seniorowi przy wizycie lekarskiej lub załatwić jakieś sprawy urzędowe. W takiej sytuacji przyda się też strój, który będzie adekwatny do tych okoliczności.

A co z biżuterią?

W tej kwestii obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku stroju. Wszystko z umiarem i dostosowane do sytuacji. Nie ma niczego złego w założeniu delikatnego naszyjnika czy w subtelnym, dziennym makijażu. Należy pamiętać, że dużo zależy od gustu opiekunki i jej umiejętności zdecydowania, co w danej sytuacji będzie najwłaściwsze.

Podsumowując: Strój to ważny element zawodu opiekunki. W planowaniu garderoby na wyjazd trzeba postawić na funkcjonalność, wygodę i zawsze dostosowywać strój do okoliczności i wymagań zawodu.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze