fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak przeżyć upalne dni na szteli.

Jak przeżyć upalne dni na szteli i być w stanie pomóc podopiecznemu? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak zadbać o komfort pracy gdy za oknem z nieba leje się żar.

Upalne dni na szteli – jak sobie radzić?

Niemcy, podobnie jak Polska leżą w umiarkowanej strefie klimatycznej. Brzmi fajnie, ale coraz częściej lato zarówno w Polsce jak i w Niemczech przypomina  bardziej to w Egipcie albo na kontynencie afrykańskim. W dzieciństwie Afryka co najwyżej kojarzyła mi się z powieścią „W pustyni i w puszczy”. Dzisiaj saharyjskie piaski docierają do Polski powodując zamiecie piaskowe na autostradach. Upały latem grubo przekraczające 30 stopni Celsjusza. To nie opis południowych Włoch, ale rzeczywistość  krajów takich jak Polska i Niemcy. Niestety upalne dni na szteli to nie jest wyjątek. Praca Opiekunki połączona z wysiłkiem fizycznym oraz psychicznym to nie lada wyzwanie gdy za oknem 35 stopni w cieniu, a Klimaanlagi – BRAK!

 

Sposoby na upał w domu

Nawet jeśli nie masz klimatyzacji do dyspozycji (nawet Niemcy nie zawsze dysponują takim luksusem) – wcale nie jesteś na przegranej pozycji. Podpowiadamy co robić by chronić się przed gorącym powietrzem w czterech kątach i przeżyć dzień bez migreny i zimnych okładów.

Zasłoń okna

To proste posunięcie doceni zapewne również Twój podopieczny. Z racji podeszłego wieku upał staje się nie tylko dyskomfortem, ale jest wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Zasłaniając okna ograniczasz dostęp światła do wnętrza i jego nagrzewanie się w ciągu dnia. Świetnym rozwiązaniem są rolety zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Najlepsze są te z powłoką odbijającą promienie słoneczne. Jeśli Twój senior nie dysponuje w domu takimi rozwiązaniami, to również zasłony byle jasne i gęsto tkane spełnią swoją rolę i zatrzymają falę gorąca.

Wyłącz urządzenia elektryczne

Każde urządzenie elektryczne wytwarza ciepło. Im większy pobór mocy tym więcej ciepła! Dlatego telewizor, komputer, ładowarki, lampy najlepiej wyłączyć. Najwięcej ciepła dostarcza .. lodówka, ale ją powinnaś trzymać na chodzie

Nocne wietrzenie domu

Staraj się porządnie wywietrzyć mieszkanie w nocy gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu.

Dzięki temu mury w domu schłodzą się i pozwolą na dłużej zachować przyjemną temperaturę w ciągu dnia.

Włącz wentylator

To jedno z tych nielicznych urządzeń elektrycznych, które w upalne dni przyjdzie Ci z pomocą. Wentylatory nie są drogie i nawet jeśli nie ma ich na wyposażeniu, podopieczny oraz jego bliscy nie powinni bronić się przed ich zakupem. Tak najlepiej kupić kilka. Wentylatory wytwarzają kontrolowany przeciąg, a powietrze wprawione w ruch będzie dawać efekt chłodzenia. Wprawienie powietrza ma jeszcze jeden zbawienny skutek: pomaga odparować potowi, a gdy powietrze „stoi” pot odparowuje z większą trudnością. Gdy jest naprawdę upalnie, można dodatkowo przed wentylatorem wystawić miskę wypełnioną lodem.

Pamiętaj jednak, by nie przesiadywać pod wirującym strumieniem powietrza.  Grozi to zapaleniem ucha, gardła lub sztywnością karku.

Zobacz też: Detoks organizmu po 50! Sprawdzone wskazówki

Zimna woda w wannie

Na codzień warto ograniczać zużycie wody, ale w tym wyjątkowym przypadku warto napełnić nią wannę. Następnie otwórz szeroko drzwi łazienki, gdyż woda doskonale pochłania ciepło i ochładza powietrze.

Nie otwieraj okna w ciągu dnia

Znalezione obrazy dla zapytania otwieranie okna

Wszyscy ci którzy próbują „wietrzyć” mieszkanie w gorący dzień i otwierają okna – popełniają błąd.  Nagrzane powietrze z zewnątrz ogrzewa to w środku. Zamknięte okna w ciągu dnia plus rozsunięte zasłony chronią przed wzrostem temperatury wewnątrz domu.

Myj się zimną wodą

Z pomocą zimnej wody nie tylko schładzasz organizm, ale po każdym użyciu ciepłej wody pozostaje ona w rurach i ogrzewa ściany.

Nie gotuj jeśli nie musisz

Znalezione obrazy dla zapytania lekka sałatka bez gotowania

To nie jest trudne gdy za oknem ponad 30 stopni. Lepiej przygotować coś lekkiego: sałatkę albo inne danie, które nie wymaga użycia piekarnika lub gotowania wody na przykład na zupę. Smażenie też nie jest dobrym pomysłem bo nie dość że podnosi temperaturę, pozostaje ciężki zapach, którego nie wywietrzysz.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze