fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak przeżyć upalne dni na szteli? 13 sposobów na obniżenie temperatury mieszkania i ciała, gdy nie ma klimatyzacji.

Jak przeżyć upalne dni na szteli i być w stanie pomóc podopiecznemu? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak zadbać o komfort pracy gdy za oknem z nieba leje się żar.

Upalne dni na szteli – jak sobie radzić?

Niemcy, podobnie jak Polska leżą w umiarkowanej strefie klimatycznej. Brzmi fajnie, ale coraz częściej lato zarówno w Polsce jak i w Niemczech przypomina  bardziej to w Egipcie albo na kontynencie afrykańskim. W dzieciństwie Afryka co najwyżej kojarzyła mi się z powieścią „W pustyni i w puszczy”. Dzisiaj saharyjskie piaski docierają do Polski powodując zamiecie piaskowe na autostradach. Upały latem grubo przekraczające 30 stopni Celsjusza. To nie opis południowych Włoch, ale rzeczywistość  krajów takich jak Polska i Niemcy. Niestety upalne dni na szteli to nie jest wyjątek. Praca Opiekunki połączona z wysiłkiem fizycznym oraz psychicznym to nie lada wyzwanie gdy za oknem 35 stopni w cieniu, a Klimaanlagi – BRAK!

Sposoby na upał w domu

Nawet jeśli nie masz klimatyzacji do dyspozycji (nawet Niemcy nie zawsze dysponują takim luksusem) – wcale nie jesteś na przegranej pozycji. Podpowiadamy co robić by chronić się przed gorącym powietrzem w czterech kątach i przeżyć dzień bez migreny i zimnych okładów.

1. Zasłoń okna

To proste posunięcie doceni zapewne również Twój podopieczny. Z racji podeszłego wieku upał staje się nie tylko dyskomfortem, ale jest wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Zasłaniając okna ograniczasz dostęp światła do wnętrza i jego nagrzewanie się w ciągu dnia. Świetnym rozwiązaniem są rolety zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Najlepsze są te z powłoką odbijającą promienie słoneczne. Jeśli Twój senior nie dysponuje w domu takimi rozwiązaniami, to również zasłony byle jasne i gęsto tkane spełnią swoją rolę i zatrzymają falę gorąca.

2. Wyłącz urządzenia elektryczne

Każde urządzenie elektryczne wytwarza ciepło. Im większy pobór mocy tym więcej ciepła! Dlatego telewizor, komputer, ładowarki, lampy najlepiej wyłączyć. Najwięcej ciepła dostarcza .. lodówka, ale ją powinnaś trzymać na chodzie

3. Nie otwieraj okna w ciągu dnia

Wszyscy ci którzy próbują „wietrzyć” mieszkanie w gorący dzień i otwierają okna – popełniają błąd.  Nagrzane powietrze z zewnątrz ogrzewa to w środku. Zamknięte okna w ciągu dnia plus rozsunięte zasłony chronią przed wzrostem temperatury wewnątrz domu.

4. Nocne wietrzenie domu

W dzień wszystkie okna i drzwi prowadzące na zewnątrz powinny być zamknięte, aby do pomieszczenia nie dostało się nagrzane powietrze. Sprawa wygląda inaczej wieczorem i w nocy. Aby nieco schłodzić pomieszczenie, warto otwierać okna wieczorem i w nocy. Po pierwsze po to, aby wywietrzyć mieszkanie, po drugie wpuścić chłodne powietrze do środka. Dobrym pomysłem jest zrobienie małego przeciągu, aby podnieść cyrkulację powietrza w domu. Dzięki temu mury w domu schłodzą się i pozwolą na dłużej zachować przyjemną temperaturę w ciągu dnia.

5. Włącz wentylator

To jedno z tych nielicznych urządzeń elektrycznych, które w upalne dni przyjdzie Ci z pomocą. Wentylatory nie są drogie i nawet jeśli nie ma ich na wyposażeniu, podopieczny oraz jego bliscy nie powinni bronić się przed ich zakupem. Tak najlepiej kupić kilka. Wentylatory wytwarzają kontrolowany przeciąg, a powietrze wprawione w ruch będzie dawać efekt chłodzenia. Wprawienie powietrza ma jeszcze jeden zbawienny skutek: pomaga odparować potowi, a gdy powietrze „stoi” pot odparowuje z większą trudnością. Gdy jest naprawdę upalnie, można dodatkowo przed wentylatorem wystawić miskę wypełnioną lodem.

Pamiętaj jednak, by nie przesiadywać pod wirującym strumieniem powietrza.  Grozi to zapaleniem ucha, gardła lub sztywnością karku.

6. Lód i wentylator

To nieco oldschoolowa metoda, którą można wykorzystać, jeżeli w domu jest wentylator. Być może pamięta ją również twój podopieczny. Ludzie używali tego sposobu dawno temu, kiedy większość z nich nie miała w domach klimatyzacji.

  1. Wrzuć lód do dużej miski.
  2. Umieść miskę tak, aby dmuchał na nią wentylator.
  3. Powietrze przechodząc nad misą, schładza się i w ten sposób a powstaje lekka chłodna bryza.

 

Jak schłodzić ciało w upalne dni?

7. Znajdź najchłodniejsze miejsce

Na temperaturę wnętrza wpływa wiele czynników. Zazwyczaj cieplej jest w pomieszczeniach południowych, chłodniej w północnych. Poza tym znacznie cieplej będzie np. w kuchni, w której przebywamy, przyrządzamy posiłki i gotujemy obiad niż w sypialni, z której w ciągu dnia skorzystamy stosunkowo rzadko. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj najwyższa temperatura panuje na poddaszu, najniższa na parterze. Przebywaj w tym pomieszczeniu, w którym panuje stosunkowo najniższa temperatura.

8. Weź więcej zimnych pryszniców

Jeżeli przebywanie w mieszkaniu lub domu w upały staje się nieznośne, rozwiązaniem może być ochłodzenie swojego ciała lekkim prysznicem. Woda z prysznica od razu doda ci energii, odświeży i sprawi, że poczujesz się lepiej. Nie susz włosów suszarką, ale pozwól im wyschnąć naturalnie. Odparowujące włosy zapewnią ci komfort na głowie przez 1-2 godziny. Tego typu zabiegi możesz również zastosować w stosunku do swojego podopiecznego, o ile pozwala na to jego stan zdrowia. W innym przypadku wyposaż się w lekki spryskiwacz i od czasu do czasu schładzaj go lekką mgiełką wody.

9. Myj się zimną wodą

Z pomocą zimnej wody nie tylko schładzasz organizm, ale po każdym użyciu ciepłej wody pozostaje ona w rurach i ogrzewa ściany.

10. Schłodź stopy seniora

Stopy, na których znajdują się punkty tętna, pomogą ci w obniżeniu temperatury ciała. Włóż stopy seniora do zimnej miski z wodą. To pozwoli ci obniżyć temperaturę jego ciała

11. Regularnie nawadniaj siebie i podopiecznego

W obniżeniu temperatury ciała najlepiej pomaga picie wody. W trakcie upałów trzeba pić zdecydowanie więcej wody niż zazwyczaj. Co ciekawe, najlepszy efekt osiągniemy, kiedy będziemy częstować seniora wodą ciepłą, a nie zimną. W trakcie upałów należy podawać wody wysokozmineralizowane, które zawierają duże zawartości składników mineralnych

12. Pij  ciepłą herbatę

Doskonałym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest  picie ciepłej herbaty z dodatkiem mięty i cytryny. To sposób, który od wieków stosowany jest w Egipcie, Maroku czy Iranie. Ciepła herbata z miętą i cytryną rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu bardziej się pocimy i schładzamy ciało.

13. Nie gotuj jeśli nie musisz

To nie jest trudne gdy za oknem ponad 30 stopni. Lepiej przygotować coś lekkiego: sałatkę albo inne danie, które nie wymaga użycia piekarnika lub gotowania wody na przykład na zupę. Smażenie też nie jest dobrym pomysłem bo nie dość że podnosi temperaturę, pozostaje ciężki zapach, którego nie wywietrzysz.

Przyrządzanie obiadów wymagających wielogodzinnego gotowania lub pieczenia zostawiamy sobie na chłodniejsze dni.

 

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze