fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

COVID. Jak Niemcy przygotowują się na kolejną falę?

Pomimo wakacji COVID w Niemczech nie daje o sobie zapomnieć. Wzrasta liczba zakażeń, a eksperci przewidują kolejny wzrost po powrotach Niemców z zagranicy. Nic dziwnego, że Niemcy przygotowują się na kolejną falę, a w planach są maseczki i zaostrzenie restrykcji.

Niemcy to kraj, w którym pracuje najwięcej polskich opiekunek osób starszych. Większość z nich planuje wracać we wrześniu do swoich podopiecznych. Tymczasem rząd niemiecki zaniepokojony wzrostem zakażeń koronawirusowych już teraz zastanawia się jakie środki podjąć w przypadku pojawienia się kolejnej fali.

Zasady wjazdy mogą się zmienić na początku września

Przypomnijmy, że od pierwszego czerwca zniesione zostały wszelkie obostrzenia związane z wyjazdem na teren Niemiec. Zgodnie z tymi zasadami podróżni z UE nie są zobowiązani do posiadania zaświadczenia o zaszczepieniu, ozdrowieniu, a także nie nie muszą pokazywać wyników testów. Taki stan obowiązuje do 31 sierpnia 2022 roku. Po tym terminie zasady wyjazdu ulegną  zmianie. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w Niemczech.

Wzrost zakażeń w Niemczech

A obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Niemcy odnotowały ostatnio gwałtowny wzrost zakażeń. Z opublikowanego w tym tygodniu raportu Kocha (RKI) wynika, że liczba zakażonych podnosi się. Dotyczy to szczególnie krajów związkowych z centrum i południa kraju i dotyczy osób powyżej 70 roku życia. Zakażenia dotyczą wysoce zaraźliwego wariantu Omicron BA.5.

Eksperci przewidują, że sytuacja może się pogorszyć w kolejnych tygodniach — po powrotach wczasowiczów, a także wraz z początkiem szkoły. Daty rozpoczęcia roku szkolnego w Niemczech są różne w zależności od landu. Większość szkół rozpoczyna pracę już w ostatnim tygodniu sierpnia.

Minister Zdrowia ma plan

Już pod koniec czerwca minister zdrowia Karl Lauterbach zaproponował 7 punktowy plan walki z COVID. Co proponuje?

1. Szczepienia ochronne.

W ramach walki z COVID rząd planuje zakupić odpowiednią liczbę szczepionek dostosowanych do wariantu Omicron od producentów Moderna i Biontech. Od września ma być prowadzona kampania szczepień. Celem jest „zamknięcie luki w szczepieniach i zareklamowanie czwartego szczepienia; zwłaszcza w populacji osób starszych”.

2. Dostęp do testów.

Podobnie jak w poprzednich falach Niemcy będą mogli wykonać  bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Nie będą one jednak dostępne dla wszystkich, ale tylko dla osób, u których wystąpią objawy.

3. Optymalizacja leczenia.

Niemcy chcą również poprawić strategię leczenia koronawirusa, ponieważ obecnie leki są stosowane zbyt późno lub zbyt rzadko.

4. Ochrona wrażliwych grup.

Federalne Ministerstwo Zdrowia chce również otoczyć opieką grupy najbardziej narażone na zarażenie, czyli osoby starsze. Jednym z rozwiązań jest lepsze zaopatrzenie placówek opiekuńczych. Powołani mają być specjalni funkcjonariusze ds. higieny i koordynatorzy leczenia w placówkach opiekuńczych. Mają oni m.in. przestrzegać zasad higieny w danej placówce. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia należy promować 3 trzy skuteczne środki ochronne: “szczepienia, badania, maski dla personelu, mieszkańców i odwiedzających”.

5. Raportowanie

Lauterbach chce również zobowiązać prawnie wszystkie szpitale do zgłaszania dziennych zachorowań w elektronicznym systemie raportowania i informacji o ochronie przed infekcjami (DEMIS). Pomoże to zdaniem ministra zdrowia na najlepsze zarządzenie pandemią.

6. Ochrona dzieci i młodzieży.

Minister nie planuje zamykania szkół. Jego zdaniem powinny zostać otwarte, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności i higieny. Ma być wdrożony odpowiedni program szczepień dla dzieci i młodzieży.

7. Nowelizacja ustawy o ochronie przed zakażeniami.

Na koniec ma zostać dopracowana ustawa o ochronie przed zakażeniami tak, aby była lepiej dostosowana do bieżących wyzwań. Przypomnijmy, że została ona złagodzona przez Bundestag w marcu br. Ustawa powinna wg ministra zdrowia zostać znowelizowana przed 23 września 2022 roku.

Podobne

Wjazd do Niemiec dla Opiekunek – nowe obostrzenia.

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia w europejskich krajach dotyczą również zasad przekraczania granicy. Dla polskich Opiekunek, które wybierają się do pracy w Niemczech, mają one istotne znaczenie. Jakie wyglądają aktualne wymogi związane z wyjazdem do Niemiec i czy trzeba przechodzić kwarantannę? Odpowiadamy! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Koronawirus a opieka nad osobą starsząCOVID. […]

czytaj dalej
Komentarze