fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak wybrać agencję pracy? 5 wskazówek

jak wybrać agencję pracy - zdjęcie 1

Decydując się na współpracę z agencją pracy liczysz się z tym, że Twoja pensja będzie pomniejszona o koszty agencji, jednak z drugiej strony możesz zyskać bezpieczne miejsce pracy, pomoc w załatwieniu wszelkich formalności oraz w przypadku pojawiających się trudności. Dobra agencja to mniej zmartwień, dzięki dopasowanej do Twoich potrzeb i umiejętności ofercie pracy. Pewne wynagrodzenie, wyższy komfort pracy i prawa przysługujące Ci na mocy podpisanej umowy. W takim razie jak wybrać agencję pracy?

Poniżej podpowiadamy, na czym oprzeć się przy wyborze agencji i odrzucić te, które nie nie spełniają podstawowych kryteriów. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie dobrej pracy i zmniejszysz ryzyko zszargania swoich nerwów. Pamiętaj, że jeśli nie masz natury hazardzisty i nie kierujesz się jedynie chęcią by zarobić jak najwięcej możesz uniknąć wielu rozczarowań. Ważne, by wybór opierał się o wiele kryteriów i był jak najbardziej świadomy.

 

Jak wybrać agencję pracy? 5 wskazówek

1. Dostępność agencji

Podejmując współpracę z agencją oferującą pracę opiekunki w Niemczech zwróć uwagę na to, ile oddziałów posiada agencja. Na jakich zasadach funkcjonują: kiedy są otwarte, gdzie są zlokalizowane, czy są to oddziały czy również punkty mobilne. Niekiedy agencje użyczają lokale od innych firm by okresowo organizować w nich spotkania rekrutacyjne, jak również szkolenia. Ta informacja mówi wiele o skali działalności agencji oraz o jej otwartości na kontakt z Tobą. Jeśli agencja na swojej stronie prezentuje oddziały, po czym nie możesz znaleźć dokładnego adresu, bądź numer telefonu jest nieaktualny, może to być pierwszy sygnał, że w tej firmie nie dzieje się dobrze.

Generalnie: im większa dostępność oddziałów i możliwość zróżnicowanych sposobów kontaktu agencji z potencjalnym pracownikiem, tym lepiej świadczy to o agencji. Od tej zasady mogą być jednak wyjątki, gdy agencja na przykład świadomie ogranicza swoją działalność do wybranego regionu i na nim skupia całą swoją aktywność.

2. Nauka języka niemieckiego

Znajomość języka niemieckiego jest w większości przypadków warunkiem koniecznym do podjęcia pracy w opiece w Niemczech. Im lepszy jest Twój niemiecki, tym lepiej płatną sztelę otrzymasz i łatwiej będzie Ci nawiązać dobre relacje z podopiecznym, jego rodziną, bądź bliskimi osobami. Agencje mają tego świadomość, dlatego wiele z nich organizuje bezpłatne kursy językowe. Najczęściej prowadzone są w formule publikacji na stronie www, bądź na Facebooku agencji. Niekiedy kursy mają też postać płatnych zajęć prowadzonych w oddziałach, bądź za pośrednictwem internetu. Coraz popularniejsze stają się na przykład lekcje prowadzone za pośrednictwem komunikatorów takich jak Skype czy Messenger.

jak wybrać agencję pracy - zdjęcie 3

Warto wcześniej zapoznać się z zasadami, według których agencje prowadzą kursy językowe, by uniknąć zaskoczenia już w trakcie podpisywania umowy, gdy okaże się że kurs jest na przykład odpłatny i określona kwota będzie potrącana z przyszłego wynagrodzenia.

 

3. Umowa zlecenie: wybór “mały” bądź “duży” ZUS?

Większość umów podpisywanych z agencjami to umowy-zlecenie, przy czym składki ZUS odprowadzane co miesiąc mogą się różnić. Często mamy do czynienia z minimalnymi składkami, które regulują przepisy prawa. Niektóre agencje dają opiekunkom wybór pomiędzy “małym” bądź “dużym” ZUS’em, odprowadzając składki od pensji minimalnej, bądź od średniej krajowej. Decydując się na “mały” ZUS możemy liczyć, że więcej pieniędzy zostanie wypłaconych na rękę, jednak odbędzie się to kosztem przyszłej emerytury, i odwrotnie, gdy wybierzemy opcję “duży” ZUS. Warto dowiedzieć się, czy agencje dają wybór i którą formę ozusowania proponują.

4. Opieka ze strony agencji

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech wiąże się z wieloma sytuacjami, w których możesz potrzebować pomocy. Już na etapie rekrutacji warto abyś wiedziała z kim masz się kontaktować. Dobre agencje dedykują do opieki nad Tobą koordynatora, który zadba o to, byś otrzymywała wszelkie niezbędne informacje jeszcze przed podpisaniem umowy, w trakcie organizacji wyjazdu jak i na miejsce w Niemczech gdy dotrzesz do swojego podopiecznego. Ta pomoc może okazać się bezcenna w razie wystąpienia nieprzewidzianych trudności. Niekiedy agencje wskazują dodatkową osobę do kontaktu już na terenie Niemiec, by zapewnić Ci odpowiedni komfort pracy. Jeśli agencja, z którą planujesz nawiązać współpracę nie wskaże jednej osoby do kontaktu z Tobą, powinnaś dopytać z kim i pod jakim numerem telefonu masz się kontaktować w określonych tematach. Jeśli nie uzyskasz jasnej odpowiedzi – zastanów się dwa razy czy to ta agencja, z którą chcesz podjąć współpracę.

jak wybrać agencję pracy - zdjęcie 2

5. Ścieżka rozwoju

Praca opiekunki to duża odpowiedzialność i konieczność podnoszenia swoich umiejętności. Agencje, które dobrze to rozumieją organizują szkolenia jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Szkolenia nie kończą się tylko na kursie języka niemieckiego, ale dotyczą również wiedzy z zakresu chorób wieku starczego, takich jak demencja bądź Alzheimer. Szkolenia pomagają opiekunkom lepiej wykorzystać naturalne cechy charakteru potrzebne w pracy opiekunki jak empatia, cierpliwość, spokój. Ważne, by już w trakcie pierwszych rozmów dowiedzieć się jakie szkolenia oferują agencje. Jaka jest ich postać, jakie materiały szkoleniowe? Czy fakt odbycia szkolenia będzie udokumentowany chociażby dyplomem, bądź certyfikatem którym będziesz mogła się pochwalić w przyszłości? Pamiętaj, Opiekunka to zawód, a Twoja wiedza i historia szkoleń będą promować Ciebie w uzyskaniu lepiej płatnej pracy przy kolejnych zleceniach. Warto zadbać o to już na początku, gdy zaczynasz pracę w opiece.

 


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze