fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Śmierć podopiecznego – co zrobić w takiej sytuacji?

śmierć podopiecznego - zdjęcie 1

Praca Opiekunki to więcej niż opieka nad drugim człowiekiem. To swego rodzaju misja niesienia pomocy, która może nieoczekiwanie zakończyć się, gdy nasz podopieczny zgaśnie pewnego dnia. To bardzo trudne chwile, zwłaszcza jeśli z osobą zaprzyjaźniliśmy się przez ostatnie tygodnie. Śmierć podopiecznego może nadejść znienacka, czasem w wyniku powikłań po przebytej chorobie, bądź też stanowiąc po prostu zakończenie stopniowego procesu odchodzenia. W tej trudnej sytuacji ważne jest zachowanie spokoju i opanowanie, co pomoże zmierzyć się z towarzyszącym smutkiem i poczuciem bezradności. 

 

Śmierć podopiecznego – co zrobić w takiej sytuacji?

Jak sobie poradzić w tym trudnym czasie i z jednej strony dopełnić obowiązków, które na nas spoczywają w związku z wykonywaną pracą, a z drugiej pożegnać się z bliskimi naszego podopiecznego?  Warto pamiętać, że te podobne emocje, niejednokrotnie spotęgowane w swojej sile, mogą dotknąć rodzinę podopiecznego, przez co komunikacja z nimi może być utrudniona. Twój profesjonalizm widoczny w opanowaniu i chęci pomocy do końca, to najlepsze co możesz zaoferować w takich chwilach.

Strach i panika to naturalne emocje towarzyszące w tym czasie, ale warto nad nimi zapanować i skupić się na konkretnych zadaniach do wykonania, które stoją przed Tobą.

Co powinnaś zrobić?

  1. Poinformuj lekarza o zaistniałej sytuacji.
  2. Skontaktuj się z rodziną seniora.
  3. Poinformuj agencję pracy o zdarzeniu.

Co po śmierci podopiecznego?

Opiekunka nie ma obowiązku, by pozostać na miejscu. Często jednak jej empatia przejawia się chęcią pomocy rodzinie podopiecznego w zorganizowaniu ceremonii pogrzebowej. Ważne, by nie dopuszczać do siebie złych emocji. Nie należy  obwiniać się za negatywne zdarzenia, które mogły mieć miejsce w przeszłości podczas wykonywanej pracy. Lepiej, by zachować w pamięci te piękne chwile i wspomnienia, które towarzyszyły opiece oraz pozwolić odejść podopiecznemu z godnością. Po tak silnych przeżyciach, warto odpocząć by uciszyć powstałe emocje zanim powrócimy do normalnego funkcjonowania.

Zobacz też: Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze