fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Agresywny podopieczny – 7 wskazówek

Agresywny podopieczny - zdjęcie 1

Agresywny podopieczny to niełatwa sytuacja. Czy wiesz, że w większości przypadków powodem agresywnego zachowania podopiecznego bądź opór przed wykonaniem określonych czynności mogą być względy zdrowotne? Opiekując się osobą z otępieniem starczym warto poznać przyczyny zachowań, by móc pomóc podopiecznemu, ale również sobie.

Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi na pytanie co sprawia, że podopieczny zachowuje się agresywnie. Powodów może być wiele, ale tego typu zachowania są rezultatem zmian w mózgu, co z kolei może oznaczać, że podopieczny z powodu choroby nie jest w stanie panować nad swoimi emocjami, górę biorą lęki, strach czy nawet omamy. Podpowiadamy jak zmierzyć się z tą trudną sytuacją i jak postępować, by agresywny podopieczny nie wyrządził krzywdy sobie i Opiekunce.

Zobacz też: Agresja jawna i pasywna u podopiecznego. Jak je rozpoznać?

Agresywny podopieczny – 7 wskazówek

1.Nie obwiniaj siebie

Wiele Opiekunek w tym momencie szuka winy po swojej stronie. Może coś źle zrobiłam, może przesadziłam w wykonywaniu takiej czy innej czynności? Pamiętaj, że za agresją seniora stoi choroba. On sam nie jest w stanie kontrolować pewnych zachowań.

2. Bądź cierpliwa

Choć to bardzo trudne, staraj się zachować spokój, gdyż agresja rodzi agresję. Postaraj się postawić na miejscu podopiecznego, który nie odnajduje się w świecie, gdyż staje się on dla niego niezrozumiały i przeraża go wywołując lęk, poczucie zagrożenia a w efekcie agresję. W tej sytuacji najlepiej okazać podopiecznemu cierpliwość i zrozumienie. Kierując się empatią, będzie to dużo łatwiejsze i zobaczysz, że również pomocne.

Agresywny podopieczny - zdjęcie 2

3. Mów spokojnym tonem

Głos czyni cuda i to właśnie w takich chwilach! Spokojny ton i ciepły głos mogą sprawić, że senior nie będzie mieć paliwa do dalszej eskalacji napięć. Każdy, kto opiekował się małym dzieckiem wie, jak wiele może pomóc spokojny głos, i odwrotnie, jak może utrudnić opanowanie emocji używanie głosu podniesionego. W przypadku chorych na demencję jest wiele podobieństw.

4. Ogranicz zewnętrzne bodźce

Hałas docierający zza okna, głośna muzyka płynąca z radia, reklamy emitowane niekiedy w sposób nachalny, ostre światło wpadające do pomieszczenia. Te i wiele innych bodźców mogą być źródłem agresywnego zachowania. Senior może nie być świadomy co mu przeszkadza, jednak Twoje wprawne oko obserwatora może wychwycić źródła napięć.

5. Obserwuj zachowanie seniora

Obserwuj, czy agresja nie pojawia się w określonych sytuacjach. Jeśli to Ci pomoże, zapisuj w notatniku co działo się w momentach poprzedzających wybuch agresji i staraj się zadziałać zanim do niego dojdzie. Agresja może być spowodowana na przykład stresem związanym z trudnościami z wypróżnianiem się w toalecie, niechęcią do kąpieli czy przyjmowaniem leków. Warto wtedy odciągać uwagę podopiecznego, wpłynąć na zmianę diety albo udać się do lekarza, by przepisał odpowiednie lekarstwo. Sposobów może być wiele, choć nie ma niestety gwarancji, że zadziałają. Ważne jednak, by obserwować zachowania w dłuższym okresie i szukać ukrytych powodów zachowania.

6. Nie zaskakuj podopiecznego

Starsi ludzie źle znoszą gwałtowne ruchy, szczególnie w sytuacjach, gdy otoczenie staje się obce i mają poczucie zagrożenia. Wiedząc to, staraj się nie zaskakiwać podopiecznego. Podchodź do niego tak, aby Cię widział, zbliżaj się spokojnie, bez pośpiechu, utrzymując z podopiecznym kontakt wzrokowy.

7. Wykonuj czynności regularnie

Nawet osoby młodsze cenią sobie pewną regularność w wykonywanych czynnościach w ciągu dnia. Z wiekiem ta potrzeba tylko się nasila. Godziny przyjmowania posiłków, pora na spacer, na odpoczynek. Kwadrans na podwieczorek. Te i wiele innych codziennych zajęć wpływają na samopoczucie i komfort seniora. Regularnie wykonywane czynności obniżają poziom stresu i zmęczenia, a są to istotne czynniki, które w przypadku wystąpienia mogą prowadzić do postaw agresywnych.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Starszy pan chory na Alzheimera sprawdza datę w kalendarzu

Jak opiekować się pacjentem z otępieniem z ciałami Lewy’ego?

Diagnoza otępienia z ciałami Lewy’ego zmienia zarówno życie pacjenta, jak i jego najbliższych. Po ustąpieniu szoku i żalu należy jak najszybciej opracować i wdrożyć długoterminowy plan opieki. Sprawdź, jak zapewnić profesjonalne wsparcie osobie cierpiącej na DLB! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Podopieczny z Alzheimerem - 7 etapów chorobySposoby na bezsenność u osób starszychNocne wędrówki w […]

czytaj dalej
Komentarze