fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opieka całodobowa czyli „24 stunden Pflege” – co oznacza?

Opieka nad seniorem 24 h

Opiekunki osób starszych w Niemczech bardzo często określane są mianem opieki całodobowej, czyli „24 stunden Pflege”. To termin, z którego wynika w praktyce wiele niejasności. Czy to oznacza, że Opiekunka ma być dyspozycji 24 godziny na dobę?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że w procesie zatrudnienia Opiekunki przez rodzinę bierze udział dwóch pośredników. Pierwszym z nich jest agencja pośrednictwa pracy w Polsce, która zajmuje się rekrutacją wykwalifikowanych opiekunów, a drugim agencja w Niemczech, której zadaniem jest podejmowanie współpracy z rodzinami zainteresowanymi pomocą opiekunki i wyborem odpowiedniej kandydatki.

24 stunden Pflege = opieka całodobowa?

W ogłoszeniach dla rodzin i  informacjach zawartych na stronie internetowej niemieckich agencji praca Opiekunek z Europy Wschodniej przeważnie określana jest mianem, „opieki całodobowej ”, czyli „24 stunden Pflege”. Ten termin wśród wielu Opiekunek budzi wiele  zastrzeżeń, ponieważ czasami jest dość nieopatrznie rozumiany przez rodziny. Dlaczego?

Termin „opieka całodobowa” jest dość niefortunny, ponieważ sugeruje, że:

  • Opiekunka ma przebywać w domu seniora 24 godziny na dobę – bez możliwości wyjścia np. na zakupy czy spacer.
  • Przez ten czas musi być w gotowości do opieki nad seniorem. W praktyce oznacza to, że po całym dniu pracy opiekunka idzie „na nockę”. Zamiast zasłużonego odpoczynku, musi jeszcze wiele razy wstawać z łóżka w “awaryjnych” lub tylko pozornie awaryjnych sytuacjach.
  • Opiekunka dostaje wynagrodzenie za opiekę nad seniorem przez całą dobę.

Niestety w niektórych przypadkach (chociaż jest ich coraz mniej) termin „24 stunden Pflege” jest też podobnie rozumiany przez rodziny zatrudniające osoby do opieki. Uważają, że podejmując się „opieki 24 na dobę” Opiekunka ma w pewny sensie być przy łóżku seniora non stop i reagować na wszystkie potrzeby podopiecznego.
Przeświadczenie to utrwaliło się w świadomości rodzin i stoi w sprzeczności z informacjami podawanymi przez agencje. Niemieccy pośrednicy podkreślają, że określenie „opieka 24-godzinna” jest terminem czysto marketingowym i nie należy go brać dosłownie. Stoi to również w sprzeczności z niemieckim  i polskim prawem pracy. W Niemczech tego typu praca regulowana jest ustawą o czasie pracy, zgodnie z którą pracownicy najemni mogą pracować maksymalnie 60 godzin tygodniowo. W Polsce z kolei czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.

Zobacz teżWstawanie w nocy do podopiecznego – obowiązek czy nadużycie?

Co kryje się pod terminem „opieka 24h na dobę”?

Pod terminem „opieka całodobowa” rozumieć powinniśmy opiekę nad seniorem w domowym, naturalnym dla niego środowisku. Znacznie lepszym i wiele mówiącym określeniem oddającym charakter pracy opiekunki osoby starszej jest „opieka w środowisku domowym”.

  • Całodobowa opieka ma miejsce w normalnych godzinach pracy, podczas których opiekun podejmuje obowiązki związane z prowadzeniem domu. W zależności od umowy w zakresie obowiązków może być: gotowanie, sprzątanie, prasowanie, lekkie ogrodnictwo i inne tego typu zadania. Opiekunki nie mogą świadczyć usług medycznych, jeżeli nie posiadają nostryfikacji wykształcenia pielęgniarskiego.
  • Opiekun w całodobowej opiece przejmuje też dużą część wszystkich zadań, które członkowie rodziny wykonują, opiekując się bliskimi w domu. Obejmuje to codzienną higienę, pomoc w jedzeniu i piciu, a także przyjmowanie leków.
  • Opiekunka nie może oczywiście pracować 24 godziny na dobę i potrzebuje okresów odpoczynku i przerw jak każda inna osoba w życiu zawodowym. Oprócz godzin pracy wymagany jest zwykle niezakłócony sen trwający 8 godzin i 2-3 godziny wolnego czasu dziennie.

Przed wyjazdem do pracy warto jest mieć świadomość swoich praw i obowiązków oraz tego, że „24 stunden Pflege” nie oznacza pracy 24 h na dobę. Większość rodzin, do których jeździmy, zdaje sobie z tego sprawę, ale zdarzają się takie, które nie mają takiej wiedzy. Z tego powodu już na samym początku trzeba uzgodnić z rodzinami zasady współżycia i opieki a przede wszystkim ustalić czas wolny.

Zobacz teżJak być asertywną Opiekunką?

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze