fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opieka nad osobą chorą na osteoporozę

Starsza osoba chora na osteoporozę w lekarza ogląda zdjęcie RTG kręgosłupa

Osoby cierpiące na chorobę kości – osteoporozę muszą poruszać się w życiu codziennym znacznie ostrożniej niż osoby zdrowe. Jeśli chodzi o pielęgnację, ważna jest zwiększona uwaga i dieta bogata w wapń.

Osteoporoza – najważniejsze fakty

Potocznie osteoporoza jest również nazywana utratą masy kostnej. Ponieważ substancja kości ulega rozkładowi, ich struktura staje się krucha. Powoduje to ryzyko kontuzji – nawet niewielki upadek, który rzadko ma konsekwencje medyczne u zdrowych ludzi, może prowadzić do złamań kości u pacjentów z osteoporozą.
Zwłaszcza osoby starsze są w życiu codziennym uzależnione od możliwości poruszania się bez potykania się i, w razie potrzeby, z pomocą. Terapia w przypadku osteoporozy to regularne spacery, zdrowa dieta z pożywieniem wzmacniającym kości i aktywne ćwiczenia. Szczególnie starsi pacjenci są zależni od odpowiednio przeszkolonego członka rodziny lub profesjonalnego opiekuna, który zadba o ich potrzeby.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza jest w rzeczywistości przewlekłą chorobą układu kostnego. Popularny stał się termin „utrata masy kostnej”. W dosłownym tłumaczeniu osteoporoza oznacza „porowatą kość”. Im dalej choroba postępuje, tym więcej tkanki kostnej ulega zniszczeniu. Podczas gdy z jednej strony zmniejsza się masa kostna, zachodzą również zmiany w drobnej strukturze tkanki kostnej. Krótko mówiąc, kość staje się bardziej podatna na urazy i łatwiej pęka.
Osteoporoza jest podstępna i może pozostawać bezobjawowa przez długi czas. Dlatego wielu chorych zauważa, że ​​coś jest nie tak, gdy choroba jest już zaawansowana. Może minąć ponad dziesięć lat, zanim po raz pierwszy wystąpi silny ból lub złamanie kości. Im bardziej porowata jest kość, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zwykły stres lub lekki upadek spowodują złamanie.

Osteoporoza i potrzeba opieki

Najważniejszymi aspektami, które odróżniają opiekę nad osobą z osteoporozą od opieki bez specjalnych wymagań, są ryzyko upadku i ograniczenia ruchowe.

Adaptacja przestrzeni życiowej.

Wyeliminuj pułapki, w razie potrzeby wymień stopnie na rampy i dołącz uchwyty w ważnych punktach, na przykład przy toalecie. Te środki ułatwiają osobie wymagającej opieki poruszanie się w życiu codziennym i zmniejszają ryzyko upadku.
Jeśli przestrzeń życiowa zostanie odpowiednio dostosowana, osoby wymagające opieki mogą nadal mieszkać we własnym domu pomimo osteoporozy i prowadzić w dużej mierze samodzielne życie.

Zobacz też: Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?

Przydatne akcesoria.

W przypadku trudności w chodzeniu lub braku bezpieczeństwa spowodowanego delikatnym szkieletem, pomoce do chodzenia, takie jak kule lub chodziki, mogą wspierać osoby dotknięte chorobą.

Zobacz też: Sprzęt medyczny i akcesoria w pracy Opiekunki

Dieta bogata w wapń.

Centralnym składnikiem jest dieta, która powinna być bogata w wapń i przyjazna dla kości. Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych stosowanych w osteoporozie. Promuje rozwój masy kostnej. Minerał zawarty jest na przykład w mleku i produktach mlecznych, zwłaszcza w twardych serach. Inne pokarmy bogate w wapń to orzechy laskowe, szpinak i jarmuż.

Zobacz też: Jaka dieta dla podopiecznego z osteoporozą?

Aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenia i lekkie zajęcia sportowe wzmacniają kości i mięśnie. Sport zachęca również chorych do ćwiczenia koordynacji. W ten sposób można również zapobiec upadkowi, nawet przy ograniczonej mobilności. Aktywność fizyczna ćwiczy mięśnie podtrzymujące szkielet. Codzienny spacer w towarzystwie opiekuna nie tylko aktywizuje mięśnie, ale także pobudza skórę do produkcji witaminy D, która bierze udział w budowie kości. Szczególnie odpowiedni jest aerobik w wodzie. Nie ma tu ryzyka upadku, a ruch w wodzie pomaga budować kości, pobudza metabolizm, wzmacnia mięśnie, odciąża kręgosłup. W połączeniu z opieką aktywizującą, w której opiekun pozwala osobie wymagającej opieki zrobić jak najwięcej czynności samodzielnie, przebieg choroby może zostać opóźniony.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze