fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opiekun seniorów, czyli mężczyzna w zawodzie pełnym kobiet

Opiekun seniorów - zdjęcie 1

Kilka dni temu odbyłem bardzo ciekawą rozmowę z panem, który przez kilka lat pracował jako Opiekun seniorów w Niemczech. Co ciekawe, dowiedziałam się paru ważnych faktów, które tłumaczą dlaczego to kobiety zdominowały ten zawód.

Czy w każdym przypadku Niemcy poszukują kobiet do opieki nad swoimi bliskimi?  Z tym okazuje się bywa różnie. Przeczytajcie ten artykuł, a dowiecie się dlaczego.

 

Opiekun seniorów – praca nie tylko dla pań

Są sytuacje, gdy płeć ma znaczenie

Jest przedpołudnie, a ja z notesem prowadzę rozmowę ze starszym panem, który trzy lata pracował w Niemczech jako Opiekun seniorów. Nurtuje mnie pytanie: jak to jest pracować jako Opiekun w zawodzie zdominowanym przez panie?  I zadaję to pytanie, a następnie słyszę: „seniorzy cześciej woleliby mieć przy sobie Opiekunkę, lecz zdarza się że względy obyczajowe uniemożliwiają zatrudnienie pań„.

W opisanym przez mojego rozmówcę przypadku, to synowa podopiecznego nalegała, by pozbyć się z domu Opiekunki. Cóż, często bowiem podopieczny nie mieszka sam, ale w gospodarstwie mieszkają również najbliżsi: konkretnie syn i jego żona. Skąd takie naciski żony? Cóż, gdy na sztelę przyjeżdża atrakcyjna pani z Polski, syn podopiecznego może sobie z tym nie poradzić. A jego żona tym bardziej. Paradoksalnie, to nie podopieczny, ale jego bliscy mogą mieć decydujący wpływ na wybór Opiekunki, a raczej Opiekuna. No dobrze, a co jeśli podopieczną jest kobieta? I tutaj znowu okazuje się, że pani domu może nie życzyć sobie pani Opiekunki. Dlaczego? Powód w zasadzie ten sam. Mama nie życzyła sobie kobiety z Polski, bo nie zaakceptowała faktu, że jej syn zaczął się nią interesować.

Kobiety lepiej dbają o porządek i gotują, ale…

Opiekun seniorów, z którym rozmawiałem zwrócił uwagę, że mężczyźni nie mają takiego doświadczenia i zdolności, by zadbać o porządek tak dobrze, jak kobiety. Rzadko potrafią też ugotować, choć jak już potrafią, to robią to świetnie. Mój rozmówca akurat należy do tych, którzy potrafią i przyznał, że właśnie tym wiele zyskał w oczach swoich podopiecznych. Zwłaszcza gdy jeden z poprzedników serwował  swojemu podopiecznemu regularnie fast food w stylu Döner Kebap i frytki z Mc Donald’s. Jakże to miła odmiana, gdy na pytanie, co chciałby zjeść, podopieczny poprosił o łososia i… łososia dostał. Można więc śmiało stwierdzić, że jeśli jesteś dobrym kucharzem, to Twój podopieczny z pewnością to doceni!  Należy przy okazji pamiętać, że Niemcy są bardzo praktyczni i dobrze liczą pieniądze. Jeśli dzięki Twoim umiejętnościom nie muszą zatrudniać kucharki, to już zapunktowałeś.

Opiekun seniorów - zdjęcie 2

Zobacz też: Wyjazd do Niemiec po raz pierwszy – jak znaleźć ofertę pracy?

Dobry Niemiecki doceni senior i jego bliscy

Niemcy cenią sprawne władanie językiem niemieckim. Przede wszystkim szanują możliwość dobrego komunikowania się w ich języku, co nie powinno dziwić. Mój rozmówca wiele lat mieszkał w Niemczech stąd jego umiejętności językowe były niewątpliwym atutem. I jak mi powiedział: „Niemcy w znakomitej większości rozumieją angielski, ale jeśli chcesz mieć szacunek – mów po niemiecku„.

Znajomość kultury i obyczajów

Jeśli znasz miasto, miejsca które odwiedzał Twój senior w przeszłości, to od razu zapunktujesz. Warto więc przed rozpoczęciem pracy chociaż trochę poczytać o znanych miejscach na mapie miasta, zwłaszcza tych, które swoją świetność przeżywały 20 – 30 lat temu. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz takie informacje w internecie, a w czasie rozmowy wspominając o nich może zyskać nie tylko szacunek, ale i sympatię w oczach Twojego podopiecznego. To często jest dobry wstęp do rozmowy, a dzięki niej Twoja praca staje się mniej uciążliwa. Jak usłyszałem od Opiekuna, trzeba cały czas obserwować zachowania innych i rozumieć, że nie wszystko można zrobić, nawet jeśli się to potrafi. I podał przykład zlecenia, w którym żona podopiecznego nie życzyła sobie, by ktokolwiek poza nią przygotowywał posiłki w kuchni. W takim przypadku trzeba uszanować wolę małżonki i tak też uczynił.

 

Pielęgnacja ciała

Są jednak pewne sytuacje, gdy mężczyźni mówiąc delikatnie wymiękają. Cóż, jak ktoś nigdy w życiu nie zmieniał pieluchy swojemu dziecku, tym bardziej nie będzie się spieszył, by tą czynność wykonać podopiecznemu. Tutaj kobiety wykazują się niewątpliwie większym profesjonalizmem. Co nie zmienia faktu, że temat pielęgnacji ciała, a zwłaszcza higieny intymnej, to ciężkie zagadnienie dla wszystkich, niezależnie od płci. Stąd znane są przypadki, gdy informacja o tym, że pieluchomajtki należą do zakresu obowiązków była ostatnią, po której Opiekun kończył współpracę.  Z drugiej strony, sporą barierą dla podopiecznych pań jest to, że pielęgnacją ciała ma zająć się mężczyzna. Tak więc opory mogą występować po obu stronach, a często ich źródłem są po prostu kwestie obyczajowe i związana z nimi nieśmiałość.

Opiekun seniorów - zdjęcie 3

Zaplanuj sobie odpoczynek na świeżym powietrzu

Jeśli poznasz potrzeby swojego podopiecznego i okaże się, że lubi on słuchać historyjek serwowanych w prasie – skorzystaj z tego. Mój rozmówca zyskał dzięki temu czas, by poczytać sobie gazetę i od czasu do czasu przytaczać  podopiecznemu ciekawe historie w niej zawarte. A gdy był już zmęczony i chciał się przewietrzyć proponował seniorowi, że wyjdzie na chwilę do ogrodu, by podlać kwiatki. W tym czasie senior odpoczywał podobnie jak Opiekun, przy czym ten drugi na świeżym powietrzu. Ta historia opowiedziana przez Opiekuna świadczy tylko o tym, że warto rozmawiać ze swoim podopiecznym i oprócz codziennej opieki, a raczej właśnie w ramach niej – pomyśleć również o sobie.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Komentarze