fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?

opiekun osób starszych - okładka

Nie mamy dokładnych danych, ale szacuje się że około 100 tysięcy Polek i Polaków pracuje jako Opiekun osób starszych w Niemczech. Przybliżamy zawód Opiekunki i Opiekuna wszystkim tym, którzy rozważają podjęcie pracy w opiece lub są na początku ścieżki zawodowej i właśnie planują wyjazd do Niemiec.

Zobacz też: Wyjazd do Niemiec po raz pierwszy

Opiekun osób starszych – co warto wiedzieć?

Ogólne predyspozycje, które wykraczają poza znajomość niemieckiego

Dobry Opiekun osób starszych, oprócz znajomości języka niemieckiego, powinien cechować się empatią, dojrzałością, równowagą psychiczną, kondycją fizyczną i ogólnym dobrym stanem zdrowia. To na początek.

Trzeba być bowiem gotowym na trudne sytuacje związane ze złym samopoczuciem, a często kaprysami podopiecznego. Jego stan zdrowia może powodować wahania nastroju, a w skrajnych przypadkach pasywną bądź aktywną agresję. Ważne, by umieć rozpoznawać zmieniające się emocje: strach, złość, smutek, żal i towarzyszące im zmęczenie, a niekiedy ludzką złośliwość.

To tylko niektóre trudności, jakie przed Opiekunkami i Opiekunami stawia ten zawód. Choć to nie jest łatwa praca, może dawać ogromna satysfakcję. Jest ceniona zwłaszcza przez tych którzy pragną pomagać innym ludziom i mają świadomość, że od ich działań zależy czyjeś życie, zdrowie i dobre funkcjonowanie.

Czytaj też: Jak wybrać agencję pracy? 5 wskazówek

opiekun osób starszych - zdjęcie 2

Język niemiecki ma znaczenie

Czasem osoby, z którymi rozmawiam zadają mi pytanie, czy język niemiecki jest niezbędny, by móc podjąć prace Opiekuna osób starszych. W zdecydowanej większości zleceń tak, choć już poziom znajomości może być zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, kim mamy się zaopiekować. Jeśli podopieczny oczekuje rozmów i spędzania wspólnie czasu podczas spacerów, pobytu w domu – dobra znajomość niemieckiego wydaje się niezbędna. Inaczej w przypadku osób, które z racji wieku i stanu zdrowia większość czasu przebywają w domu i leżą w łóżku. Ale są wyjątki, gdy dwoje ludzi niemal rozumieją się bez słów a przebywanie razem dostarcza im wielu ciepłych czy wręcz radosnych chwil.

Trzeba również pamiętać, że opieka nad seniorem to również częste kontakty z rodziną, z bliskimi podopiecznego. Czasami dochodzi do rozmów na tematy związane z zakresem obowiązków, niekiedy trzeba jednoznacznie odpowiedzieć na stawiane pytania i wykazać się na przykład asertywnością. W takich przypadkach znajomość określonych zwrotów jest bezcenna. W przeciwnym wypadku jest ryzyko, że nie zadbamy o swoje prawa i będzie to dla nas jednocześnie bardzo stresujące.

Zobacz też: Co zabrać do autokaru? Lista przydatnych rzeczy w długiej podróży

Kondycja fizyczna ma znaczenie

Codzienna praca z osobami starszymi wymaga siły fizycznej. Jako Opiekunka, bądź Opiekun  będziesz pomagać podopiecznemu w najbardziej podstawowych czynnościach, takich jak: wstawanie z łóżka, siadanie, chodzenie czy mycie. Nie musisz być jednak wysportowaną osobą. Wystarczy dobra kondycja i umiejętność wykorzystania technik, z pomocą których będzie możliwe wykonanie wielu czynności bez obciążania swojego organizmu. Można nauczyć się odpowiednich metod przenoszenia chorego, przemieszczania na łóżku czy podnoszenia do pozycji siedzącej. Warto pamiętać, że istnieją specjalistyczne sprzęty, które w doskonały sposób mogą odciążyć twoje ciało: podnośniki kąpielowe, krzesła toaletowe, łatwoślizgowe tkaniny ułatwiające rotację pacjenta, łóżka rehabilitacyjne.

Ważne jest przy tym, by umieć zadbać o pomoc z zewnątrz. Na przykład niekiedy warto poprosić kogoś z rodziny podopiecznego o asystowanie przy myciu. Natomiast kategorycznym przeciwwskazaniem do opiekowania się drugą osobą są takie choroby jak np. zaawansowana epilepsja, problemy z pamięcią czy ze sprawnym poruszaniem się.

Opieka dzień po dniu

Praca w opiece to codzienne czynności wykonywane względem podopiecznego. Począwszy od pomocy w ubieraniu, myciu, żywieniu, a kończąc na czynnościach higienicznych jak na przykład zmiana pielucho-majtek. Trzeba być również gotowym na to, że niesamodzielność podopiecznego będzie się pogłębiała.  Po jakimś czasie trzeba będzie zwiększyć zakres pomocy przy karmieniu, ubieraniu się czy wypróżnianiu. Trzeba się pogodzić z tym, że mimo naszych wysiłków podopieczny może z czasem czuć się coraz słabiej. Jednak warto popatrzeć na opiekę z innej strony. Warto cieszyć się z każdego dnia, każdego spaceru, każdej rozmowy odbytej z seniorem podczas pogawędki przy herbacie. Docenianie drobnych, codziennych wysiłków i towarzyszących im małych sukcesów jest niezwykle ważne. Pozwala Opiekunom, seniorom i ich bliskim spojrzeć z nadzieją i pogodą ducha w przyszłość.

opiekun osób starszych - zdjęcie 1

Praca dla osób wrażliwych, ale zrównoważonych

Opiekunka, bądź Opiekun muszą być świadomi tego, że podopieczny zachowuje się często pod wpływem swojej choroby, bądź wszelkich ograniczeń wynikających z jego wieku.  Zmiennym nastrojom, czasami wyciszeniu a czasami pobudzeniu towarzyszą zróżnicowane, a niekiedy skrajne emocje. Należy być na to przygotowanym i wykazywać się z jednej strony cierpliwością, a z drugiej wrażliwością. Przydatną umiejętnością jest rozpoznawanie stanu zdrowia, bo dzięki temu sami nie popadniemy w huśtawkę nastrojów, czyniąc sobie i podopiecznemu krzywdę. Trzeba więc rozumieć zarówno siebie jak i starać się jak najlepiej poznać podopiecznego.

Czy warto podjąć się pracy Opiekunki / Opiekuna?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Decyzji nie należy podejmować pod wpływem nagłych emocji, albo kierując się tylko jednym parametrem – przykładowo pieniędzmi. Warto odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania, takie jak: co jest moją prawdziwą motywacją do podjęcia pracy w tym zawodzie? Na ile jestem gotowa/-ów opuścić swój dom na kilka tygodni, by zaopiekować się obcą osobą? Czy moje doświadczenie i kondycja psycho-fizyczna predysponują mnie do takiej pracy?

Z pewnością podejmując świadomie wybór możemy pomóc zarówno sobie jak i podopiecznemu i czerpać z tego wiele satysfakcji.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze