O czym przeczytasz w tym artykule?
Podopieczny „narcyz” to problem wielu Opiekunek! Dlatego podpowiemy Wam, jak nie dać się zmanipulować i jak zaopiekować się osobą narcystyczną.
Pani Narcyz, czy pan Narcyz? Narcyzem może być zarówno kobieta jak i mężczyzna. Płeć w tym przypadku nie gra roli. Gdy przyjdzie nam zaopiekować się osobą o cechach narcystycznych, warto wiedzieć jak się zachowywać, jak prowadzić rozmowy, jakich pułapek uniknąć. Zarówno rodzina jak i agencje rzadko kiedy informują o fakcie, że podopieczny jest narcyzem, gdyż mówimy o sferze związanej z psychiką, w najlepszym przypadku z cechą charakteru. W konsekwencji Opiekunka może doświadczyć wielu nieprzyjemnych sytuacji i bywa, że już po tygodniu najchętniej pożegnałaby nieznośnego podopiecznego.
Nie twierdzimy, że mamy cudowny lek czy antidotum na narcyza, ale warto zapoznać się z tekstem poniżej, bo kierując się opisanymi podpowiedziami może się okazać, że Twój kontakt z podopiecznym wcale nie musi być przykrym doznaniem, o którym najchętniej chciałabyś zapomnieć.
Grecki mit o Narcyzie
Zgodnie z przypowieścią, Narcyz był mężczyzną nadzwyczajnej urody. Był tak piękny, że… zakochał się we własnym odbiciu. Niestety, nie mogąc go dotknąć, biedak przestał pić i jeść, co w efekcie doprowadziło go do śmierci. Tyle na temat mitologii, a jak rozpoznać Narcyza?
Psychologiczne ujęcie narcyzmu czerpie poniekąd ze starożytnej opowieści i jest to zaburzenie osobowości, bądź w łagodniejszym przebiegu – cechą charakteru objawiającą się tym, że dana osoba ma nieustanną potrzebę do bycia lepszą, uwielbianą, a co najmniej szanowaną. Jednocześnie nie potrafi postawić się na czyimś miejscu, nie wspominając o empatii wobec drugiej osoby.
To przykre, ale osoby o nastawieniu narcystycznym często zachowują się snobistycznie, arogancko i cały czas skupiają się na sobie. Psychika podpowiada narcyzowi, że został obdarzony wyjątkowymi zdolnościami, czy też talentami. Nie stoi to w przeszkodzie by Narcyz był osobą wrażliwą. Więc bardzo łatwo go urazić, co skutkuje wycofaniem i wyparciem negatywnej opinii z jego świadomości.
Centrum świata, a może wszechświata?
Narcyz uwielbia być podziwiany, dlatego siebie stawia w centrum uwagi. Inni są dla niego, a nie odwrotnie i mają się nim interesować. Tak długo jak to robią, są przez narcyza akceptowani. Przekonanie o wyjątkowości i niepowtarzalności prowadzi do niezdrowej pewności siebie i skłonności do manipulowania ludźmi. Wszystko w imię realizacji swoich pragnień.
Czy chcielibyście spotkać Narcyza na swojej drodze? Raczej nie, bo co to za przyjemność być z kimś, kto szybko się nami znudzi, kto wykorzystuje nas przedmiotowo by podkreślić swoją wyjątkową osobowość. Tak długo interesuje się nami, jak jest przez nas podziwiany. Skoro już wiemy jak rozpoznać Narcyza, to jak bronić się przed manipulacją z jego strony? Poniżej podpowiadamy jaką postawę przyjąć i zachowywać się w trudnych chwilach.
Podopieczny „narcyz” – co zrobić w takiej sytuacji?
Nie bój się używać słowa: NIE
Praca w opiece nie oznacza, że musisz godzić się na każdą zachciankę podopiecznego. Warto trzymać się określonego zakresu obowiązków, a tam gdzie są wątpliwości wyjaśnić je spokojnie z podopiecznym, rodziną, a jeśli to konieczne z agencją, która Cię zatrudnia. Pamiętaj, że w momencie gdy czujesz się niekomfortowo, masz poczucie że podopieczny nadużywa Twojego zaufania, Twojej empatii i chęci niesienia pomocy – Twoim prawem jest powiedzieć NIE. W końcu to Ty jesteś panem własnego życia, a nie ktoś inny.
Nie zbaczaj z głównego tematu rozmowy
Jak wiemy, podopieczny Narcyz ma skłonność do manipulacji i często tak prowadzi rozmowę, by stawiać siebie w jak najlepszym świetle. Nierzadko wybielając swoje dokonania czy przewiny. Jeśli chcesz skonfrontować Twoje zdanie z zachowaniem Narcyza, to nie pozwól by wodził Cię za nos skacząc z tematu na temat. Używaj wtedy takich zwrotów jak: “nie o tym rozmawiamy”, “pytałam o coś innego” , “ nie zmieniajmy tematu, teraz rozmawiamy o……”
Nie wycofuj się, przeciwnie. Mów i nie pozwól, by Narcyz poprowadził waszą rozmowę w typowy dla niego sposób. Dzięki temu poczujesz się pewniej i nie stracisz kontroli nad tym, o czym chcesz porozmawiać w danym momencie.
Nie nastawiaj się, na dotrzymanie obietnicy z jego strony
Narcyz często wiele obiecuje, ale jak przyjdzie co do czego, mało z tego realizuje. Pamiętaj, że mówimy o stanie umysłu. Osoba narcystyczna, często przecenia swoje możliwości i w praktyce nie ma odpowiednich kompetencji, by ich dotrzymać. Z takim nastawieniem po prostu unikniesz wielu rozczarowań i nie rozładujesz swojej “baterii” zbyt szybko.
Nie pozwól sobie wmówić jaka jesteś
Narcyz będzie starał się by Cię zaszufladkować, bo dzięki temu łatwiej będzie mu Cię zmanipulować: jaka jesteś, czemu nie jesteś w stanie czegoś zrobić, dlaczego jesteś zbyt słaba i tak dalej. Ubierze Cię w takie cechy, dzięki którym łatwiej będzie mu zachwiać Twoją pewnością siebie. Jeśli czujesz, że sytuacja wymyka Ci się spod kontroli i emocje zaczynają dominować, zrób sobie przerwę. Odejdź na chwilę i powiedz chociażby: “potrzebuję poukładać myśli, proszę poczekać”. Pozwoli Ci to ochłonąć i nabrać dystansu.
Zobacz też: Agresywny podopieczny – 7 wskazówek
Nie kieruj się strachem
Strach to podstawowe narzędzie, jakie Narcyz wykorzystuje, by Tobą manipulować. Nie pozwól mu na to. Postaw się i powiedz, że nie życzysz sobie by tak z Tobą rozmawiano, czy postępowano.
Nie działaj pod wpływem nacisków
Podopieczny Narcyz podkręca emocje, by jak najwięcej ugrać. Szybkie decyzje to z reguły nie są dobre decyzje. Nie daj wciągnąć się w tą grę. Gdy masz wrażenie, że jesteś stawiana pod ścianę, powiedz że musisz sprawę przemyśleć. Uzasadnij, że nie chcesz podejmować ważnych dla Ciebie decyzji pod wpływem impulsu. Wróć później z odpowiedzią, spowolnij dyskusję i kontroluj w ten sposób przebieg rozmowy. Czasem przypomina to rozmowę z małym dzieckiem które już, natychmiast chce dostać ulubioną słodycz. Jeśli trzeba takie dziecko rzuci się na podłogę w sklepie, by dopiąć swego. Im bardziej będziesz odporna na takie zagrywki tym większa szansa, że Narcyz zrozumie że to nie działa i … odpuści.
Nie daj sobie wmówić, że jesteś winna
Nie raz usłyszysz od Podopiecznego Narcyza, że to Twoja wina. Jego złe samopoczucie, bóle pleców, problemy z wypróżnianiem się i Bóg wie co jeszcze. Że to przez Twoje błędy, Twojej decyzje on bądź ona cierpi. Nie pozwól na to. Ty nie jesteś niczemu winna. Jeśli ktoś uparcie odmawia przyjmowania posiłku, prędzej czy później poczuje konsekwencje swojej decyzji. Pod żadnym pozorem nie obwiniaj siebie za niego.
Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!