fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Co zrobić, gdy podopieczny się zadławił?

gdy podopieczny się zadławił - zdjęcie 2

Najbezpieczniej w domu? Ponoć tak, ale bywają takie sytuacje, że nawet w Twoim domu, bądź w tym przypadku Twojego podopiecznego, życie może być zagrożone. Tak jest na przykład, gdy widzisz że Twój podopieczny się zadławił. Co zrobisz? Wezwiesz pogotowie? Niestety, w przypadku zadławienia liczą się minuty, a nawet sekundy. Trzeba działać!

“Brudny Harry” znowu w akcji

Jeśli lubisz filmy z Clintem Eastwoodem, to ten wpis sprawi, że polubisz go jeszcze bardziej. Co ma wspólnego 89 letni aktor (zgadza się, jak na 89-latka dobrze się trzyma :-)) z zakrztuszeniem? Może mu się to przytrafiło? W zasadzie tak, ale akurat on był tym, który uratował życie drugiemu człowiekowi. Co więcej zrobił to całkiem niedawno, bo mając 83 lata. Cały Clint, zawsze gotowy by działać, zawsze w akcji! Hollywodzki gwiazdor wykazał się refleksem i znajomością technik pomocy przedlekarskiej. Podczas przyjęcia na turnieju golfowym uratował życie jego dyrektorowi, Steve’owi Johnowi.
O jaką technikę pomocy chodzi? Otóż, ma ona swoją nazwę i nazywa się: chwyt Heimlicha… i znowu Niemcy. 🙂

Zobacz też:  Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?

Czym jest zadławienie i jak je rozpoznać?

Zadławienie jest stanem, w którym życie człowieka jest bezpośrednio zagrożone. Taka sytuacja może dotknąć każdego, od małego dziecka, aż po osobę w starszym wieku. Powodem niedrożności dróg oddechowych może być pośpieszne spożywanie pokarmów, albo zadławienie się napojem. Dzięki szybkiej interwencji można uratować życie osoby dławiącej się. To sytuacja, w której dochodzi do zatkania dróg oddechowych, najczęściej przez niewielkich rozmiarów ciało obce (np.: niewłaściwie rozdrobniony pokarm).

Gdy światło dróg oddechowych nie jest całkowicie zamknięte przez obecność ciała obcego mamy do czynienia z zadławieniem częściowym. Wówczas organizm samodzielnie próbuje bronić się poprzez odkasływanie. Gorzej, gdy mamy do czynienia z całkowitym zadławieniem, gdy ciało obce całkowicie zamyka światło dróg oddechowych. Poszkodowany nie jest wtedy w stanie samodzielnie mówić, kaszleć czy oddychać. Początkowo można usłyszeć świsty dochodzące z dróg oddechowych, ale cichną one wraz z upływem czasu, a poszkodowany traci przytomność.

Zobacz też: Śmierć podopiecznego – co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy podopieczny się zadławił?

Chwyt Heimlicha

Najskuteczniejszym sposobem pomocy w przypadku zadławienia, a jednocześnie najszybszą formą pomocy jest chwyt Heimlicha. Polega on na wywarciu nacisku na przeponę, by sprężyć powietrze znajdujące się w drogach oddechowych. To spowoduje wypchnięcie obiektu, który znajduje się w drogach oddechowych. Należy jednak pamiętać, że rękoczyn Heimlicha powinien być stosowany wyłącznie wówczas, gdy inne prostsze metody, na przykład poklepywanie po plecach, zawiodły. W czasie wykonywanie manewru może bowiem dojść do uszkodzenia trzewi jamy brzusznej.

Zastosowanie metody Heimlicha w przypadku osoby stojącej

krok 1

Ustal, czy dana osoba naprawdę się dusi. Dławiąca się osoba często ma ręce wokół gardła. Jeśli zauważysz, że ktoś wykonuje ten gest, poszukaj też innych sygnałów dławienia. Powinieneś wykonywać Heimlich tylko na osobie dławiącej się, która nie jest w stanie mówić ani oddychać. Zwróć uwagę na jej zachowanie:

  • nie może oddychać
  • ma trudności z mówieniem
  • nie może odkaszlnąć
  • pojawia się kolor niebieski lub szary na ustach
  • jest bliska utrata przytomności

krok 2

Poinformuj podopiecznego, że wykonasz chwyt Heimlicha. Dodaj, że znasz ten chwyt i zamierzasz go wykonać. To ważne, bo dzięki temu zwiększasz szanse, że osoba dławiąca się będzie z Tobą współpracować.

krok 3
Owiń ramiona wokół talii osoby. Stań z nogami rozsuniętymi, aby jak najlepiej podtrzymywać ciało. Delikatnie owiń oba ramiona wokół talii. Pochyl się lekko do przodu.


krok 4 
Ułóż ręce. Jedną rękę ułóż w pięść. Której ręki użyjesz nie ma znaczenia. Ustaw pięść poniżej klatki piersiowej, ale powyżej pępka. Następnie owinąć drugą rękę wokół pięści.

krok 5 

Wykonaj serię pchnięć. Aby wykonać pchnięcie, wciśnij mocno i szybko w brzuch. Pociągnij do wewnątrz i do góry podczas naciskania. Powinno być tak, jakbyś próbowała podnieść osobę z ziemi. Spraw, by pchnięcia były szybkie i silne. Wykonaj pięć pchnięć brzucha w krótkich odstępach czasu. Jeśli obiekt nadal nie jest usunięty, powtórz z pięcioma dodatkowymi pchnięciami.

krok 6 

Uderzaj w plecy. Jeśli obiekt nie zostanie usunięty za pomocą manewru Heimlicha, wykonaj ponownie oklepywanie. Wykonaj pięć uderzeń w plecy osoby dławiącej się dolną częścią dłoni. Celuj w obszar między łopatkami. Musisz użyć wystarczającej siły, aby usunąć obiekt. Jednak kontroluj siłę ograniczając ją do Twoich rąk. Nie ściskaj okolic klatki piersiowej lub brzucha osoby.

krok 7

Zadzwoń na pogotowie, bądź poproś inną osobę jeśli oprócz Ciebie i seniora w domu przebywa ktoś jeszcze. Najlepiej jeśli ktoś zadzwoni na pogotowie po pierwszym niepowodzeniu chwytu Heimlicha, a Ty wykonasz kolejną rundę oklepywania.

Co jeśli Ty się zadławisz, a senior właśnie zasnął?

krok 1

Aby rozpocząć, zaciśnij mocno pięść. Nie ma znaczenia, z której ręki korzystasz.

krok 2

Połóż pięść kciukiem na brzuchu. Twoja ręka powinna znajdować się poniżej klatki piersiowej, ale powyżej pępka. Owiń drugą rękę wokół pięści.

krok 3 

Wciśnij ręce w brzuch. Rób to w kółko, aż obiekt zostanie usunięty. Używaj szybkich pchnięć w górę, próbując usunąć obiekt.

krok 4

Powinnaś skontaktować się z lekarzem po uratowaniu się przed udławieniem. Lekarz sprawdzi czy nie masz żadnych uszkodzeń. Jeśli się dusisz i nie możesz usunąć ciała obcego, dzwoń na pogotowie albo poproś podopiecznego, aby wykonał telefon, który uratuje Ci życie.


Uwaga: prezentowane treści stanowią jedynie pomoc jakie działania podjąć w sytuacji zadławienia. Osoby podejmujące działanie mające na celu pomoc drugiemu człowiekowi w razie wątpliwości powinny skontaktować się ze służbami medycznymi.

źródło: wikihow.com, adamed.expert, onet.pl

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze