fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Praca Opiekunki bez pośredników (wady i zalety)

Ogłoszenia typu „Szukam pracy bez pośredników” coraz częściej pojawiają się na forach dla opiekunek osób starszych. Czy warto szukać pracy bez pośrednictwa agencji? Jakie to rozwiązanie ma wady i zalety?

Wyjazd za granicę w charakterze opiekunki osób starszych zawsze jest wyzwaniem i wiąże się z wieloma niewiadomymi. Bez względu na to, czy wyjeżdżasz jako opiekunka za pośrednictwem agencji, czy szukasz pracy na własną rękę, warunki, jakie zastaniesz na miejscu, mogą odbiegać od tych prezentowanych w ofercie. Pomimo takiego ryzyka coraz więcej Opiekunek, szczególnie tych, które mają już kilkuletnie doświadczenie, decyduje się na poszukiwanie pracy samodzielnie, bez pośredników. Takie rozwiązanie przynosi bez wątpienia korzyści, główne finansowe. Wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami i większą odpowiedzialnością. Jakie są plusy i minusy podjęcia pracy opiekunki bez pośredników?

Praca w Niemczech bez pośredników — czyli jaka?

Zanim zaczniemy mówić o konkretnych zaletach i wadach takiego rozwiązania, uściślijmy definicję pracy bez pośredników w przypadku Opiekunki.
Praca Opiekunki osób starszych bez pośredników to praca legalna na terenie Niemiec, która jest załatwiana przez opiekunkę samodzielnie, na własną rękę. Zazwyczaj ma ona formę tzw. samozatrudnienia, czyli popularnego w Niemczech Gewerbe. Legalność pracy jest tutaj kluczowym elementem, który odróżnia ją od pracy nielegalnej, tzw. pracy „na czarno”

Legalną pracę w Niemczech w zawodzie pomocy domowej czy opiekunki osoby starszej możemy podjąć dwa sposoby:

  • Możemy zostać zatrudnieni w określonym wymiarze czasu przez rodzinę seniora.
  • Decydujemy się na samozatrudnienie, czyli popularne w Niemczech Gewerbe.

W przypadku zatrudnienia przez rodzinę najczęściej mamy do czynienia z dwoma formami pracy:

  • Praca dorywcza w Niemczech nazywana minijob. Ta forma najlepiej sprawdza się w przypadku wyjazdu na krótkie terminy. Zgodnie z niemieckim prawem pracownik, aby móc podlegać ulgom związanym z minijob może pracować tylko niż 70 dni w roku kalendarzowym. Przeczytaj więcej o minijob
  • Midijob. Praca midijob stanowi formę przejściową między  miniob a pełnym etatem. Od 2023 roku pracownicy tego typu mogą zarabiać nawet 2000 € brutto. Przeczytaj więcej jej na temat tej formie legalnej pracy w Niemczech

Osoby, w których tkwi żyłka przedsiębiorczości, mogą założyć w Niemczech jednoosobową działalności gospodarczą tzw. Gewerbe.

Zobacz też: CV Opiekunki osób starszych – wzór

Korzyści z podjęcia pracy bez pośredników

1. Jesteś szefem.

Pracując na samozatrudnieniu sama jesteś sobie „sterem, żeglarzem, okrętem”. Nie jesteś uzależniona od żadnej siły wyższej. Decydujesz o wszystkich aspektach związanych z podjętą pracą: sama wyszukujesz dogodne zlecenia, negocjujesz warunki pracy, podpisujesz umowę z rodziną seniora, a przede wszystkim ustala warunki finansowe. To bez wątpienia największe atuty tego rozwiązania.

2. Nie oddajesz prowizji pośrednikom.

Zaletą jest również fakt, że nie musisz dzielić się swoim wynagrodzeniem z nikim innym. Ustalasz wynagrodzenie i sama nim rozporządzasz. Potencjalnie tego typu rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo. Opiekunki na Gewerbe zarabiają zazwyczaj więcej, chociaż wiele oczywiście zależy od indywidualnych ustaleń.

3. Negocjujesz wynagrodzenie.

Prowadząc firmę, świadczysz usługi polegające na opiece nad osobą starszą. To daje ci możliwość do negocjacji wynagrodzenia i zasad, na jakich te usługi będą wykonywane. W wielu przypadkach udaje się załatwić lepsze warunki niż w przypadku pracy organizowanej przez pośredników.

4. Masz większą swobodę.

Tego typu forma zatrudnienia sprawdza się szczególnie wśród Opiekunek, które nie lubią czuć się uwiązane i chcą dysponować pełnią wyboru. Praca na Gewerbe daje właśnie takie możliwości. Prowadząc działalność gospodarczą nie podlegasz też żadnym poleceniom służbowym – możesz sama możesz zdecydować o sposobie i czasie realizacji zlecenia. Jesteś niezależna i sama podejmujesz decyzje.

Wady pracy bez pośredników

1. Sama załatwiasz kwestie formalne i prawne.

W przypadku samozatrudnienie wszystkie kwestie związane z prowadzeniem firmy, wyszukiwaniem klientów, księgowością i podatkami spadają na ciebie. Poznanie i interpretacja przepisów i niemieckie formalności mogą na początku być przytłaczające.

2. Trudności w znalezieniu legalnej pracy.

Szukanie pracy na własną rękę i bez pośredników jest trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Sama musisz „załatwić sobie pracę”, wyszukiwać oferty i je weryfikować. Sprawdzanie ofert jest najważniejszym elementem. W wielu przypadkach atrakcyjnie wyglądające oferty mogą dotyczyć pracy nielegalnej — pracy na czarno.

3. Dodatkowe koszty.

Gdy pracujesz bez pośredników, wszystkie dodatkowe koszty spadają na ciebie. Sama musisz zadbać o transport do miejsca pracy, zadbać o opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz dodatkowego ubezpieczenia wypadkowego.

4. Trudności w otrzymywaniu wynagrodzenia.

Pracując na samozatrudnieniu, musisz liczyć się z tym, że czasami rodzina będzie zwlekała z wypłaceniem wynagrodzenia lub nie będzie chciała go wypłacić w ogóle. Wówczas na twoje barki spada dochodzenie swoich praw i egzekucja wynagrodzenia, co w wielu przypadkach może zakończyć się w sądzie.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze