fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Praca w opiece w Berlinie

Berlin to jedna z najpopularniejszych celów podróży opiekunek szukających pracy  w opiece. Jak wygląda życie i zarobki opiekunki w Berlinie? 

Berlin –  najważniejsze  informacje

Berlin jest stolicą Republiki Federalnej Niemiec, a jednocześnie najbardziej zaludnionym miastem w Europie.  Samo miasto zamieszkuje  3,7 mln mieszkańców, a w całej aglomeracji berlińskiej żyje prawie 4,7 miliona ludzi. Średnio na jednym kilometrze kwadratowym Berlina mieszka 4090 osób.

Ze względu na swoją funkcję stolicy państwa w Berlinie toczy się dynamiczne życie polityczne, kulturalne i biznesowe. To tętniące życiem miasto, w którym z pewnością nie będziesz się nudzić. Opiekunce, która lubi zmiany, ciągły ruch i przebywanie w wielokulturowej społeczności,  praca w Berlinie z pewnością przypadnie do gustu.

Zaletą mieszkania w Berlinie jest przebywanie w urozmaiconym społeczeństwie. Jak wynika ze statystyk, niemal 20% mieszkańców Berlina [1] to obcokrajowcy. Duże prawdopodobieństwo, że przechadzając się ulicami, będziemy zatem często słyszeć również język polski. Berlińczycy  w niczym nie przypominają stereotypowego mieszkańców stolicy. I chociaż często posądzani są o snobizm, to nie można im odmówić braku ciepła i serdeczności. Ludzie w Berlinie są pomocni i mają bardzo wdzięczną postawę. To doskonała mieszanka.

W Berlinie spotkasz ludzi o różnorodnych historiach, mentalnościach i kulturach. Jednocześnie jest w nich duża otwartość. Ułatwia to szybkie nawiązywanie rozmów  i kontaktów — zawodowo i prywatnie.

Praca i życie opiekunki w Berlinie

Berlin należy do niemieckich miast,  w których dochody mieszkańców są wysokie, chociaż nie należą do najwyższych w całej Republice Federalnej Niemiec. Jak wynika z danych, zarobki mieszkańców z roku na rok sukcesywnie wzrastają. Pomimo tego, że Berlin jest miastem o  najwyższym wskaźniku bezrobocia (w 2020 roku wynosiło 10.5%) [2],  nie ma problemu ze znalezieniem pracy szczególnie w opiece osób starszych. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy dla opiekunek, w których propozycje z Berlina pojawiają się niezwykle często.

A jak jest z zarobkami opiekunki osób starszych? Opiekunka wyjeżdżająca za pośrednictwem agencji może liczyć na wynagrodzenie od 1200 do 1800 €. Pielęgniarka geriatryczna w Berlinie może zarabiać średnio 38 278 € rocznie. Początkowe wynagrodzenie za tę pracę wynosi 28 534 €. [3]

Atrakcje turystyczne dla Opiekunek w Berlinie - zdjęcie 1

Czas wolny opiekunki w Berlinie

Praca w Berlinie ma jeszcze jedną wielką zaletę: możliwość spędzania wolnego czasu.  Berlin to miasto niezwykle bogate kulturalnie, w którym z pewnością nie będziesz narzekać na brak atrakcji.

Każdy wolny weekend dla opiekunki można zagospodarować interesującymi wycieczkami,  zwiedzaniem lub odpoczynkiem na łonie przyrody. Brama Brandenburska, Potsdamer Platz i Reichstag to z pewnością najbardziej znane atrakcje Berlina i obowiązkowy punkt każdego zwiedzania. Tych miejsc wartych odkrycia jest znaczne więcej.

Berlin znany jest bowiem nie tylko ze swoich zabytków, ale również jako jedno z najbardziej zielonych miast w Europie. Nie musisz zatem wyjeżdżać z miasta, aby odpocząć sobie w parku lub zrobić  relaksującą wycieczkę z kijami.

Atrakcje Berlina: 

 • Muzeum Muru Berlińskiego
 • Nowe Muzeum
 • Stara Galeria Narodowa
 • Muzeum Pergamon
 • Muzeum Bodego i
 • Muzeum Alte zaprojektowane przez Karla Friedricha Schinkla
 • wieża telewizyjna na Alexanderplatz
 • Kolumna Zwycięstwa
 • Pomnik Holokaustu
 •  Potsdamer Platz

 

Parki w Berlinie:

 

Polonia w Berlinie

Polonia w Berlinie ma bardzo mocną reprezentację. W tym mieście działa aktywnie wiele organizacji polonijnych, a także prowadzone są biznesy. Jeżeli na początku swojej pracy w Niemczech masz problemy z językiem niemieckim,  możesz odwiedzić  polskojęzycznego lekarza, prawnika czy zrobić zakupy w polskim sklepie. W Berlinie również działa Polska Misja Katolicka, która organizuje  msze i nabożeństwa w języku polskim.

Berlin – przydatne linki dla Opiekunki

Jak znaleźć pracę Opiekunki w Berlinie?

Jak wspominaliśmy wcześniej, opiekunka osób starszych,  nie powinna  mieć  problemu ze znalezieniem pracy w Berlinie. Najlepszym sposobem na znalezienie dopasowanej i zgodnej z wymaganiami oferty jest skorzystanie z aplikacji na telefon dla opiekunek UTILE.  Wystarczy w aplikacji w odpowiednim miejscu w polu wyszukiwania wpisać słowo „Berlin” i od razu pojawiają się wszystkie oferty pracy zlokalizowane w stolicy Niemiec.

 

Materiały źródłowe:

 1. Obcokrajowcy w Berlinie, https://de.statista.com/statistik/daten/studie/254889/umfrage/auslaenderanteil-in-deutschland-nach-bundeslaendern/, [dostęp 09.04.2021r]
 2. Stopa bezrobocia w Berlinie, https://de.statista.com/statistik/daten/studie/36651/umfrage/arbeitslosenquote-in-deutschland-nach-bundeslaendern/, [dostęp 09.04.2021r]
 3. Zarobki pielęgniarki geriatrycznej w Berlinie, https://www.stellenanzeigen.de/gehalt-vergleich/altenpfleger-in/berlin/, [dostęp 09.04.2021r]

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze