fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Ile zarabia Opiekunka osób starszych w Niemczech?

bonus wakacyjny dla opiekunki - zdjęcie 1

Większość Opiekunek decyduje się na wyjazd do Niemiec ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Pracując w Niemczech, można zarobić nawet 2-3 razy więcej niż wykonując to samo zajęcie w kraju. Jak wyglądają zarobki polskich Opiekunek w Niemczech?

Wynagrodzenie opiekunki w Niemczech — stawki.

Na jakie wynagrodzenie można liczyć, decydując się na pracę jako Opiekunka osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów? Widełki wynagrodzenia w tej branży są dość szerokie i zależą od wielu czynników. Według ofert pracy publikowanych w aplikacji dla Opiekunki UTILE 2023 roku opiekunka osób starszych wyjeżdżająca do pracy za pośrednictwem agencji w Polsce może liczyć na wynagrodzenie wahające się do 1600 do 1900 € netto, czyli na rękę. Oczywiście są to najczęściej spotykane stawki w tej branży. Zdarzają się też oferty bardzo atrakcyjne powyżej 2000 € i prace, za które otrzymamy nie więcej niż 1300 €.

Zdecydowanie największy wybór ofert pracy znajdziemy w przedziale 1600-1900 euro na rękę.

W przeliczeniu na złotówki (na dzień 16.01.2023 roku) Opiekunka po miesiącu pracy w Niemczech jest bogatsza średnio o 7500-8900 złotych.

Opiekunki wyjeżdżające do pracy za pośrednictwem agencji są przeważnie zatrudniane na umowę zlecenie, od której opłacana są stawki ZUS, ubezpieczenie zdrowotne (karta EKUZ, A1) i chorobowe. Wielu przypadkach jest też oferowane dodatkowe ubezpieczenie osobiste.

W przypadku poszukiwania pracy 24 godziny na dobę na własną rękę stawka zazwyczaj uzgodniona jest między tobą a potencjalną rodziną seniora.

Oprócz ofert 24-godzinnej opieki są również oferty związane z opieką na godziny. Wiele rodzin poszukuje pomocy na kilka godzin dziennie. Tego typu ogłoszenia  mają stawkę zbliżoną do minimalnego wynagrodzenia –  12 € za godzinę.

ile pieniędzy zabrać ze sobą na sztelę - zdjęcie 1

Płaca minimalna w Niemczech 2023

Obecnie w Niemczech obowiązuje płaca minimalna w wysokości 12 € brutto za godzinę,  która wprowadzona została 1 października 2022 roku. W tym momencie ani  rząd, ani komisja ds. płacy minimalnej (Mindestlohnkommission) nie planują korekty tej stawki bieżącym roku. Najbliższa podwyżka prawdopodobnie wyjdzie życie na początku 2024 r.

Płaca minimalna  dotyczy w Niemczech wszystkich pracowników, którzy ukończyli 18 lat, w tym emerytów, pracowników  midi job, pracowników zagranicznych, pracowników sezonowych, pracowników delegowanych do Niemiec i pełnoletnich uczniów. w przypadku płacy minimalnej określone są pewne wyjątku, której nie dotyczą branży opiekuńczej

Płaca minimalna dla personelu medycznego (m.in. pielęgniarek geriatrycznych, asystentów pielęgniarskich) w Niemczech 2023

Jeżeli masz wykształcenie pielęgniarskie i jesteś gotowa, żeby przejść proces nostryfikacji w Niemczech, wówczas może liczyć na stałe zatrudnienie i ustawowe zarobki. Warto pamiętać, że w Niemczech wysokość płacy minimalnej określana jest ustawowo. W niemieckim systemie opieki od 2021 roku nastąpiło wiele pozytywnych zmian, szczególnie w zakresie wynagrodzenia.
Do połowy 2023 roku będzie obowiązywać będzie jeszcze stawka minimalna z grudnia 2022 roku.

Według tej stawki:

 • asystenci pielęgniarscy (Pflegehilfskräfte) otrzymają 13,70 €,
 • wykwalifikowani asystenci (Qualifizierte Pflegehilfskräfte – z co najmniej rocznym stażem) 14,60 €,
 • a pielęgniarki (Pflegefachkräfte)17,30 € za godzinę pracy

W 2023 roku minimalna płaca w sektorze w opiece wzrośnie w dwóch etapach. Podwyżki będę uzależnione od stanowiska.

Od 1 maja 2023 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia dla personelu pielęgniarskiego.

Osoby zatrudnione jako asystenci pielęgniarscy otrzymają 13,90 € na godzinę, a wykwalifikowani asystenci pielęgniarscy 14,90 € na godzinę.
Pielęgniarki zarobią natomiast 17,65 € na godzinę.

Co więcej, 1 grudnia 2023 roku planowana jest kolejna podwyżka:

 • asystenci pielęgniarscy (Pflegehilfskräfte) otrzymają 14,15 €,
 • wykwalifikowani asystenci (Qualifizierte Pflegehilfskräfte – z co najmniej rocznym stażem) 15,25 €,
 • a pielęgniarki (Pflegefachkräfte)18,25 € za godzinę pracy

Warto dodać, że tego typu płaca minimalna dotyczy tylko i wyłącznie pielęgniarek geriatrycznych, które będą zatrudnione na etat np. w domach opieki. Nie dotyczy to osób, które będą wykonywać obowiązki opiekunki na własny rachunek (w oparciu o Gewerbe). Podane wyżej stawki mogą jednak być dla wszystkich opiekunek punktem odniesienia przy wyznaczaniu własnej stawki za opiekę nad seniorem.

Tam, gdzie nie ma zastosowania specjalna płaca minimalna za opiekę (np. w prywatnych gospodarstwach domowych), obowiązuje ogólna ustawowa płaca minimalna wynosząca obecnie 12 euro na godzinę.

Zobacz również: Altenpflegerin i Haushaltshilfe – czym różnią się te zawody?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia w agencji pośrednictwa?

Wysokość wynagrodzenia Opiekunki zależna jest od wielu czynników. Do najistotniejszych należą:

 • Poziom znajomości języka niemieckiego. Najlepiej opłacana zlecenie wymagają dobrego porozumiewania się w rodzimym języku podopiecznego. Opiekunki słabo znające język muszą liczyć się z niższymi stawkami. 
 • Doświadczenie i umiejętności. Premiowane są osoby z doświadczeniem lub wykształceniem kierunkowym w zbliżonym zawodzie. Więcej zarobią osoby po szkołach pielęgniarskich lub posiadająca udokumentowane doświadczenie w opiece nad ciężko chorymi.
 • Landy, w których podejmujemy pracę. Na znacznie wyższe zarobki możemy liczyć w zachodnich i północno-zachodnich Niemczech szczególnie landach takich jak Baden-Württemberg, Bawaria, Nadrenia-Palatynat, a także Nadrenia Północna-Westfalia. W północno-wschodniej części Niemiec te zarobki w porównaniu do reszty kraju są najniższe o 150-350 euro.
 • Ilość osób, które znajdują się pod opieką. Zdarza się, że oferta dotyczy, a nie jednej, ale dwóch osób (np. małżeństwo), w takim przypadku równie wynagrodzenie idzie w górę.
 • Stan podopiecznego. Im cięższy stan seniora, tym wyższe zarobki. Jeżeli w opiece wymagane jest np. dźwiganie czy praca w nocy również jest to uwzględnione w wysokości stawki.

Zobacz teżWynagrodzenie w pracy Opiekunki – od czego zależy?

 

Dodatki do wynagrodzenia podstawowego

Opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech za pośrednictwem agencji pracy mogę też liczyć za dodatkowe wynagrodzenie. Dodatkowe wynagrodzenia przyznawane są w postaci premii i tzw. bonusów. Regulaminy i zasady wynagradzania ustalane są przez agencję. Mają one różne formy zazwyczaj pieniężne. Opiekunka może dostać dodatkowy bonus za:

 • polecenie nowej opiekunki do pracy (50-100 €)
 • za staż pracy — za przepracowaną liczbą dni, ilość wyjazdów  (ok. 100 €)
 • za polecenie rodziny — polecenie danej agencji rodzinie, która poszukuje opiekunki (200 €)
 • za powroty na to samo zlecenie (ok. 100 €)
 • za przejście do nowej agencji   (150-200 €)
 • za pracę w święta i wakacje (100-500 €)

Zobacz też: Bonus świąteczny – 7 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę.

Dodatkowe zyski w pracy Opiekunki

Warto również wspomnieć o zyskach dodatkowych, które najczęściej wynikają się z pracy opiekunki. Należą do nich:

 • zakwaterowanie — opiekunki mieszają razem ze swoimi podopiecznymi. Mają zagwarantowany zazwyczaj osobny pokój z dostępem do TV i internetu, w wielu przypadkach też osobną łazienkę. W ten sposób odpadają koszty wynajmu i eksploatacji mieszkania
 • wyżywienie — w większości przypadków opiekunki robią zakupy, gotują podopiecznym i razem z nim spożywają przygotowane posiłki. 
 • koszty przejazdu — wiele agencji finansuje też kosztu transportu na sztelę, co również daje nam spore oszczędności.

Opiekunka, która nie ma zbyt wielu osobistych wydatków (np. na kosmetyki, środki higieniczne), może ze zlecenia przywieźć niemal całą wypłatę.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze