O czym przeczytasz w tym artykule?
Czy praca opiekuna osoby starszej to całodobowy posterunek? Nie! Choć zajęcie jest wymagające i w pewnym sensie odnosi się wrażenie wielogodzinnych dyżurów, to każdy Opiekun ma czas wolny tylko dla siebie. W ciągu dnia są to 3 – 4 godziny, podczas których nie musi być w domu. W umowie przewidziane mogą być także niektóre wolne weekendy, czy cały dzień w roboczym tygodniu. Co można wtedy zrobić? Sprawdźmy to!
Wolny czas na szteli – jak go spędzić?
Duża część osób, która decyduje się na taki tryb pracy i zagraniczny wyjazd, nie bardzo wie, co zrobić z czasem wolnym na szteli. Obce miasto, język i kultura sprawiają, że zamykają się w czterech ścianach i de facto nie odczuwają, że mają te kilka godzin tylko dla siebie.
„Gdy pierwszy raz pojechałam do Niemiec, by pracować jako opiekunka, swój czas wolny spędzałam na szteli. Książka, muzyka, albo długie rozmowy przez telefon. Miałam blokadę i nie wyobrażałam sobie wyjścia. Jednak na grupie dyskusyjnej w internecie odnalazłam dwie inne Polki, które również pracowały w tym samym mieście. Zaczęłyśmy wychodzić na spacery poznając lepiej okolicę i korzystać z jej uroków…” – mówi Maryla z Kędzierzyna, która od 3 lat pracuje jako Opiekunka.
Nie bój się wyjść – poznaj okolicę małymi krokami
Każdy zagraniczny wyjazd Opiekuni z początku traktują zadaniowo. Wykonać najlepiej swoją
pracę i wrócić do Polski z zarobionymi pieniędzmi. Jednak na dłuższą metę jest to niezdrowe. Wszyscy potrzebują chwili dla siebie, odrobiny rozrywki, kontaktu z kimś innym niż podopiecznym czy jego rodziną. Dlatego nawet małe wyjścia dobrze robią. Przywracają harmonię pomiędzy pracą, a czasem wolnym, która na takich wyjazdach jest zaburzona. Wielu Opiekunów stara się nie tylko poznawać okolicę, ale też tworzyć przyjaźnie – czy to z innymi Opiekunami, których znajdą w grupach czy rodakami z danej miejscowości.
Zobacz też: Oktoberfest – skorzystaj, jeśli Twoja sztela jest w okolicy Monachium!
Wyjście na kolację, kawę czy do kawiarni, a może spacer i zwiedzanie różnych miejsc – muzea, zamki, galerie, ale to tylko początek możliwości! W zależności od kraju, regionu i miasta, można korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej. Teatry, musicale, czy nawet udział w zajęciach tańca. Można też poćwiczyć jogę w parku z innymi osobami. Wbrew pozorom, te miejsca nie są zarezerwowane wyłącznie dla obywateli danego państwa, a dla każdego chętnego.
Skorzystaj z oferty edukacyjnej
W niektórych miejscach można skorzystać także z lekcji języka dla obcokrajowców. Takie zajęcia pozwalają osłuchać się z nowym słownictwem i opanować jeszcze lepiej gramatykę i komunikatywność. Wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pełni korzystać z życia i nie spędzać całego okresu umowy na szteli z podopiecznym.