fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Zapach w domu seniora – co zrobić, aby utrzymać świeże powietrze?

zapach w domu podopiecznego - zdjęcie 1

Opieka nad osobą w podeszłym wieku, to wiele czynności, które należy wykonywać każdego dnia. Czy wywietrzenie mieszkania seniora wystarczy, by pozbyć się nieświeżego zapachu? Niestety, zapach w domu seniora już od progu może być nieładny. Powodów może być kilka. Nienajlepsza cyrkulacja powietrza, zapach z kanalizacji, czy zapach starych ubrań zalegających w szafach. Niekiedy to zapachy, które pochodzą od przeróżnych leków zażywanych regularnie przez podopiecznego. W innych przypadkach z kolei, to efekt nie trzymania moczu przez seniora, mniejsza dbałość o higienę w kuchni, lodówce, łazience bądź toalecie.

Zapach w domu seniora – 4 domowe sposoby

Żeby zadbać o przyjemy zapach w domu seniora wcale nie trzeba sięgać po sztuczne preparaty! Tym bardziej, że mogą one podrażniać drogi oddechowe nie tylko seniora, ale i Twoje. Zbyt wiele wokół nas sztucznych środków chemicznych, by faszerować się jeszcze w pomieszczeniach sztucznymi odświeżaczami. Preparaty na bazie naturalnych składników możesz przygotować samodzielnie, w sposób bezpieczny dla Ciebie i podopiecznego.

Domowy spray

Wymieszaj 3/4 szklanki wody, 2 łyżki spirytusu (rozpuszcza olejki eteryczne), olejki eteryczne które możesz nabyć w aptece, 10 kropli oleju cytrusowego i podobną ilość olejku miętowego. Całość wlej do butelki z atomizerem i rozpylaj 2-3 razy dziennie około 10 minut po wywietrzeniu pokoju.

Pomarańcze nie tylko do jedzenia

Duże pomarańcze najlepiej jest ponakłuwać nożem. W tak powstałe dziurki wbij goździk, albo gwiazdkę anyżu. Użyj talerza bądź tacy i połóż całość w pokoju seniora. Oprócz pięknego zapachu zyskasz powietrze wolne od owadów!

 

Pachnące babeczki

Wlej do miski 1/2 szklanki wody, dodaj 20 kropli olejku eterycznego, dodaj około 2 szklanki sody. Mieszaj całość dolewając 1/4 szklanki wody. Tak powstałą masę przełóż do silikonowych foremek i pozostaw aż wyschnie (2 dni). Wyjmij na talerzyk i pozostaw w pokoju.

Bazylia i cytryna w areozolu

Jeśli masz więcej czasu, możesz zrobić spray nie tylko z olejków eterycznych. Oczywiście, może się wydawać, że odświeżacze w aerozolu, muszą być oparte na mocnej chemii po to, by zadziałały. Nic bardziej mylnego! Dzięki ziołom, możemy przygotować taki odświeżacz domowym sposobem. Kilka psiknięć tego płynu sprawi, że w pokoju powietrze stanie się świeże i rześkie.
Jak przygotować taką mieszankę? Na bazie cytryny i bazylii. Woda z dodatkiem suszonej bazylii, cytrynowy olejek i nieco spirytusu dla trwałości zapachu. To wystarczy, by stworzyć domowej roboty odświeżacz w sprayu. Przyda się też odpowiedni dozownik, na przykład taki, który służy do nawilżania prania.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Komentarze