fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Co zrobić, by rodzina mnie wybrała?

Opiekunka osoby starszej zapoznaje się z rodziną podopiecznego.

W wielu przypadkach o ostatecznym zatrudnieniu konkretnej Opiekunki decydują krewni podopiecznego. Jakie elementy bierze pod uwagę rodzina przy wyborze kandydatki?

Rekrutacja do pracy Opiekunki osoby starszej nie zawsze jest szybka i łatwa. Zanim z naszym CV zapozna się rodzina potencjalnego podopiecznego, musimy przejść przez kilka etapów naboru w agencji pośrednictwa pracy.

 

Co jest ważne dla agencji?

Rekrutacja na stanowisko opiekunki osoby starszej w każdej agencji pracy wygląda podobnie. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wysłanie aplikacji w formie CV lub/i kontakt telefoniczny z przedstawicielem agencji. Rekruterzy przeglądając CV kandydatki na opiekunkę, zwracają uwagę na kilka elementów, z których najważniejszymi są: komunikatywna znajomość języka, doświadczenie w tego typu pracy, a także cechy charakteru i usposobienie. Z tego względu już w trakcie konstruowania naszego CV i listu motywacyjnego powinniśmy  podkreślać swoje atuty, którymi bez wątpienia będą:

 • stopień znajomości języka niemieckiego (im lepiej znamy niemiecki, tym większa szansa na zdobycie dobrze płatnego zlecenia);
 • doświadczenie przy opiece nad osobą starszą (np. mile widziane są osoby po szkołach pielęgniarskich);
 • odpowiedzialność, rzetelność i sumienność;
 • gotowość do podjęcia pracy w dowolnym terminie, dyspozycyjność;
 • miłe i spokojne usposobienie;
 • umiejętność organizacji czasu pracy;
 • dodatkowe atuty jak: prawo jazdy, ukończone kursy – np. z zakresu pierwszej pomocy lub opieki nad seniorem;
 • referencje od rodzin z poprzednich miejsc pracy.

CV opiekunki osób starszych wypełniamy zgodnie z faktycznym stanem. Nie warto koloryzować i zawyżać swoich umiejętności –  prędzej czy później może to wyjść na jaw. Jeżeli znamy język niemiecki w stopniu komunikatywnym (A1), nie piszemy, że posługujemy się nim płynnie i dobrze jak native speaker. Pamiętajmy, że zostanie to szybko zweryfikowane podczas rozmowy telefonicznej. Nie zachwalamy siebie jako miłośniczki pieczenia ciast, jeżeli nie praktykujemy tego faktycznie na co dzień.

 

Jak wszystkie warunki spełniliśmy, to zazwyczaj w kolejnym etapie  dokonujemy już wyboru preferowanych zleceń. Kluczem do sukcesu je znalezienie oferty dopasowanej do wymagań zarówno Opiekuna, jak i rodziny. Z tego względu rekruter zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej pyta o indywidualne wymagania i oczekiwania opiekunki (np. preferowana lokalizacja, liczba osób). Dzięki tym informacjom może później zaproponować jak najlepiej dopasowaną ofertę. Podając swoje warunki i wymagania zwiększasz swoje dopasowanie do oferty i szansę na to, że rodzina cię zaakceptuje i wybierze.

Opiekunka gra w szachy z podopiecznym.

Co jest ważne dla krewnych podopiecznego?

Niekiedy zdarza się,  że o jedno zlecenie ubiega się kilka Opiekunek. Wówczas ostateczny głos mają krewni seniora. Rodziny decydując się na Opiekunkę, kierują się nieco innymi kryteriami niż Agencja, która bada przede wszystkim formalne dopasowanie kandydatki czy kandydata do tej pracy.

Dla krewnych ważne są nie tylko kwalifikacje, doświadczenie, referencje, ale także zainteresowania i wygląd. Z tego powodu tak ważne jest dostarczenie do dokumentów dobrej jakości zdjęcia, a nawet kilku zdjęć. „Jedno zdjęcie warte jest  więcej niż tysiąc słów”  – mówi chińskie przysłowie.  Aktualna fotografia z uśmiechniętą twarzą, z lekkim makijażem zrobi na pewno zdecydowanie korzystniejsze wrażenie na przyszłych pracodawcach od „smutnego” i nieaktualnego zdjęcia „do dowodu”. Dobre agencje pośrednictwa pracy zdają sobie z tego sprawę, dlatego same wykonują profesjonalne zdjęcia do dokumentów dla swoich Opiekunek.  Mile widziane są również zdjęcia z poprzedniej pracy z podopiecznym. Jeżeli takie posiadasz, koniecznie dołączy je do dokumentów. Uwiarygodnią Cię  i twoją pracę  w oczach krewnych seniora.

Rodzina jest również zainteresowana naszymi umiejętnościami i hobby (może jakieś hobby jest zbieżne z zainteresowaniami podopiecznego?). Na plus z pewnością będą zainteresowania, które pomogą w aktywizacji seniorów jak:

 • jak pieczenie ciast;
 • znajomość gier karcianych lub gry w szachy;
 • rozwiązywanie krzyżówek;
 • robieniach na drutach lub szydełku;
 • malowanie, wyszywanie itp..

Jeżeli mamy kwalifikacje, motywację i dobre referencje,  to nie musimy martwić się o to „czy rodzina mnie wybierze”. Do takiej Opiekunki ustawi się długa kolejka chętnych.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Podobne
Komentarze