fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Co zrobić, by rodzina mnie wybrała?

Opiekunka osoby starszej zapoznaje się z rodziną podopiecznego.

W wielu przypadkach o ostatecznym zatrudnieniu konkretnej Opiekunki decydują krewni podopiecznego. Jakie elementy bierze pod uwagę rodzina przy wyborze kandydatki?

Rekrutacja do pracy Opiekunki osoby starszej nie zawsze jest szybka i łatwa. Zanim z naszym CV zapozna się rodzina potencjalnego podopiecznego, musimy przejść przez kilka etapów naboru w agencji pośrednictwa pracy.

 

Co jest ważne dla agencji?

Rekrutacja na stanowisko opiekunki osoby starszej w każdej agencji pracy wygląda podobnie. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wysłanie aplikacji w formie CV lub/i kontakt telefoniczny z przedstawicielem agencji. Rekruterzy przeglądając CV kandydatki na opiekunkę, zwracają uwagę na kilka elementów, z których najważniejszymi są: komunikatywna znajomość języka, doświadczenie w tego typu pracy, a także cechy charakteru i usposobienie. Z tego względu już w trakcie konstruowania naszego CV i listu motywacyjnego powinniśmy  podkreślać swoje atuty, którymi bez wątpienia będą:

  • stopień znajomości języka niemieckiego (im lepiej znamy niemiecki, tym większa szansa na zdobycie dobrze płatnego zlecenia);
  • doświadczenie przy opiece nad osobą starszą (np. mile widziane są osoby po szkołach pielęgniarskich);
  • odpowiedzialność, rzetelność i sumienność;
  • gotowość do podjęcia pracy w dowolnym terminie, dyspozycyjność;
  • miłe i spokojne usposobienie;
  • umiejętność organizacji czasu pracy;
  • dodatkowe atuty jak: prawo jazdy, ukończone kursy – np. z zakresu pierwszej pomocy lub opieki nad seniorem;
  • referencje od rodzin z poprzednich miejsc pracy.

CV opiekunki osób starszych wypełniamy zgodnie z faktycznym stanem. Nie warto koloryzować i zawyżać swoich umiejętności –  prędzej czy później może to wyjść na jaw. Jeżeli znamy język niemiecki w stopniu komunikatywnym (A1), nie piszemy, że posługujemy się nim płynnie i dobrze jak native speaker. Pamiętajmy, że zostanie to szybko zweryfikowane podczas rozmowy telefonicznej. Nie zachwalamy siebie jako miłośniczki pieczenia ciast, jeżeli nie praktykujemy tego faktycznie na co dzień.

 

Jak wszystkie warunki spełniliśmy, to zazwyczaj w kolejnym etapie  dokonujemy już wyboru preferowanych zleceń. Kluczem do sukcesu je znalezienie oferty dopasowanej do wymagań zarówno Opiekuna, jak i rodziny. Z tego względu rekruter zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej pyta o indywidualne wymagania i oczekiwania opiekunki (np. preferowana lokalizacja, liczba osób). Dzięki tym informacjom może później zaproponować jak najlepiej dopasowaną ofertę. Podając swoje warunki i wymagania zwiększasz swoje dopasowanie do oferty i szansę na to, że rodzina cię zaakceptuje i wybierze.

Opiekunka gra w szachy z podopiecznym.

Co jest ważne dla krewnych podopiecznego?

Niekiedy zdarza się,  że o jedno zlecenie ubiega się kilka Opiekunek. Wówczas ostateczny głos mają krewni seniora. Rodziny decydując się na Opiekunkę, kierują się nieco innymi kryteriami niż Agencja, która bada przede wszystkim formalne dopasowanie kandydatki czy kandydata do tej pracy. Jeżeli szukasz pracy przez agencję pośrednictwa pracy, na tym etapie nie masz możliwości porozmawiania z rodziną.  

Dla krewnych ważne są nie tylko kwalifikacje, doświadczenie, referencje, ale także zainteresowania i wygląd. Elementem, który może przesądzić w wyborze konkretnej opiekunki jest tzw. pierwsze wrażenie. Z tego powodu tak ważne jest dostarczenie do dokumentów dobrej jakości zdjęcia, a nawet kilku zdjęć. „Jedno zdjęcie warte jest  więcej niż tysiąc słów”  – mówi chińskie przysłowie.  Aktualna fotografia z uśmiechniętą twarzą, z lekkim makijażem zrobi na pewno zdecydowanie korzystniejsze wrażenie na przyszłych pracodawcach od „smutnego” i nieaktualnego zdjęcia „do dowodu”. Dobre agencje pośrednictwa pracy zdają sobie z tego sprawę, dlatego same wykonują profesjonalne zdjęcia do dokumentów dla swoich Opiekunek.  Mile widziane są również zdjęcia z poprzedniej pracy z podopiecznym. Jeżeli takie posiadasz, koniecznie dołączy je do dokumentów. Uwiarygodnią Cię  i twoją pracę  w oczach krewnych seniora.

Rodzina jest również zainteresowana naszymi umiejętnościami i hobby (może jakieś hobby jest zbieżne z zainteresowaniami podopiecznego?). Na plus z pewnością będą zainteresowania, które pomogą w aktywizacji seniorów jak:

  • jak pieczenie ciast;
  • znajomość gier karcianych lub gry w szachy;
  • rozwiązywanie krzyżówek;
  • robieniach na drutach lub szydełku;
  • malowanie, wyszywanie itp..

Jeżeli mamy kwalifikacje, motywację i dobre referencje,  to nie musimy martwić się o to „czy rodzina mnie wybierze”. Do takiej Opiekunki ustawi się długa kolejka chętnych.

Szukanie pracy bez agencji – jak wypaść lepiej na rozmowie?

Opiekunki, które mają już pierwsze doświadczenia w pracy zagranicą, często rezygnują z pośrednictwa agencji i szukają pracy samodzielnie. Aplikowanie do pracy z ogłoszeń w serwisach ogłoszeniowych czy w dedykowanych grupach czasami jest trudniejsze. Potencjalnych kandydatek na jedno miejsce jest więcej. Pewnym pocieszeniem jest to, że trudniej jest nie tylko opiekunkom, ale również rodzinom – szczególnie tym, które szukają kogoś do opieki po raz pierwszy.

Jedną z zalet szukania pracy bez pośredników  jest większa swoboda w kontaktach z rodzinami. W większości przypadków możemy porozmawiać z rodziną seniora przez podjęciem pracy — oczywiście, jeżeli pozwala nam na to nasza znajomość języka niemieckiego. Współczesna technologia daje nam szerokie możliwości – od rozmowy na czacie, do której nie jest konieczna płynna znajomość niemieckiego, poprzez rozmowę telefoniczną i na koniec telekonferencję (Skype, Teams itp.). Ta ostatnia daje korzyści obu stronom. Rodziny mogą zobaczyć opiekunkę na żywo nie tylko na zdjęciu,  a sama opiekunka ma możliwość obejrzenia warunków, w jakich będzie pracować i poznania seniora.

Członkowie rodziny zazwyczaj nie mają doświadczenia w selekcji i przeprowadzaniu tego typu rozmów kwalifikacyjnych i nie zawsze zdają sobie sprawę, o co konkretnie pytać i czego wymagać od danej osoby. Zdecydowanie przychylniejszym okiem będą patrzeć na osoby, które ułatwią mi ten wybór.

Jak zwiększyć swoje szanse?

  • Wyślij bezpośrednio do rodziny CV. Opiekunki  rzadko decydują się na przygotowanie własnego CV,  a to wielki błąd! Dokument, w którym krótko przedstawisz siebie i swoje doświadczenie, pokaże rodzinie że podchodzisz do pracy poważnie i w pełni profesjonalnie i z pewnością  „zapunktujesz” w oczach potencjalnego pracodawcy.
  • Przygotuj się do rozmowy online. Przed rozmową online z rodziną warto odrobić zadanie domowe i przygotować sobie kilka ważnych pytań. Pytania są istotne z dwóch powodów – z jednej strony pozwolą ci uzyskać znacznie więcej informacji na temat stanu seniora i warunków pracy. Poza tym zadając szczegółowe,  „branżowe” pytania zaprezentujesz się jako opiekunka z dużym doświadczeniem, której nie są obce „blaski i cienie” tego zawodu.
  • Zadbaj o właściwą prezencję. Rozmowa online z rodziną to trochę taka rozmowa kwalifikacyjna. Warto przed rozpoczęciem  i podczas jej trwania przestrzegać określonych zasad dotyczących zachowania czy ubioru. Wbrew pozorom takie drobne rzeczy mogą robić  różnicę. W przypadku tej rozmowy online warto np.  zadbać o  odpowiedni wygląd. Ubrać się schludnie,  estetycznie w sposób dostosowany do sytuacji.
  • Zacznij spotkanie punktualnie. Połącz się z rodziną o umówionej  godzinie.  Nie spóźnij się na wideo rozmowę.
  • Dobre nastawienie. Warto rozpocząć spotkanie z pozytywnym nastawieniem. Uśmiech i pogodny wyraz twarzy czynią cuda!
  • Przestrzegaj zasad etykiety. Nie przerywa  rozmówcom, odpowiadaj wyczerpująco na pytania i dokładnie słuchaj tego,  co mają ci do powiedzenia.
  • Aktywnie uczestnicz w rozmowie. Zadawaj dodatkowe pytania, które pokażą,  że interesujesz się, że zależy ci na pracy i interesujesz się kondycją i zdrowiem podopiecznego.
  • Nie wypadnij na osobę roszczeniową. Tego typu kontakt online jest sposobnością do rozmowy na temat zarobków. Kwestia Twojego uposażenia jest niezwykle ważna i warto podczas takiej rozmowy dowiedzieć się, co konkretnie wchodzi w skład wynagrodzenia i jaki będzie zakres obowiązków. Nie zachowuj się jednak zbyt roszczeniowo, bo to może zniechęcić rodziny do twojej osoby.

 

 


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Podobne
Komentarze