Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia w europejskich krajach dotyczą również zasad przekraczania granicy. Dla polskich Opiekunek, które wybierają się do pracy w Niemczech, mają one istotne znaczenie. Jakie wyglądają aktualne wymogi związane z wyjazdem do Niemiec i czy trzeba przechodzić kwarantannę? Odpowiadamy!
UWAGA: Śledzimy informacje i staramy się na bieżąco aktualizować dane związane z warunkami wjazdu na teren Republiki Federalnej Niemiec. W razie wątpliwości zawsze jednak warto przed wyjazdem skonsultować się z organami organizujących wyjazd np. agencja pośrednictwa pracy, które powinny dysponować informacjami dotyczącymi zasadami wyjazdu do poszczególnych landów.
Aktualizacja na dzień 15.12.2020r.
Z powodu COVID-19 8 listopada Niemcy prowadziły dodatkowe obostrzenia związane z wjazdem na teren kraju osób z państw tzw. podwyższonego ryzyka (od 24 października na tej liście znajduje się również Polska). W związku z tym Opiekunki, które w najbliższym czasie wybierają się do pracy na teren Republiki Federalnej Niemiec, muszą wypełnić konkretne procedury wyjazdu.
Od 16 grudnia br. w w Niemczech wprowadzono twarde zamrożenie handlu, z wyjątkiem sklepów na codzienne potrzeby. Sklepy będą zamknięte od 16 grudnia do 10 stycznia. W dniach od 24 do 26 grudnia dozwolone są jedynie „spotkania 5 osób plus dzieci do 14 roku życia w najbliższym otoczeniu rodzinnym”. W Sylwestra i Nowy Rok (1 stycznia) obowiązuje w całym kraju zakaz przyjazdu i gromadzenia się. Zakazana będzie też sprzedaż fajerwerków.
Przed wyjazdem wypełniamy deklarację
Do tej pory wyjazd do Niemiec nie był objęty ściślejszą kontrolą. Jednak sytuacja zmieniła się po 8 listopada. Zgodnie z nowymi wytycznymi przed przybyciem do Niemiec trzeba najpierw na stronie www.einreiseanmeldung.de wypełnić tzw. cyfrową deklarację wjazdu. Dotyczy to wszystkich podróżnych, którzy przebywali w strefie ryzyka w ciągu ostatnich 10 dni (w tym Polsce).
W deklaracji wyjazdu podaje się podstawowy zestaw danych takich jak: kraj, z którego się wyjeżdża do Niemiec, datę i środek transportu oraz pozostałe dane osobowe, które wymagane są w formularzu lokalizacji – Aussteigekarte. Zebrane w ten sposób dane są wysyłane do odpowiedniego Gesundheitsamt (urząd ds. zdrowia), w który będzie potem kontrolował przebieg kwarantanny.
Po wypełnieniu i wysłaniu deklaracji otrzymujemy potwierdzenie w pliku PDF. To potwierdzenie najlepiej od razu wydrukować w dwóch egzemplarzach. Trzeba mieć je przy sobie w momencie przekraczania granicy. Jeżeli nie masz możliwości wypełnić zgłoszenia w wersji elektronicznej w wyjątkowych przypadkach jest ono możliwe w wersji papierowej. Specjalnie dla was przygotowaliśmy oba formularze w dwóch wersjach j. niemieckim i polskim. Wpisanie błędnych danych może być ścigane jako wykroczenie administracyjne i grozi grzywną do 25 000 EUR.
Formularz lokalizacji do pobrania
Formularz w j.niemieckim | Formularz w j.polskim
10-dniowa kwarantanna lub aktualny negatywny wynik testu
W Niemczech w musimy poddać się kwarantannie. Obowiązuje ona w większości landów w Niemczech w wymiarze 10 dni. W landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie kwarantanna wynosi 14 dni kwarantanny.
Informacja Nadrenii Północnej-Westfalii: 20 listopada 2020 r. Decyzją Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster zawieszono istotne elementy obecnych przepisów wjazdu Corona dla Nadrenii Północnej-Westfalii. W związku z tym przepisy rozporządzenia nie są obecnie stosowane. Szczegółowe informacje: https://www.mags.nrw/corona-einreiseverordnung
W czasie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu lub mieszkania i przyjmować gości. Naruszenia zasad kwarantanny mogą być karane grzywnami. Po 5 dniach możliwość wcześniejszego zakończenia obowiązku kwarantanny po negatywnym wyniku tekstu wykonanym po przyjeździe w miejscu wskazanych przez Gesundheitsamt.
W niektórych krajach związkowych istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny pod warunkiem, że dysponuje się aktualnym i negatywnym (zrobiony do 48 przed wyjazdem) testem na COVID-19. W tym momencie brane pod uwagę są jedynie dwa rodzaje testów
- testy PCR wykonywane na terytorium UE – z obowiązkowym z zaświadczeniem w języku niemieckim, angielskim lub francuskim
- testy antygenowe pod warunkiem, że spełniają minimalne kryteria zalecane przez WHO (czułość 80% i z podaniem producenta testu) – z zaświadczeniem w języku niemieckim, angielskim lub francuskim.
Co zmienia się dla Opiekunek?
Przepisy są pewnym utrudnieniem i wydłużają czas, który upływa od przekroczenia granicy do rozpoczęcia pracy. Opiekunka, która wyjeżdża do pracy na własną rękę musi odbyć 10- dniową kwarantannę lub zaprezentować wyniki testów opłaconych przez siebie.
Sytuacja znacznie lepiej przedstawia się, gdy wyjeżdża się za pośrednictwem sprawdzonej i dobrej agencji pracy. Z danych przez nas zebranych wynika, że wiele agencji pracy oferuje własny dowóz busem, a także przed wyjazdem na kontrakt wywiad epidemiologiczny i bezpłatny test Covid-19. Pozwala to na zwolnienie z wymogu kwarantanny w niektórych niemieckich landach.
Przydatne linki:
- Serwis niemieckiego Ministerstwa Zdrowia: https://www.bundesgesundheitsministerium.de/
- Serwis polskiego MZ dotyczący SARS-CoV-2 w Niemczech: https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech
- Elektroniczna deklaracja wjazdu: www.einreiseanmeldung.de