fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Wyjazd do Niemiec dla Opiekunek – aktualne przepisy

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia w europejskich krajach dotyczą również zasad przekraczania granicy. Dla polskich Opiekunek, które wybierają się do pracy w Niemczech, mają one istotne znaczenie. Jakie wyglądają aktualne wymogi związane z wyjazdem do Niemiec i czy trzeba przechodzić kwarantannę? Odpowiadamy!

UWAGA: Śledzimy informacje i staramy się na bieżąco aktualizować dane związane z warunkami wjazdu na  teren Republiki Federalnej Niemiec. W razie wątpliwości zawsze jednak warto przed wyjazdem skonsultować się z organami organizującymi wyjazd np. agencją pośrednictwa pracy, które powinny dysponować informacjami dotyczącymi zasad wjazdu do poszczególnych landów. 

 

Aktualizacja na dzień 08.03.2020r.

Z powodu COVID-19 8 listopada  2021 roku Niemcy prowadziły dodatkowe obostrzenia związane z wjazdem na teren kraju osób z państw tzw. podwyższonego ryzyka (od 24 października na tej liście znajduje się również Polska). W związku z tym Opiekunki, które w najbliższym czasie wybierają się do pracy na teren Republiki Federalnej Niemiec, muszą wypełnić konkretne procedury wyjazdu.:

Od 8 marca 2021 roku:

 • można spotykać się w gronie 5 osób z dwóch gospodarstw domowych;
 • zostaną otwarte księgarnie, sklepy ogrodnicze itp.;

Do 28 marca 2021 roku trwają następujące obostrzenia:

 • zminimalizowanie podróży do niezbędnych: hotele nie przyjmują osoba przyjeżdzających w celach turystycznych;
 • restauracje, bary, kawiarnie pozostają zamknięte dla klientów (sprzedają  jedynie posiłki na wynos);
 • zamknięte pozostają punkty usługowe;
 • zamknięte pozostają sklepy, które nie prowadzą sprzedaży produktów pierwszej potrzeby i żywnościowych. Otwarte są natomiast: sklepy spożywcze (supermarkety), drogerie, poczta i banki
 • obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych;
 • zamknięte pozostają teatry, filharmonie, opery, targi, kina, miejsca do uprawiania sportu amatorskiego, studia fitness itp.

Szczegółowe zasady mogą różnić się w zależności od landu.  Listę linków do stron landów informujących o przepisach znajdziesz  na dole artukułu.

Przed wyjazdem wypełniamy deklarację

Do tej pory wyjazd do Niemiec nie był objęty ściślejszą kontrolą. Jednak sytuacja zmieniła się po 8 listopada. Zgodnie z nowymi wytycznymi przed przybyciem do Niemiec trzeba  najpierw  na stronie www.einreiseanmeldung.de wypełnić tzw. cyfrową deklarację wjazdu. Dotyczy to wszystkich podróżnych, którzy przebywali w strefie ryzyka w ciągu ostatnich 10 dni (w tym Polsce).

W deklaracji wyjazdu podaje się podstawowy zestaw danych takich jak: kraj, z którego się wyjeżdża do Niemiec, datę i środek transportu oraz pozostałe dane  osobowe, które wymagane są w formularzu lokalizacji – Aussteigekarte. Zebrane w ten sposób dane są wysyłane do odpowiedniego Gesundheitsamt (urząd ds. zdrowia), w który będzie potem kontrolował przebieg kwarantanny.

Po wypełnieniu i wysłaniu deklaracji otrzymujemy potwierdzenie w pliku PDF. To potwierdzenie najlepiej od razu wydrukować w dwóch egzemplarzach. Trzeba mieć je przy sobie w momencie przekraczania granicy. Jeżeli nie masz możliwości wypełnić zgłoszenia w wersji elektronicznej w wyjątkowych przypadkach jest ono możliwe w wersji papierowej. Specjalnie dla was przygotowaliśmy oba formularze w dwóch wersjach j. niemieckim i polskim. Wpisanie błędnych danych może być ścigane jako wykroczenie administracyjne i grozi grzywną do 25 000 EUR.

Formularz lokalizacji do pobrania

Formularz w j.niemieckim | Formularz w j.polskim 

10-dniowa kwarantanna lub aktualny negatywny wynik testu

W Niemczech w musimy poddać się kwarantannie.  Obowiązuje ona w większości landów w Niemczech w wymiarze 10 dni.  W landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie kwarantanna wynosi 14 dni kwarantanny.

Informacja Nadrenii Północnej-Westfalii: 20 listopada 2020 r. Decyzją Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster zawieszono istotne elementy obecnych przepisów wjazdu Corona dla Nadrenii Północnej-Westfalii. W związku z tym przepisy rozporządzenia nie są obecnie stosowane.  Szczegółowe informacje: https://www.mags.nrw/corona-einreiseverordnung

W czasie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu lub mieszkania i przyjmować gości. Naruszenia zasad kwarantanny mogą być karane grzywnami. Po 5 dniach możliwość wcześniejszego zakończenia obowiązku kwarantanny po negatywnym wyniku tekstu wykonanym po przyjeździe w miejscu wskazanych przez Gesundheitsamt.
W niektórych krajach związkowych istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny pod warunkiem, że dysponuje się aktualnym i negatywnym (zrobiony do 48 przed wyjazdem) testem na COVID-19. W tym momencie brane pod uwagę są jedynie dwa rodzaje testów

 • testy PCR wykonywane na terytorium UE – z obowiązkowym z zaświadczeniem w języku niemieckim, angielskim lub francuskim
 • testy antygenowe pod warunkiem, że spełniają minimalne kryteria zalecane przez WHO (czułość 80% i z podaniem producenta testu) – z zaświadczeniem w języku niemieckim, angielskim lub francuskim.

Co zmienia się dla Opiekunek?

Przepisy są pewnym utrudnieniem i wydłużają czas, który upływa od przekroczenia granicy do rozpoczęcia pracy. Opiekunka, która wyjeżdża do pracy na własną rękę musi odbyć 10- dniową kwarantannę lub zaprezentować wyniki testów opłaconych przez siebie.
Sytuacja znacznie lepiej przedstawia się, gdy wyjeżdża się za pośrednictwem sprawdzonej i dobrej agencji pracy. Z danych przez nas zebranych wynika, że wiele agencji pracy oferuje własny dowóz busem, a także przed wyjazdem na kontrakt wywiad epidemiologiczny i bezpłatny test Covid-19. Pozwala to na zwolnienie z wymogu kwarantanny w niektórych niemieckich landach.

Przydatne linki:

 • Serwis niemieckiego Ministerstwa Zdrowia: https://www.bundesgesundheitsministerium.de/
 • Serwis polskiego MZ dotyczący SARS-CoV-2 w Niemczech: https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech
 • Elektroniczna deklaracja wjazdu: www.einreiseanmeldung.de

Strony poszczególnych landów z informacjami o aktualnych przepisach:


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze