fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Czas wolny seniora – co robić z podopiecznym w domu?

Opiekunka gra w szachy z podopiecznym.

Czasami nie mamy możliwości wyjścia z seniorem na spacer. Ograniczeniem może być stan seniora lub zakazy zewnętrzne (np. pandemia koronawirusa). Osoby starsze, jak każdy, także mogą się nudzić. Oglądanie przez cały dzień telewizji z pewnością temu znudzeniu tylko sprzyja, a do tego jest nieodpowiednie dla zdrowia fizycznego i psychicznego seniora. Dlatego opiekunka powinna zorganizować inne, ciekawsze sposoby na spędzanie wolnego czasu przez swojego podopiecznego.

W domu

Domowa aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest ważna dla osób w każdym wieku, także starszych. Oczywiście powinna być ona dostosowana do możliwości seniora i jego stanu zdrowia. Najlepiej, jeżeli to lekarz prowadzący wypowie się na temat zalecanych i zakazanych rodzajów ruchu.
W domu, ale także w ogrodzie, jeżeli jest do dyspozycji, można swojemu podopiecznemu zaproponować proste ćwiczenia rozciągające. Taka gimnastyka objąć może kilka skłonów, wymachów albo ćwiczeń nadgarstków. Są one bardzo ważne również dla ruchomości stawów. Nie zmieniaj się jednak w trenerkę fitness i zawsze uważnie obserwuj seniora oraz jego możliwości.

Zajęcia fizyczne są ważne, ale warto zadbać także o intelekt osoby starszej. Wiele zajęć przeznaczonych na czas wolny seniora poprawia jego sprawność intelektualną. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących z powodu postępujących chorób neurologicznych.

Czytanie książek i czasopism

Książka jest doskonałym rozwiązaniem na zapełnienie czasu, kiedy jesteśmy skazani na siedzenie w czterech ścianach. Romanse, kryminały, historyczne czy psychologiczne mogą być przyjemną rozrywką nie tylko dla seniora, ale również dla siebie. Warto wygospodarować codziennie czas na czytanie na głos przynajmniej jednego rozdziału wciągającej książki. Codziennie rano możesz również czytać seniorowi gazetę i bieżące informacje z kraju i ze świata.

Krzyżówki i gry karciane

Do popularnych zajęć należy rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Dobrym pomysłem są także gry karciane, takie jak pasjans albo inne gry przeznaczone dla dwóch osób. Osoby z demencją, którym zbyt trudno jest rozwiązywać już klasyczne krzyżówki, mogą sięgnąć po ćwiczenia dla dzieci. Jednak uwaga – bez sugerowania, że są to proste zadania, bo może wzbudzić to tylko niepotrzebną frustrację.

Opiekunka układa puzzle z seniorką i rozmawia po niemiecku.

Gry planszowe

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele gier planszowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Takie rozgrywki, nawet dla dwóch osób, są przyjemną formą rozrywki na wiele godzin. Zacząć można od prostych, takich jak chińczyk, aby potem przejść do warcabów albo nawet szachów. Nie trzeba mieć nawet specjalnych planszy i pionków. Czasami wystarczy trochę kreatywności, by seniorowi zaproponować kalambury albo memory.

Wspólne oglądanie albumów ze zdjęciami

Oglądanie albumów to nie tylko dobra rozrywka i temat do rozmowy, ale również ćwiczenie pamięci. W przypadku  demencji czy alzheimera tego typu przypominanie twarzy i osób pomaga seniorowi w zorientowaniu się w otaczającym świecie.

Telekonferencje z bliskimi

Czasami kontakt fizyczny nie jest możliwy (jak w przypadku pandemii koronawirusa) i pozostaje kontakt on-line. Warto wówczas zorganizować seniorowi możliwość rozmowy z bliskimi, aby mógł zobaczyć swoje dzieci i wnuki (i prawnuki też!) na ekranie monitora. Umożliwiają to praktycznie wszystkie popularne komunikatory jak Skype, Messenger czy Google Hangouts.

A gdy będzie można wyjść z domu…

Spacery i ćwiczenia na świeżym powietrzu

Zazwyczaj polecane są spacery, które są przyjemne także dla opiekunki. Warto wybrać na przykład pobliski park, w którym są ławki, na których można przysiąść w razie zmęczenia. Spacery można połączyć z drobną aktywizacją seniora, na przykład wyjściem do sklepu lub do kościoła. Osoby starsze w lepszej formie zabrać można także na przykład do kawiarni. W ten sposób zwalczać można codzienną nudę, a to także pozytywnie wpływa na stan psychiczny osoby starszej.

Zorganizowane zajęcia dla seniorów

Ciekawym pomysłem na aktywizację osoby starszej jest zaproponowanie jej zorganizowanych zajęć dla seniorów. Także za granicą są one organizowane na przykład przy lokalnych domach kultury albo przez uniwersytety trzeciego wieku. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy, a w trakcie zajęć opiekunka może na przykład posprzątać w domu albo zrobić drobne zakupy.

Kontakty społeczne

Dobrym pomysłem na czas wolny jest także proponowanie seniorowi spotkań towarzyskich z osobami w jego wieku. Mogą to być znajomi, ale także osoby poznane na przykład na zorganizowanych zajęciach (parafie, biblioteki, kluby seniora). Zamknięcie w czterech ścianach tylko z opiekunką z pewnością na nikogo nie wpłynie pozytywnie.
Dodatkowo w każdych okolicznościach warto z osobą starszą po prostu rozmawiać. To dobrze wpłynie na znajomość języka przez opiekunkę. Często seniorzy bardzo chętnie opowiedzą o swojej młodości albo podzielą się swoimi przemyśleniami. Codziennie powinno się znaleźć czas na spokojną rozmowę.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne

Wjazd do Niemiec dla Opiekunek – nowe obostrzenia.

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia w europejskich krajach dotyczą również zasad przekraczania granicy. Dla polskich Opiekunek, które wybierają się do pracy w Niemczech, mają one istotne znaczenie. Jakie wyglądają aktualne wymogi związane z wyjazdem do Niemiec i czy trzeba przechodzić kwarantannę? Odpowiadamy! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Czas wolny seniora – co robić […]

czytaj dalej
Komentarze