fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak dorobić do emerytury i nie stracić świadczenia ZUS?

jak dorobić do emerytury - zdjęcie 1

Na emeryturze dorabia coraz więcej Polaków, Opiekunki stanowią wśród nich sporą grupę. Część zarabia tak dużo, że… traci świadczenie. Praca Opiekunki, to często sposób na dodatkowe wynagrodzenie, a przez to wyższą emeryturę lub rentę w przyszłości. Niestety, każdego roku (jak podaje portal money.pl) kilka tysięcy emerytów i rencistów traci tymczasowe świadczenie z uwagi na zbyt wysokie zarobki. Warto wiedzieć jak dorobić do emerytury i nie stracić świadczenia ZUS.

Jak dorobić do emerytury i nie stracić świadczenia ZUS?

Opiekunko, jeśli jesteś emerytką bądź rencistką pamiętaj, że od pierwszego września tego roku limity dotyczące ekstra zarobków spadły o kilkadziesiąt złotych. Jeśli zarobisz za dużo, stracisz część świadczenia, lub zostanie ono tymczasowo zawieszone. Pechowców, którzy przekroczyli próg, wcale w Polsce nie brakuje. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, średnio każdego miesiąca jest 5 tys. emerytów i rencistów, którzy mają zawieszone świadczenie.
Powód jest prosty: coraz więcej osób w podeszłym wieku podejmuje dalsza pracę. Dzisiaj w Polsce dorabia do emerytury bądź renty ponad 700 tys. osób.

Sytuacja dotyczy tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Dlatego podejmując lub kontynuując pracę zarobkową na umowę zlecenie warto sprawdzić, kiedy zawiesimy lub zmniejszymy świadczenie.

 

Opiekunko, nie przekraczaj 70 procent

jak dorobić do emerytury - zdjęcie 2

Jeśli Twoje dodatkowe wynagrodzenie nie przekroczy 70 procent przeciętnej miesięcznej wypłaty w Polsce, możesz spać spokojnie. Twoje świadczenie emerytalne i rentowe nie będą zmniejszane, ani zawieszane. Otrzymasz emeryturę i rentę w pełnej wysokości.

Jak wyliczysz wspomniane 70 procent?

ZUS co kwartał publikuje dane – i ostatnio zaprezentował wyniki za drugą część 2019 roku. Obecnie nowe progi obowiązują w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. W tym czasie przeciętne wynagrodzenia wyniosło 4839 zł i 24 grosze brutto. Twoje dodatkowe zarobki nie powinny więc przekroczyć kwoty 3 387 zł 46 groszy.

A co jeśli przekroczysz 70%?

Jeśli przekroczysz ten przychód też nie stracisz od razu całości pieniędzy, spokojnie. Kolejny próg to 130%. Jeśli Twoje zarobki nie przekroczą 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia (czyli mniej niż 6291 zł i 1 grosz), to emerytura lub renta będą po prostu zmniejszone.

Uważaj jednak, by nie przekroczyć 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia! Po przekroczeniu tego progu ZUS zawiesi wypłatę Twojego świadczenia. Należy pamiętać, że zawieszenie nie równa się utrata. Emerytura i renta znów będą wpływać na Twoje konto, gdy przestaniesz dorabiać.

Zobacz też: Ile zarabia Opiekunka osób starszych w Niemczech?

Renta socjalna – są różnice.

W przypadku renty socjalnej sprawa wygląda nieco inaczej. Jej zawieszenie związane jest z przekroczeniem poziomu 70% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jeśli więc otrzymujesz rentę możesz dorabiać, ale zdecydowanie mniej zarabiać.

Limity są teraz mniejsze

Pamiętaj, że od 1 września limity spadły w stosunku do ostatnich trzech miesięcy. Dzieje się tak ze względu na przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane w Polsce. W pierwszym kwartale tego roku wynosiło ponad 4950 złotych, a obecnie spadło o ponad sto złotych.

ZUS wymaga od seniorów informacji o dorabianiu.

Jeśli osiągnęłaś przychody, a nie poinformowałaś ZUS o tym, Zakład zażąda zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały za 3 lata wstecz! Jeśli powiadomisz ZUS z opóźnieniem, Zakład zażąda zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok. A jeżeli zrobisz to szybko, to nie będziesz nic oddawać.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze