fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Praca w Niemczech a rozliczanie podatku w Polsce [2022]

W tym roku na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 2 maja 2022 roku.  Jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem? Jak wypełnić PIT za rok 2021?

Gdzie płacić podatek dochodowy?

Jak powinny rozliczyć podatek roczny Opiekunki, które pracowały w 2020 roku w Niemczech? Za granicą czy w Polsce? Wszystko zależy od tego, jaka była ich forma zatrudnienia a także czy mają status rezydenta podatkowego.

W Polsce rozliczają się…

Opiekunki, które wyjeżdżają do pracy za pośrednictwem polskich agencji, zatrudnione są na podstawie umowy-zlecenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku,  gdy Opiekunka ma założoną działalność gospodarczą w Polsce i w ramach tego podpisuje umowę o współpracy.

Podatek w Niemczech płacą z kolei Opiekunki, które…

Pracują na podstawie Gewerbe lub umowy z niemiecką agencją pracy (na tzw. “niemieckich warunkach”). W tych dwóch przypadkach obowiązują je przepisy prawa podatkowego w Niemczech.

 

Rezydent podatkowy w Niemczech i ograniczony podatek.

Podatek w Niemczech możesz płacić jako rezydent podatkowy lub nierezydent – wówczas płacisz tzw. podatek ograniczony.

Rezydent podatkowy.

O tym, czy masz obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech lub nie,  decyduje tzw. rezydencja podatkowa. Niemieckim rezydentem podatkowym stajesz się wówczas, gdy jesteś obywatelem tego kraju lub przebywałeś na terenie Niemiec w sposób ciągły przez co najmniej sześć miesięcy.
Drugim ważnym kryterium jest określenie ośrodka interesów osobistych. Ośrodek interesów to mieszkanie, dom, rodzina lub działalność biznesowa (np. w Polsce osiągasz największe dochody, przeprowadzasz inwestycje, masz majątek).
Innymi słowy, jeżeli przebywasz na terenie Niemiec dłużej niż 6 miesięcy, ale w Polsce pozostała rodzina i masz wykupiony np. dom z ogródkiem, wówczas nadal pozostajesz rezydentem polskim i masz obowiązek składania deklaracji. W przypadku dochodów osiąganych za granicą jesteś zobowiązana na złożenie deklaracji PIT-36.

Osoba, która nie jest rezydentem.

W świetle prawa niemieckiego osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Niemczech ani nie przebywają w Niemczech dłużej niż 183 dni, ale  uzyskują określony dochód krajowy zgodnie z § 49 EStG (Ustawa o podatku dochodowym), podlegają ograniczonemu podatkowi dochodowemu zgodnie z § 1 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym. Termin „ograniczony podatek“ oznacza, że naliczany jest on tylko od dochodów pochodzących z Niemiec. W Niemczech masz obowiązek  zapłacić tzw. Lohnsteuer (podatek dochodowy od osób fizycznych).

Rozliczanie podatku w Niemczech – podstawy.

Na początek warto wiedzieć, że nie wszyscy muszą składać deklarację podatkową w Niemczech. Obowiązkowe rozliczenie podatkowe dotyczy wszystkich, którzy prowadzili własną działalność gospodarczą (Gewerbe) oraz znajdują się w trzeciej klasie podatkowej. Zdarza się, że Urząd Skarbowy wysyła do podatnika  indywidualne wezwanie do rozliczenia. W pozostałych przypadkach nie ma potrzeby składania rozliczenia.
Do rozliczenia podatku z przychodów osiągniętych na terenie Niemiec będziesz potrzebować kilku dokumentów. Podstawowym dokumentem, który umożliwi ci rozliczenie dochodu z Finanzamtem (niemieckim fiskusem) jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung.

Besondere Lohnsteuerbescheinigung to zaświadczenie o podatku dochodowym. W świetle prawa niemieckiego pracodawca musi wystawić wydruk elektronicznego zeznania podatkowego najpóźniej do 28 lutego 2022 roku. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące o tym, jakie potrącenia dokonał pracodawca z wynagrodzenia brutto w roku 2021.

Dodatkowo podatnik oprócz Besondere Lohnsteuerbescheinigung musi przedłożyć dokumenty poświadczające otrzymanie innych dochodów, jeżeli takie osiągał. Dotyczy to między innymi wszelkiego typu zarobków i  zasiłków, które  pochodzą z Polski. Najlepiej od razu złożyć wszystkie dokumenty do urzędu, bo Finanzamt na pewno o nich nie zapomni. Gdy okaże się, że brakuje dokumentów, cała procedura odzyskiwanie podatku może się wyraźnie spowolnić.

Jaki PIT powinna złożyć opiekunka osób starszych (która nie jest rezydentem podatkowym w Niemczech)?

 • PIT – 37  –   składasz wówczas gdy pracowałaś w Niemczech za pośrednictwem polskiej agencji na podstawie umowy – zlecenia.
 • PIT-36 –  składasz gdy osiągałaś dochody w Niemczech na podstawie umowy z niemieckim pracodawcą. Do deklaracji musisz dołączyć załącznik PIT-ZG.

Rozliczanie podatku dochodowego za rok 2021 w Polsce (PIT-37)

Formularz PIT-11

Podstawowym dokumentem niezbędnym do dokonania rozliczenia jest formularz PIT-11, który każda Opiekunka powinna dostać od zatrudniającej ją agencji do 28 lutego 2022 roku. PIT-11 powinien przyjść pocztą, ale można odebrać go też szybciej bezpośrednio z działu kadr agencji. Agencja może również wysłać go e-mailem (zazwyczaj za elektronicznym  potwierdzeniem odbioru).

Jak wypełnić deklarację PIT-37 za rok 2021?

Dobra wiadomość jest taka, że… nie każda Opiekunka musi wypełniać deklarację. W tym roku, podobnie jak w poprzednim,  rozliczanie podatku dochodowego będzie znacznie łatwiejsze. Wszystko za sprawą usługi Twój e-PIT.

Z tej usługi w roku 2022 mogą skorzystać m.in. podatnicy, którzy otrzymali od swojego pracodawcy PIT-11 i rozliczają się na formularzu PIT-37. Usługa dotyczy zatem wszystkich Opiekunek osób starszych, które pracowały w Niemczech za pośrednictwem polskich agencji i zatrudnione były w oparciu o umowę-zlecenie.

W ramach usługi Twój e-PIT Twoje roczne zeznanie podatkowe zostanie automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową. Znajdziesz go na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT.

Aby zajrzeć do swojej deklaracji, będziesz potrzebować kilku danych:

 • PESEL (alternatywnie NIP i datę urodzenia)
 • wysokość kwoty przychodu z rozliczenia za 2020 r.
 • wysokość kwoty przychodu z jednej informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
 • wysokość kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.

Możesz też zalogować się przy użyciu danych profilu zaufanego.

Czy trzeba coś jeszcze robić z deklaracją?

 • Deklarację przygotowaną automatycznie można oczywiście skorygować i zmieniać. Możesz uzupełnić je o dodatkowe ulgi czy odliczenia, wskazać organizację pożytku publicznego (OPP) czy podać lub zmienić numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty. Po dokonaniu korekt i zmian wystarczy deklarację zatwierdzić i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).  Gotowe!
 • Jeżeli deklaracja przygotowana przez administrację rządową zgodna jest ze stanem faktycznym i nie będziesz nic już do niej dodawać (np. korzystać z ulg czy odliczeń innych poza wskazaną w usłudze ulgą na dzieci) – wówczas wystarczy ją zaakceptować bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
 • Jeśli z pewnych względów nie uda się przez 30 kwietnia zalogować do portalu — nic się nie stanie. Wówczas 30 kwietnia takie automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Bez Twojej akceptacji.

Więcej informacji na temat Twój e-PIT

PIT — wypełnienie samodzielnie deklaracji

Możesz też odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. Wówczas musisz sama wypełnić deklarację. Najlepiej wykorzystać do tego  jeden z popularnych kreatorów, które przeprowadzą cię przez proces wypełniania deklaracji  krok po kroku. Można również  skorzystać z usług biura księgowego.

Deklaracje można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać ją tradycyjną pocztą lub  za pośrednictwem systemu e-deklaracje (https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/)

PIT-37 – ważne terminy

Na koniec podsyłam kilka ważnych terminów związanych z rozliczaniem podatku za rok 2020 w Polsce.

 • 2 maja 2022 r. – ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej.
 • 45 dni (od daty złożenia zeznania podatkowego) ma urząd skarbowy na wysłanie ci nadpłaty podatku w przypadku, gdy formularz został wysłany  przez internet

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze