fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Praca w Niemczech a rozliczanie podatku w Polsce

Już wkrótce zaczniemy składać podatki rozliczeniowe. Jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem? Jak wypełnić PIT za rok 2019?

Gdzie płacić podatek dochodowy?

Jak powinny rozliczyć podatek roczny Opiekunki, które pracowały w 2019 roku w Niemczech? Za granicą czy w Polsce? Wszystko zależy od tego, jaka była ich forma zatrudnienia.

W Polsce rozliczają się…

Opiekunki, które wyjeżdżają do pracy za pośrednictwem polskich agencji, zatrudnione są na podstawie umowy-zlecenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku,  gdy Opiekunka ma założoną działalność gospodarczą w Polsce i w ramach tego podpisuje umowę o współpracy.

Podatek w Niemczech płacą z kolei Opiekunki, które…

Pracują na podstawie Gewerbe lub umowy z niemiecką agencją pracy (na tzw. “niemieckich warunkach”). W tych dwóch przypadkach obowiązują je przepisy prawa podatkowego w Niemczech.

 

 

Rozliczanie podatku dochodowego za rok 2019 w Polsce

Formularz PIT-11

Podstawowym dokumentem niezbędnym do dokonania rozliczenia jest formularz PIT-11, który każda Opiekunka powinna dostać od zatrudniającej ją agencji do 2 marca 2020 roku. PIT-11 powinien przyjść pocztą, ale można odebrać go też szybciej bezpośrednio z działu kadr agencji. Agencja może również wysłać go e-mailem (zazwyczaj za elektronicznym  potwierdzeniem odbioru).

Jak wypełnić deklarację PIT-37 za rok 2019?

Dobra wiadomość jest taka, że… nie każda Opiekunka musi wypełniać deklarację. W tym roku rozliczanie podatku dochodowego będzie znacznie łatwiejsze niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą usługi Twój e-PIT.

Z tej usługi w roku 2020 mogą skorzystać m.in. podatnicy, którzy otrzymali od swojego pracodawcy PIT-11 i rozliczają się na formularzu PIT-37. Usługa dotyczy zatem wszystkich Opiekunek osób starszych, które pracowały w Niemczech za pośrednictwem polskich agencji i zatrudnione były w oparciu o umowę-zlecenie.

W ramach usługi Twój e-PIT Twoje roczne zeznanie podatkowe zostanie automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową. Znajdziesz go na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT.

Aby zajrzeć do swojej deklaracji, będziesz potrzebować kilku danych:

 • PESEL lub NIP,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu z deklaracji za 2018 r.
 • kwota przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 od agencji pracy za 2019 r.) i kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r.

Możesz też zalogować się przy użyciu danych profilu zaufanego.

Czy trzeba coś jeszcze robić z deklaracją?

 • Deklarację przygotowaną automatycznie można oczywiście skorygować i zmieniać. Możesz uzupełnić je o dodatkowe ulgi czy odliczenia, wskazać organizację pożytku publicznego (OPP) czy podać lub zmienić numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty. Po dokonaniu korekt i zmian wystarczy deklarację zatwierdzić i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).  Gotowe!
 • Jeżeli deklaracja przygotowana przez administrację rządową zgodna jest ze stanem faktycznym i nie będziesz nic już do niej dodawać (np. korzystać z ulg czy odliczeń innych poza wskazaną w usłudze ulgą na dzieci) – wówczas wystarczy ją zaakceptować bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
 • Jeśli z pewnych względów nie uda się przez 30 kwietnia zalogować do portalu — nic się nie stanie. Wówczas 30 kwietnia takie automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Bez Twojej akceptacji.

Więcej informacji na temat Twój e-PIT

PIT — wypełnienie samodzielnie deklaracji

Możesz też odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. Wówczas musisz sama wypełnić deklarację. Najlepiej wykorzystać do tego  jeden z popularnych kreatorów, które przeprowadzą cię przez proces wypełniania deklaracji  krok po kroku. Można również  skorzystać z usług biura księgowego.

Deklaracje można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać ją tradycyjną pocztą lub  za pośrednictwem systemu e-deklaracje (https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/)

PIT-37 – ważne terminy

Na koniec podsyłam kilka ważnych terminów związanych z rozliczaniem podatku za rok 2019 w Polsce.

 • 2 marca 2020 – to tego terminu pracodawca ma obowiązek wysłać formularz PIT-11.
 • 15 lutego 2020 r. – od tej daty można już składać deklaracje podatkowe za rok 2019.
 • 30 kwietnia 2020 r. – ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej.
 • 45 dni (od daty złożenia zeznania podatkowego) ma urząd skarbowy na wysłanie ci nadpłaty podatku.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze