fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Nauka niemieckiego – jak uczyć się skutecznie?

Książki do nauki niemieckiego, jak uczyć się skutecznie języka niemieckiego

 

Nauka niemieckiego nie musi być trudna. Wystarczy uczyć się regularnie i stosować dobre techniki. Poznaj 5 najlepszych sposobów.

Znajomość języka niemieckiego to najważniejszy warunek jaki należy spełnić, aby móc wyjechać za granicę w charakterze opiekunki osoby starszej. Niestety dla wielu kandydatek na opiekunki sam fakt, że muszą nauczyć się obcego języka działa bardzo demotywująco. Uważają, że w ich wieku nie są już w stanie opanować niemieckiego w stopniu, który zagwarantuje dobrą komunikację między nimi a podopiecznym i szybko rezygnują. Tymczasem na naukę języka niemieckiego nigdy nie jest za późno, wystarczy zastosować kilka technik, z którymi uczenie się nowych słówek i wyrazów będzie szło szybciej i sprawi wiele przyjemności.

 

1. Ucz się zdań, a nie słówek.

Ta rada z pewnością będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Jak to możliwe? Przecież zawsze w szkole kazali mi uczyć się słówek! Okazuje się, że wkuwanie samych słówek nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób uczysz się samych słów wyrwanych z kontekstu i przyswajanie ich przychodzi znacznie trudniej. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz uczyła się całych konstrukcji zdaniowych, zamiast pojedynczych słów. Wówczas zdanie zapamiętasz znacznie szybciej. Wynika to z tego, że mózg widzi wtedy cały kontekst i wie dokładnie w jakim znaczeniu użyć danego słowa.
Przy okazji warto nowe słowa stosować od razu w znaczeniu, w którym będziesz najczęściej ich używać. W przypadku Opiekunki są to codzienne czynności związane z pielęgnacją.

Przykład:

Wyrażenie spazieren gehen (iść na spacer) najlepiej zapamiętać w ucząc się zdania:

Gehen wir spazieren, das Wetter ist schön! – Chodźmy na spacer, pogoda jest ładna!
Machen wir einen kurzen Spaziergang! – Chodźmy na krótki spacer!

Wyrażenie aufräumen (sprzątać) najlepiej zapamiętamy w zdaniu:

Ich gehe das Zimmer aufräumen. – Idę posprzątać pokój.

Zajrzyj do naszych lekcji języka niemieckiego dla Opiekunek. W nich stosujemy właśnie  tę technikę nauki języka niemieckiego.

Zobacz też: Nauka języka niemieckiego dla opiekunek – oto najlepsze aplikacje

2. Oglądaj bajki po niemiecku.

Ważnym elementem nauki języka niemieckiego jest rozumienie tekstu mówionego. Najlepszym sposobem na tego typu ćwiczenie, zwłaszcza jeżeli jesteś całkowicie początkującą, jest oglądanie bajek po niemiecku zwłaszcza takich dedykowanych dla najmłodszych dzieci. Oglądając proste bajki, od razu osłuchujesz się z językiem i poznajesz nowe słowa wraz z ich kontekstem. Jeśli nawet nie znasz wszystkich słów, zrozumienie bajki nie przysporzy ci trudności. Na podstawie wydarzeń i emocji bohaterów możesz się tego domyślić. To doskonały trening dla mózgu.

Na tej stronie znajdziesz ciekawą listę przydatnych filmów w nauce niemieckiego.

3. Przygotuj własne fiszki.

Przygotuj własne fiszki na samoprzylepnych karteczkach, z których będziesz  się uczyć i powtarzać sobie nowe zdania i wyrażenia. Własne fiszki mają dwie zalety. Po pierwsze znajduje się na nich słownictwo, które przygotowane jest do Twoich potrzeb i związane z Twoim tokiem nauki. Po drugie, przygotowując i zapisując fiszki na kartce, od razu uczysz się ich wersji pisanej – a to również ważny element nauki języka. Tak przygotowane fiszki przyklejaj w widocznych miejscach związanych kontekstowo z danym wyrazem (jeżeli jest to możliwe) np. na szafce w kuchni lub na lustrze w łazience. W ten sposób cały czas będziesz na nie spoglądać i trudne wyrażenia szybko się utrwalą.

Przykład:

Łazienka (koło prysznica)
Fiszka: Ich helfe Ihnen beim Duschen. – Pomogę pani/panu wziąć prysznic.

Kuchnia
Fiszka: Das Frühstück ist fertig. – Śniadanie jest gotowe.

Sypialnia(na oparciu łóżka)
Fiszka: Möchten Sie aufstehen? – Czy chciałaby pani / chciałby pan wstać?

Praktyczne zdania do fiszek znajdziesz w naszych lekcjach niemieckiego dla Opiekunek

4. Ucinaj sobie pogawędki po niemiecku.

Najważniejsza w nauce języka niemieckiego jest komunikacja. Nawet jeżeli poznałaś setki nowych wyrazów i nie stosujesz ich na co dzień, nauka  nie przyniesie efektów.  Najlepiej znajdź sobie kogoś, kto tak jak Ty uczy się niemieckiego (np. na forach, grupach) i ucinaj sobie z nim krótkie pogawędki po niemiecku. Być może będzie to  początkująca opiekunka, która jak Ty chce podszlifować język niemiecki. Nie musi mieszkać w tym samym mieście. W obecnych czasach masz do dyspozycji zdobycze techniki — umów się na Skype czy Google Hangouts.

Zobacz też: Jak zacząć mówić po niemiecku? Opiekunko, przełam swoją barierę!

5. Słuchaj podcastów.

Podcast, czyli krótka audycja radiowa, zamieszczona w internecie,  to również doskonały sposób na szlifowanie języka. Podcastu możesz słuchać praktycznie o każdej porze — w drodze do pracy, podczas gotowania obiadu. Wystarczy, że masz dostęp do internetu, komórkę i słuchawki na uszach. Jeśli chcesz słuchać podcastów na telefonie zainstaluj też specjalną aplikację do podcastów, np. Podcast Addict.

Ciekawe podcasty do nauki j. niemieckiego:


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze