fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Dieta seniora – 10 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Dieta seniora, warzywa i owoce na stole marchewka, maliny zielenina

Tak samo, jak dla małych dzieci, także dla seniorów prawidłowa dieta jest bardzo ważna. Z jednej strony musi dostarczać wszelkich składników odżywczych, które na przykład wspierają kości, stawy i poprawiają pracę mózgu, ale z drugiej strony musi być także lekkostrawna, przyjazna dla jelit, ponieważ w podeszłym wieku układ trawienny nie pracuje już tak dobrze, jak kiedyś. Oto 10 elementów, które mają największe znaczenie w układaniu jadłospisów dla osób starszych.


1. Pięć mniejszych posiłków

Osoby starsze powinny kontrolować masę swojego ciała, ponieważ nadwaga bardzo sprzyja chorobom związanym z wiekiem, takim jak udar mózgu lub cukrzyca. Uwaga! Nawet osoby z nadwagą i otyłością mogą być niedożywione, jeżeli w ich diecie brakuje składników odżywczych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie pięciu mniejszych posiłków w ciągu dnia, spożywanych o regularnych porach. Poza śniadaniem, obiadem i kolacją warto wprowadzić dwa dodatkowe, mniejsze posiłki, na które składać się będzie odżywcze smoothie, garść orzechów albo warzywa.

2. Woda

W diecie osoby starszej nie może zabraknąć wody. To szczególnie istotne, ponieważ często seniorzy nie odczuwają już pragnienia, a więc szybko doprowadzić się mogą do odwodnienia, które jest już zagrożeniem życia! Odwodnienie wpływa na problemy z wypróżnianiem się, może prowadzić do problemów z układem moczowym, a nawet zwiększa uciążliwość chorób, szczególnie chorób degeneracyjnych, takich jak Alzheimer. Najlepiej wodę popijać małymi łykami w regularnych odstępach czasu.

3. Białko

W diecie osoby w starszym wieku nie może zabraknąć zdrowego białka. Najlepszym jego źródłem jest białe mięso, takie jak drób oraz ryby. Urozmaiceniem dla nich są strączki i jajka. W takim zestawie można mieć pewność, że dostarcza się organizmowi wszystkie aminokwasy. Białko powinno jeść się w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia.

Jajko na miękko na stole, dieta osoby starszej

4. Tłuszcze

Tłuszcz jest niezwykle istotnym elementem zbilansowanej diety, ważnym dla osób niezależnie od wieku. Żeby uniknąć chorób zapalnych, przede wszystkim bolesnych objawów zapalenia stawów, konieczne są kwasy tłuszczowe omega-3. Można je znaleźć w tłustych rybach (ale uwaga, powinny pochodzić z pewnego źródła), ale także w nasionach, przede wszystkim nasionach lnu. Zakupić można gotowe oleje, na przykład z wiesiołka, lnu lub czarnuszki i dodawać je do sałatek oraz innych potraw, dbając o prawidłowy bilans kwasów omega.

5. Błonnik

Osoby w podeszłym wieku mają słabszy metabolizm. Ruchy ich jelit są osłabione, a skurcze wolniejsze. Z tego powodu dochodzić może do powstawania zaparć, które wzmagają ryzyko chociażby raka jelita grubego. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi dostatecznej dawki błonnika, dostępnego w produktach pełnoziarnistych, orzechach, a także warzywach i owocach.

Zobacz też: Siemię lniane w diecie seniora

6. Jak najmniej przetworzone produkty

Dla starszych osób warto przygotowywać posiłki, które są oparte na świeżych, mało przetworzonych produktach. Dotyczy to również przypraw. Gotowe mieszanki warto zastąpić ziołami, które wzbogacają smak, a przy tym dbają o zdrowotne właściwości potraw. Mniejsza ilość soli zmniejsza ciśnienie krwi.

Dieta osoby starszej, warzywa i owoce na stole marchewka, papryka, kiwi, zielenina

7. Zakaz smażenia

Najlepiej dania jeść na surowo lub gotować na parze. Smażenie sprawia, że dania są ciężkostrawne, obciążające również dla wątroby.

8. Konsystencja dań

Jeżeli jest to wymagane względami medycznymi, dania można przecierać i podawać w formie zmiksowanej. Jednocześnie takie potrawy nadal muszą być po prostu smaczne i atrakcyjne pod względem wizualnym. To ważne, ponieważ starsze, schorowane osoby mają zdecydowanie słabszy apetyt.

9. Dieta dostosowana do chorób

Jeżeli senior cierpi na jakieś choroby, takie jak cukrzyca albo schorzenia wątroby, jego jadłospis warto skonsultować z lekarzem oraz dietetykiem. W tym przypadku niewłaściwe dania mogą poważnie zaszkodzić, dlatego konieczne jest uzyskanie całościowej informacji na ten temat. Opiekunka osoby starszej powinna otrzymać dokładną listę zaleceń oraz zakazów żywieniowych od rodziny seniora.

10. Witamina D

Osoba w starszym wieku koniecznie musi zwrócić uwagę na ilość spożywanej przez siebie witaminy D. W warunkach europejskich osoby po 65. roku życia codziennie sięgać powinny po syntetyczną witaminę D w dawce 800-1000 IU na dobę.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Podobne
Komentarze