O czym przeczytasz w tym artykule?
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który powinniśmy spędzać z najbliższymi. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na odpoczynek w święta. Do tego grona należą opiekunki, które bardzo często zajmują się podopiecznymi również w dni ustawowo wolne od pracy. Na jakie premie i bonusy możemy liczyć ze względu na pracę w te szczególne dni? Jakie pytania o premie świąteczne warto zadać podczas rozmowy z agencją lub krewnymi seniora?
Praca w święta a wynagrodzenie Opiekunki – co na to prawo pracy?
Zgodnie z prawem pracy obowiązującym w Polsce praca w dni świąteczne jest niedozwolona. Od tej zasady istnieją jednak liczne wyjątki. Do osób, które zwolnione są z tego zakazu, należą między innymi: pracownicy ochrony zdrowia, transportu, komunikacji, świadczące usługi w branży gastronomicznej i kulturalnej publicznych (hotele, kina restauracje).
Podobne zasady obowiązują w Niemczech. Określa je Ustawa o czasie pracy (ArbZG). Zgodnie z § 9 ust. 1 ArbZG zatrudnienie w niedziele i święta od północy do północy jest zabronione. Podobnie jak w prawie polskim pracodawca może jednak oddelegować pewną grupę pracowników do pracy święta, o ile zatrudnieni są w określonych sektorach i wykonują konkretne usługi.
- W Niemczech Wigilia i Sylwester nie są świętami państwowymi. Ewentualne premie, bonusy, urlopy, jakie są związane z pracą w te dni, zależą od indywidualnych ustaleń między pracodawcą a pracownikiem.
- Ustawowymi świętami są 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia – wtedy praca jest zabroniona. W Niemczech pracownik nie ma prawa do tak zwanych dopłat urlopowych, bonusów czy premii za prace świąteczne. Dopłata obowiązuje jedynie za pracę w nocy wykonywaną w te dni.
Zgodnie z § 11 ust. 3 ArbZG pracownikom, którzy pracują w niedzielę przysługuje zastępczy dzień odpoczynku.
Jeżeli pracodawca decyduje się na wynagrodzenie pracownika dodatkową premią i bonusem związaną z pracą w dni świąteczne, wówczas premia jest zwolniona z podatku.
Zgodnie z art. 3b ustawy o podatku dochodowym premie tego typu są zwolnione z podatku na następujących zasadach.
- 24 grudnia od godziny 14:00 i z 25 i 26 grudnia: 150%
- 31 grudnia od 14:00: 125%
Obowiązuje pod warunkiem, że podstawowa stawka godzinowa nie przekracza 50 euro.
Premia za pracę w święta, gdy Opiekunka jest zatrudniona legalnie przez rodzinę
Wiedza na temat zasad wynagradzania pracowników święta w Niemczech może być przydatna podczas rozmów z rodziną seniora w przypadku gdy pracujemy na własny rachunek (Gewerbe) lub podpisujemy umowę o pracę.
Zobacz: Praca Opiekunki na niemieckich warunkach – rodzaje zatrudnienia
Zgodnie z przepisami niemieckiego prawa pracy tego typu bonusy można uzgodnić z pracodawcą i je wynegocjować. W związku z tym przed rozpoczęciem pracy i podpisanej umowy warto uregulować kwestie związane z zasadami wynagradzania pracy w okresie świątecznym: pracy w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy i innych świąt, które ustawowo wolne są od pracy w Niemczech i w poszczególnych landach. Tego typu rozmowę warto odbyć, gdy jesteśmy zatrudnieni bezpośrednio urodziny na umowę o pracę lub pracujemy na własnej działalności (Gewerbe).
Umowa o pracę lub umowa o wykonywanie usług powinna uwzględniać:
- zasady pracy w dni świąteczne;
- wysokość stawki godzinowej obowiązującej w trakcie pracy w dni świąteczne.
Gdy tej stawki nie będzie ustalonej, to zgodnie z przepisami prawa pracy opiekunka ma prawo odebrania dnia wolnego. Przypomnijmy, że mówimy tutaj tylko i wyłącznie o sytuacji, gdy opiekunka ma popisaną umowę o pracę lub ma założoną działalność gospodarczą. W przypadku wyjazdu do pracy za pośrednictwem polskiej agencji sytuacja przedstawia się nieco inaczej.
Bonusy świąteczne dla Opiekunek w agencjach
W agencjach pośrednictwa pracy wyjazdy do pracy w okresie świąteczno-noworocznym w większości agencji łączą się z dodatkowym wynagrodzeniem nazywanym „premią” lub „bonusem” świątecznym. Opiekunki, które chcą opiekować się seniorem w czasie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku mogą wówczas liczyć na wynagrodzenie “ekstra” dodawane do podstawowej pensji. Niestety nie ma odgórnie ustalonych zasad przyznawania tego rodzaju dodatków. Każda agencja inaczej podchodzi do kwestii przydzielania premii, co podkreślaliśmy w naszych raportach z poprzednich dotyczących premii świąteczno-noworocznych oferowanych w agencjach. Zwracaliśmy w nich uwagę, że:
- stosunkowo mało agencji decyduje się na opublikowanie na witrynie firmowej szczegółowych zasad czy regulaminu przyznawania premii świątecznych;
- większość agencji podaje informacje zdawkowo lub w ogóle ich nie podaje i odsyła Opiekunki do kontaktu telefonicznego z działem rekrutacji lub infolinią.
Z punktu widzenia Pani, która chce wyjechać pod koniec roku do Niemiec i poszukuje najlepszej finansowo oferty pracy, jest to dość niekorzystne rozwiązanie z kilku powodów:
- Opiekunki, aby poznać szczegóły premiowania pracy w święta, muszą wykonać kilka, a nawet kilkanaście telefonów do wybranych agencji, a to zazwyczaj czas i dodatkowe koszty.
- Brak opublikowanych regulacji w formie pisemnej, spisanych „czarno na białym” może rodzić wątpliwości na temat wiarygodności oferty danej firmy.
- W trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem nie mamy możliwości wyczerpująco zapoznać się z propozycją agencji.
Jakie pytania o bonusy świąteczne warto zadać podczas rozmowy telefonicznej?
Niektóre agencje kuszą Opiekunki na Facebooku czy witrynie internetowej atrakcyjnymi premiami – np. 550 euro za pracę w święta. Niestety zapominają podać czy to kwota „na rękę”, czy kwota przed opodatkowaniem. Z tego powodu w trakcie rozmowy przez telefon trzeba koniecznie upewnić się, czy mówimy o bonusie w kwocie netto, czy brutto. Jeżeli kwota bonusu jest w wersji brutto, to warto zapytać przedstawiciela agencji o dokładną sumę, jaką otrzymasz na rękę po odtrąceniu ubezpieczenia i podatków.
Otrzymanie bonusu w wielu przypadkach jest uwarunkowane długością pobytu na szteli. Warto dowiedzieć się ile dni trzeba przepracować, aby otrzymać premię. Może się okazać, że np. nie otrzymasz bonusu, bo…przyjechałaś do Polski 2-3 dni za wcześnie. A co stanie się, gdy Twój pobyt zostanie skrócony z przyczyn od Ciebie niezależnych (np. decyzja pracodawcy czy rodziny podopiecznego)? Czy dostaniesz wówczas obiecane dodatkowe wynagrodzenie? Trzeba również upewnić się, że kwota bonusu jest zapisana w umowie i nie jest to premia, którą agencja przyznaje uznaniowo. Na koniec warto podpytać o inne gratyfikacje pieniężne, które możesz otrzymać oprócz bonusu świątecznego (np. premia za polecenie nowej opiekunki).
Jak widać zagadnień, które warto poruszyć w trakcie rozmowy telefonicznej z przedstawicielem agencji, jest wiele. Aby ułatwić Wam rozmowę o bonusach, przygotowaliśmy praktyczną ściągawkę, w której zebraliśmy wszystkie najważniejsze pytania, jakie warto zadać konsultantce. Poniżej gotowy formularz. Wystarczy go pobrać za darmo, wydrukować i podczas rozmowy przez telefon z konsultantem zaznaczać odpowiednie kratki.