O czym przeczytasz w tym artykule?
Bez wątpienia, praca w opiece wymaga od opiekunki sporo poświęceń. Już sam fakt, że trzeba opuścić swój dom na kilka tygodni, a często nawet miesięcy, sprawiają, że warto dobrze przygotować się do rozmowy z rekruterem. Wszystko po to, aby otrzymać jak najlepsze wynagrodzenie w pracy Opiekunki oraz ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.
Jak zatem przygotować się do rozmowy z agencją pracy i na co zwrócić uwagę przy negocjowaniu wysokości wynagrodzenia? Zdajemy sobie sprawę, że w opiece często znamy stawki wynagrodzeń jeszcze przed przystąpieniem do rozmów, ale pamiętajmy, że rekruterzy dysponują niekiedy pewnymi dodatkowymi rezerwami i jeśli im na kimś zależy, to na pewno po nie sięgną, tak aby opiekunka nie znalazła konkurencyjnej oferty.
Zobacz też: Ile zarabia Opiekunka osób starszych w Niemczech?
Wynagrodzenie w pracy Opiekunki – 5 kroków do lepszej wypłaty
Przygotowanie do rozmowy
Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jakie są moje oczekiwania? Jeśli wiesz, jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, uwzględniając Twoje doświadczenie i kwalifikacje, to o wiele łatwiej będzie Ci negocjować warunki finansowe z agencją. Możesz podać konkretną kwotę lub przedział finansowy. Dzięki temu wzrosną Twoje szanse na osiągnięcie założonego celu i będziesz mogła skupić się tylko na wybranych ogłoszeniach.
Znajomość stawek na rynku
Zapoznajmy się ze stawkami, jakie obowiązują na rynku dla osób o podobnym jak nasze doświadczeniu w opiece i znajomości języka niemieckiego. Ważny też jest zakres obowiązków – ciężkie zlecenie zazwyczaj opłacane są lepiej. Znając aktualne stawki, poczujemy się pewniej podczas rozmowy z rekruterem i będziemy w stanie od razu zrezygnować ze zbyt niskiego wynagrodzenia.
Aplikacja tylko na wybrane ogłoszenia
Aplikujmy wyłącznie na ogłoszenia, które odpowiadają naszym oczekiwaniom i umiejętnościom. Kierujmy się zasadą „jakość, a nie ilość”. Aplikowanie na wszystkie dostępne oferty, to częsty błąd popełniany przez początkujących w opiece. Rzadko kiedy zwiększa to szanse na szybką rekrutację, a jedynie może spowodować, że telefon będzie dzwonił non stop. W takiej sytuacji łatwo stracić kontrolę i zapamiętać, o jakiej ofercie i z kim rozmawialiśmy. Im lepiej dopasujemy naszą aplikację do ogłoszeń, tym większa szansa na szybkie zdobycie dobrej pracy.
Zobacz też: Wymiana euro na złotówki – jak na niej nie stracić?
Negocjacje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej
Gdy rekruter zaprosi nas do rozmowy pamiętajmy, by spytać o możliwe dodatki i bonusy, które nam, się należą. Nawet jeśli kwota wynagrodzenia została podana już w ogłoszeniu, warto ja negocjować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Poczekajmy, aż rekruter zainicjuje temat wynagrodzenia. Sformułujmy uzasadnienie naszej prośby. Wysokie kwalifikacje, doświadczenie i pracowitość przynoszą wymierne efekty. Postarajmy się obiektywnie ocenić, czy nasze racje są przekonujące. Może się zdarzyć, że dzięki skutecznym argumentom z Twojej strony rekruter zaproponuje inną, lepszą ofertę, niż ta na którą zaaplikowałaś.
Kultura osobista
Ważne jest nie tylko to, co mówimy. Duże znaczenie ma także sposób, w jaki przekazujemy komunikaty. Pamiętajmy, że stanowczość nie powinna iść w parze z nie uprzejmością. Opiekunka oceniana jest już w trakcie rozmowy, a rekruter zwraca uwagę na Twoją wrażliwość, kulturę i autentyczność.
Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!