fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Do kogo zgłosić się w Niemczech po informacje i pomoc? Pakiet przydatnych linków.

Wyjazd do pracy za granicę nie jest łatwą decyzją i zazwyczaj wiąże się  niewidomymi i obawami. Na szczęście w Niemczech funkcjonują instytucje,  do których można zwróć się  nie tylko niezbędną wiedzę, ale  również w razie problemów. Przedstawimy Wam pakiet pomocnych linków. 

Praca i życie w Niemczech na początku jest trudne. Musimy przyzwyczaić się do odmiennego stylu życia, zasad i norm społecznych. Niekiedy zaskakują nas nietypowe tradycje i zwyczaje. Dodatkowo, szczególnie gdy zdecydujemy się na osiedlanie na stałe oraz wprowadzenie działalności gospodarczej (Gewerbe), musimy stosować się do nowych dla nas przepisów prawa cywilnego, karnego, pracy oraz administracyjnego i podatkowego. W wielu przypadkach utrudnieniem może być słaba znajomość języka niemieckiego. Czasami nieznajomość praw obowiązujących za zachodnią granicą może być powodem problemów i komplikacji. Na szczęście za Odrą istnieje wiele instytucji, do których można zwróci się po pomoc. Wspólnie z instytutem DeZIM przygotowaliśmy dla Was, pakiet linków kierujących do instytucji  pomagającym Polakom pracującym w Niemczech.

Polska Rada Społeczna – pomoc dla polskich imigrantów i przebywających na terenie Niemiec

To najstarsza polska organizacja imigrancka zajmującą się sprawami społecznymi w Niemczech. Wspiera osoby przybyłe do Niemiec, pracujące na stałe jak i tymczasowo wielu aspektach m.in. poprzez poradnictwo, szkolenia, oferowanie wolontariatu i mentoring.

W Polskiej Radzie Społecznej pracują doradcy, którzy pomogą w ważnych i pilnych kwestiach związanych z pracą i życiem w Niemczech. Wspierają również w trudnych sprawach, z jakimi mogą zetknąć się osoby przyjeżdżające z Polski.

Link do strony: https://polskarada.de

Praca na terenie Niemiec (prawo pracy, sprawy socjalne)

Faire Mobilität

Projekt Uczciwa mobilność (Faire Mobilität) działa w porozumieniu i ze wsparciem ze strony Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych i pod kuratelą Zarządu Federalnego Niemieckiej Centrali Związków zawodowych DGB.

Osoby związane z tym projektem zajmują się monitorowaniem warunków pracy i wynagradzania pracowników ze środkowo- i wschodnioeuropejskich państw UE na niemieckim rynku pracy. Do osób pracujących Faire Mobilität można zgłosić się w przypadku niejasności i problemów związanych z pracą i jej warunkami.

Link do strony: https://www.faire-mobilitaet.de/pl

Inne przydatne linki

Koronawirus w Niemczech

Instytut Roberta Kocha

Instytut Roberta Kocha (RKI) to niemiecka federalna agencja rządowa i instytut badawczy odpowiedzialny za kontrolę i zapobieganie chorobom. Instytut Roberta Kocha stale monitoruje sytuację, oceniając wszystkie dostępne informacje, szacując ryzyko dla populacji w Niemczech, dostarczając lekarzom zalecenia i przedstawiając przegląd własnych badań COVID-19. Znajduje się w Berlinie i Wernigerode.Pod tym linkiem znajdują się wszystkie niezbędne i bieżące informacje związane z zagrożeniem epidemiologicznym i pandemią koronawirusa.

Informacje z Instytutu Roberta Kocha 

Inne przydatne linki

Inicjatywa Opiekunek i Opiekunów

Inicjatywa Opiekunek i Opiekunów to grupa, która skupia osoby pracujące w opiece domowej w Niemczech oraz sympatyków tej inicjatywy. Celem grupy są wspólne działania, które mają na celu zwrócenie uwagę na Opiekunka senioralnych i poprawy warunków i standardów pracy w tej branży.

Podobne

Do kogo zgłosić się w Niemczech po informacje i pomoc? Pakiet przydatnych linków.

Wyjazd do pracy za granicę nie jest łatwą decyzją i zazwyczaj wiąże się  niewidomymi i obawami. Na szczęście w Niemczech funkcjonują instytucje,  do których można zwróć się  nie tylko niezbędną wiedzę, ale  również w razie problemów. Przedstawimy Wam pakiet pomocnych linków.  Praca i życie w Niemczech na początku jest trudne. Musimy przyzwyczaić się do odmiennego […]

czytaj dalej
Komentarze